Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cheltuieli cu mancarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://evz.ro/cel-mai-sanatos-aliment-din-lume-costa-foarte-putin-dar-face-minuni-nu-ezita-sa-l-consumi.html 

"Este vorba de spanac, cel mai ieftin produs din lume."

Nu stiu in care LUME este cel mai ieftin, dar nu pe unde eu circul, poate in Romania este daca se cultiva acasa dar in State deloc nu face parte din ieftinitatile alimentarelor.  

La Costco ar fi cel mai ieftin dar mai mult costa benzina in acea calatorie pentru 1 kg de spanac sa iasa 2 portii de salate care scad, se strang la atins de zeama de lamaie sau otet si aproape n-ai ce baga in gura.   Nu ma complic cu salata de spanac, nu l-as manca, poate o frunza sau 3 ca mai sint si altele pentru salate, asta-i pentru altceva creat de Domnu'.   Si urzica se da scump care creste pe langa garduri ... face minuni asta e realitate, dar se poate manca oricum doreste fiecare!!!  Cozile de ceapa verde le gasesc cele mai ieftine verdeturi din alimentarile noastre, 3-5 legaturi/1 dolar acum pentru sarbatori si 2 stiuleti de porumb la dolar.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

WhatsApp-Image-2022-04-12-at-18.21.04.jpeg

https://www.romaniatv.net/cresteri-istorice-ale-preturilor-in-romania-piata-din-bucuresti-in-care-un-kilogram-de-rosii-romanesti-a-ajuns-sa-coste-55-de-lei_6405623.html?utm_source=Evz.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee   

"Cartofii costă  24 de lei un kilogram, iar varza nouă a ajuns să coste 10 lei/kg!!!"

*Tin minte in copilarie era un magazin cu nume "Delicatese" acolo in vitrina se etala inainte de Craciun rosii, ardei gras, castraveti si ardei iute la cate 120 Lei/kg.   Le admiram, ca atunci inca nu avea sere nici Romania si erau aduse din Israel cu portocalele bunatatile si doar doctorii-si permiteau sa le cumpere sau ciubucarii ca nu le durea de bani.   Altii erau platiti ca vai si amar, dar de acolo dispareau imediat cu dulciurile de sezon, sampanii si vinuri scumpe dar si mezeluri si branzeturi alese.

La ultima vizita pe acolo, in piata aglomerata am zis cam pe voce inalta cat sint de ieftine rosiile crescute in curte de localnici, costau cam 25 de cents americani/kg si a-s facut liniste in jur, dar prietenul cu care eram in piata ca nu m-a lasat sa merg singura, a dat explicatia ca eram sarcastica vazand preturile inalte!!! ...  sa auda si cei care trebuie sa stie cum se simte lumea ca era inainte de Rusalii.    Am cumparat toate rosiile de la acea persoana care mi-a spus ca ma cunoaste din scoala elementara, erau foarte gustoase intr-adevar.

Prietenul a pus pe masa o oaie umpluta de 2 metri jumate intins cu picioarele, facut in cuptorul ca la tara, din curtea personala ca mai avea musafiri pe langa noi inca multi eliti din oras. Invitatii erau angajatii Primariei, doctori, avocati, profesori si noii bogatasi cu magazine private si alti parveniti, ei fiind parca dintr-un sat apropiat din judet.  Au mai comandat pentru mine si prajituri unguresti sa fie mai selecta oferta zilei care-i ca si Pastele celebrat de cine-si permite.   Prajitura Gerbeaud zis Jerbo, este una din ele dar erau de mai multe feluri si eu mai mult de acolo am gustat ca nu prea ador oaia si nici  "Drob de Miel din carne de Oaie" ... si alte specialitati.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a dublat factura la alimentara si am luat doar ce era pe oferta la pret redus.   Stiuletii de porumb alb din Statul Colorado erau la pret cei mai ieftini azi din magazin, 2 bucati/1 dolar.             Sint foarte mari, se poate verifica sa fie buni toate boabele, si eu le curat acolo ca se poate si este un mare container pentru gunoi decat sa lasam pe marfa expusa, cand un ins imi spune cat talent am la curatat porumb!!!   E si asta pentru prima oara ca aud, ca indeletnicirea asta parca nu necesita studii superioare.   Acum le mananc ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 https://www.penzcentrum.hu/utazas/20220522/igy-dozsol-a-magyar-elit-kepesek-ennyit-kifizetni-egy-rantotthusert-az-orszag-topettermeiben-1125079

*In Ungaria, un Snitel din carne de vitel cu o garnitura de salata de cartofi cu ceapa costa HUF 5700,00 ... s-a scumpit cu 400 de Forinti fata de vara trecuta, asta intr-un local super.              Nu stiu de ce pune accent pe ceapa, fara asta salata de cartofi nu este bun, sau s-a scumpit asa de mult, nu cred.  Stiu ca Forint n-are mare valoare dar mi se pare cam lichid acel ban.  Pentru ca n-am mai fost pe acolo demult nu pot sa evaluez suma de 5700 precum nici milioanele din Romania de care auzeam nu le puteam intelege.    Dar nici cazul pe poza, ce cauta ziarul sub Snitel???  sau coaja de Lime razuit sau Salata de varza din borcan.     Chiar, a trecut o vreme decand n-am mai facut bunatatea asta!!!

121967099_3190583951064228_3893631499915207385_n.jpg?stp=dst-jpg_p417x417&_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=WZPfC8Iunb8AX80VyJr&_nc_ht=scontent.fphx1-2.fna&edm=AN6CN6oEAAAA&oh=00_AT8DJiPq89o5amri0ev2xVOi-_cwdBcj1ZVjNoHx1uFCQQ&oe=62AE2709

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8f8aceddd1c17ec320597c8ded21e185.png.cf.webp   Is Joe Biden To Blame For Food Shortages