Jump to content
Forum Roportal
The Unknown

Cheltuieli cu mancarea

Rate this topic

Recommended Posts

Azi aflu ca iar se scumpesc alimentele, mi-a soptit o angajata care face si vinde gogosi, aici este o industrie asta ca se si decoreaza in multe feluri si deja a ajuns la aproape 2 dolari bucata ca-s facuti pe loc si-s proaspeti in orele diminetii.   

 

Vine vara, cele de pe pamant n-are cum sa le tina prea mult ca vor ajunge pe raftul de "99 de centi cat incape in punga"!!!  :haha:

A scazut si calitatea carnii de vita desi este la pret ridicat, in supa nu s-a fiert si asta ma ingrijoreaza.  Sa fi fost carne artificiala??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergem la Costco sa cumparam piper boabe ca este de calitate foarte buna si higenic totul.   Ultima oara a costat chiar foarte mult dar l-au redus la 5 dolari borcanul dar si vanilia lichida care de Craciun era 30 de dolari ca a scazut recolta acolo unde cresc pastaile de vanilie, azi parca 13 dolari a costat si am observat ca un numar mare de mirodenii nu mai erau pe rafturi, amestecuri pentru peste, carnati etc., abia am zarit unde sint ce a mai ramas dar nici boia Paprika Afumata nu aveau sau marar- patrunjel, praf de usturoi, nimic.

Ne-am dus la un alt magazin ieftin, unde se vind marfuri din magazine de lux foarte scumpe cand deja mai au doar cateva bucati si am gasit o minune "Sare Negru din Himalaya" marca Cucina care nu se vinde in niciun magazin doar pe ebay au mai ramas cu 20 de dolari, eu am platit 3 dolari pentru acelas borcan de 680 de grame.

Are mai putin sodium si el are tensiune foarte inalta, de asta i-a recomandat doctorul dar de o vreme nu se mai gaseste pe piata decat sare roz care-i mai sarat.

Am economisit azi o sapca de bani.  Am cumparat ultimele 2 borcane din magazin, va avea sare ... pana traieste  :pope:  

 

 s-l640.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luni voi economisi o suma de bani ca am gasit un cupon in poseta pentru untul cel mai scump si se da doar 2 pachete @ 0,454 de grame fiecare, masura locala.

Acum de sarbatori este redus de la $5,99 la $2,99 insa cuponul imi da extra 2 dolari la 2 pachete, in loc de 12 dolari voi plati doar  4 dolari, insa pentru acelas unt in alt magazin am platit doar 74 de centi cu un cupon digital.   Si tot asa tinem din ieftiniri pana-n Anul Nou, insa eu am rezerve pana la urmatoarea mare reducere de preturi ca sint marfuri proaspete si se pastreaza in congelator!!!    Nu se poate ramane fara unt in casa, eu-l mai frec cu usturoi razuit si patrunjel sa-l pun peste friptura, si-l folosesc zilnic, nu am niciodata prea mult.  

Vad pe ce o sa mai dau bani in acel magazin ca nu-i ieftin deloc $$$$$       

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a scumpit enorm de mult mancarea in Arizona, observ de cateva zile!!!   

Vin din alimentara, vad in raionul de carne Cotlete de Vita intreg cu os si seu asa cum se scoate din carcasa, pretul unitar este de 30 de dolari pe 0,454 grame iar bucata intreaga costa peste 500 de dolari, cam jumatate era anul trecut pe vremea asta, si carnea tocata s-a scumpit dublu cel putin.   Acea imensitate de carne se pune intreg in cuptor de cunoscatori si mari mancaciosi americani, care au un cuptor construit in curte ca o bucatarie in aer liber, foarte la moda in sud-ul Arizonei ca se poate trai si afara in aer liber :o:  Cuptorul este ca si  cel in Ardeal unde se cocea paine si incapeau cel putin 12 paini de 5-6 kg bucata ca se facea paine odata pe saptamana.  Consumul era mare ca mereu erau si ajutoare la munca de padure sau de camp  si se hraneau oamenii, painea fiind alimentul de baza si nimeni n-a murit de attak de inima desi cu slanina se manca iar tuica spala totul  :cowboy:   Mexicanii construiesc minuni de cuptoare si tot ce mai vrea fiecare ca nu trebuie permis de construit doar daca cineva vrea sa-l incorporeze in casa, iar daca nu scoate Permis, se va darama de Prefectura si Primarie dar intai este oferit proprietarului aceasta munca ilegal considerat de autoritati ... au patit cativa din Estul Europei care credeau ca au achitat deja casa!!!

Insa m-a scos din sarite pretul de Radacina de Telina cu ceva frunze ofilite la pret unitar 6,99 de dolari, iar o bucata are mai mult decat 3 libre/unitati @ 0,454 de grame si ma scoate cantarul la 25 de dolari!!!  Desigur nu se vor imbogati cu bani mei proprietarii de magazine!!!  Se uita casierul ca habar n-avea ce este acel ceva asa de scump ca n-a mai vazut pe nimeni in viata lui de casier cu asa ceva in cos.   Din cauza asta inca nu va slabi nimeni ca lumea ridica si acele bucati imense de carne ca pe un "lolly pop" il duc pe umeri ca este mai usor de lucrat cu greutati ... precis era antrenat la Forte Speciale Militare numiti SEALS ca ei sint capabili de ridicat si pe umarul celalat cu o mana o balena din ocean, ca in apa mare, rece si adanca se face introducerea/incalzirea in stiinta sau sportul asta.   Se accepta voluntari mereu.

Uleiul de Floarea-Soarelui din Turcia s-a scumpit deja de cateva luni, credeam ca din cauza diferentelor cu Grecia pe acea insula divizata.  

  Image result for Seals

Un Seal micut si pierdut pe plaja ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am dus la cumparat Dulciuri ramase de la Craciun ca se vand cu 50% mai ieftin cele care au ambalaj festiv, si asa nu merita mai multi bani.  Daca intra vre-un copil, trebuie sa le dau ceva ca vin cu parintii pana la usa, adica trec strada sa-mi aduca cate ceva, sau catelul lor intra in curte, vor o lamaie pentru o limonada, un ciocan sau o grebla.   Am umplut 2 cutii de carton dar o sa dau si la copiii mei ca altadata nu cumpar asa ceva doar cu ocazia aceasta.   Era cam golit magazinul si abia am gasit cart pe care tot eu l-am dezinfectat, n-am idee ce a mai fost la ieftinit, dar si la casa era lume cat in 2 sate.   Inseamna ca s-au tinut petreceri de familii multe.   A fost an bun pentru magazinele alimentare, dar rau pentru restaurante ca in alti ani lumea mergea si afara sa manance si sa petreaca Craciun in local.   Deja se ureaza Happy New Year peste tot!!!        

Share this post


Link to post
Share on other sites

- 4Patriots

Nu-mi vine sa cred cu ce se ocupa unii si este legal.   Vand cutii cu alimente valabile 25 de ani cica pentru a scapa cu viata ca pe undeva le-a speriat ca vor muri de foame!!!  Sa nu cadeti victime de asa ceva ca se si desfiinteaza asemenea firme imediat dupa ce si-au incasat banii.   Cat de delicios poate fi ceva dintr-un plic care sta intr-o cutie de plastic???   Foarte disperat si naiv trebuie sa fie cineva sa comande asa ceva.  Vine mancare proaspata multa in State din Emisfera Sudica zilnic cu sute de vapoare comerciale imense de la cele mai rare fructe pana la ovine si miere din floarea de Eucaliptus din Noua Zeelanda si Australia.

Edited by The Unknown

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prețul unui kilogram de cireșe este 250 de lei/$61 în piața Băneasa, de patru ori mai mare decât cel al unuia de mango, de exemplu, importat din Peru.    fanatik.ro

Gasesc afara din limitele acceptabile asemenea suma de bani pentru niste fructe care nu se stie daca vor fi bune sau imposibile de mancat.  Vin si la noi ciresi din Australia, pe moment dar pretul de 0,454 grame este de $6,99, aproximativ 16 dolari/kg, sa inteleg ca 1 kg de mango costa 62,50 RON???    Cu ani inurma au afisat pentru 0,454 grame un pret ridiculos la magazinul BIO pentru ciresi timpurii si era un militar in civil la cumparaturi care credea ca toata punga costa atat ca erau pusi in pungi frumoase.  A chemat managerul sa-i anunte ca lumea lupta in Middle East pentru pacea in lume si nu se pot bucura de o gura de mancare in concediu???   A sunat Camera de Comert si proprietarii magazinului, era mahnit ca i-au spus niste vorbe casierul si managerul magazinului care nu se spune nici unui cersetor, ca daca n-are bani sa nu mearga la cumparaturi in magazin de lux ci la locuri unde ridica gratuit mancare/conserve. 

Au anuntat imediat la TV si radio ca toti din armata au ciresi gratuiti in acele magazine din toata Arizona iar restul alimentelor se da la la o fractiune din pret, nu mai tin minte ca a fost mai demult, iar pentru noi civilii avea un pret foarte acceptabil ciresii doar.   

Branza de Burduf Romanian GOAT Cheese, approx. 1lb  $ 14.99, Sold Out  Notify me when available!!!

Pe aici aceasta bunatate este scump si se comanda, se rezerva, 1 kg costa 30 de dolari + transportare si vama, cine stie ca eu nu comand, cumpar doar cand gasesc.   Am avut o alimentara cu multe produse romanesti dar s-a inchis, in loc este un polonez cu mezeluri si supe, cafea, muraturi dar totul polonez, are si Cuvinte Incrucisate in poloneza ... 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strategia de cumparat alimente  :eek:  Subiect azi noapte la stirile de noapte, lamurirea neamului!!!

 

Credeam ca am auzit deja toate felurile in care gandesc americanii in 34 de ani si-o litra, dar mereu mai apare cate ceva, deloc la locul lui daca ma inrebati. 

Ma surprinde cat sint de stupizi la acest capitol, ca totusi, mereu s-a mancat peste tot pe planeta si se reclama acest Stat a fi foarte comercial si competitor!!! 

Primim reclamele in cutia de posta saptamanal cu reduceri de pret si oferte speciale, marfuri noi de pretutindeni la pret de nimic la introducerea in circulatie, legume si fructe tot ce-i in sezon pe Globul Pamantesc si indica sa nu ascultam de acestea ca pierdem timp degeaba!!!   

Oare ce se face acasa in acest timp???  Sa tocmeasca liste lunare si de acolo sa reduca la saptamanale eventual zilnice ... sa comande alimentele si doar pe cele necesare prin curier, ca se va incurca in socoteli de calculat cu cat s-a redus pretul la un aliment cand nici nu le trebuie pe moment.   

Prostia n-are limite nici la Hollywood dar nici in oricare colt unde traiesc locali mai ales, ca noii veniti se bucura ca au gasit ceva pe raftul de ieftinit al magazinelor,  in pungi mari din magazin rosii mai stafidite se ofera 5 kg la 99 de centi cartofi mult mai multi, ardei gras si tot ce vine in rand ca nu s-a aruncat mai mult din nimic decat daca luam la pret normal.  Oare de ce n-as cumpara capsuni sau asparagus la 45 cents pentru 0,454 de grame ca mai ieftin nu se va gasi nici in Gradina Eden!!! 

Tampesc oamenii deja nascuti analfabeti, fara creier si calificare sau un job sa comande servicii la domiciliu din banii care le da guvernul pentru supravietuire!!!

Mai traiesc din generatia cand s-a inventat mancarea congelata pentru soldati in WWII si s-a produs mai mult sa fie ceva noutate si in magazinele satesti si locale.   Erau nimiti TV Dinner ca fiecare avea o masuta pliabila pe care punea platoul din cuptorul microunde si se uitau la TV la porcarii cu Al Bundy si alti gogomani sa se tampeasca si mai rau.   Se arunca ce a ramas si nu aveau treaba femeile, se gandeau cu cine vor dansa Sambata seara in Clubul Ofiterilor :bb:   dar intrebarea reala era ... cine le va conduce acasa!!!

Edited by The Unknown

Share this post


Link to post
Share on other sites

Williams Sonoma Organic Pasta, Paccheri | Williams Sonoma - Pasta - Prepared Food & Ingredients - Bing - Shopping

Preturile sint reale dar marfa este in magazine de haine de lux langa casieri, nu in alimentara ca se vad si articole de alta folosinta reclamate decat alimente.   Asta-i pretul daca cineva vrea pasta cu sos italian, dar eu nu voi plati acei bani ci fac totul cu mana.   Cumpar carne tocata ceapa, usturoi si ierburi aromate si altele si in cateva ore am mancare originala italiana ca am si eu o reteta de la doamna foarte batrina din Bologna si de cate ori imi fac si mai trece cineva pe aici, cere scuze cat a mancat.   Si pastele tot eu le fac ca pentru 500 de grame  se cere bani multi.  Se merita ca are alt gust decat paste din alte magazine, dar le cumpar doar cand sint la pret redus, altfel intind eu o foaie.    Faina cu un saculet de 5 pounds = 2,20 kg costa $4,00 din care eu folosesc iar 12 oua in jur de $2,00, apa, sare si un pic de unt mai pun la framantat.   Daca fac pasta din toata faina nici nu stiu unde sa-l pun asa de mult iese.    Mai nou nimeni nu vrea sa manance paste sa nu se ingrase!!!    Sosul are alt pret ca se cumpara si carne dar pentru $10,00 se cumpara 1 kg din cea mai buna, fara grasime, conservele de rosii italiene nu trebuie sa fie originale ca se mai fierb si se aromeaza, costa cam 6 dolar 4 conserve de 800 ml  in cel mai ieftin magazin, branza pe deasupra costa scump daca-i Parmezan Italian costa cat restul ingredientelor impreuna ... de doua ori.   Dar se gasesc tot feluri de branzeturi locale, lumea nu prea face diferenta sau nici nu stie ca exista si altceva decat branza locala in punga de plastic razuit deja.   Foarte rar cumpar asa ceva, doar pentru un eveniment, daca vine fiica in vizita si mai invita si prieteni ca rude nu prea o sa ne mai viziteze de acum incolo.   

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×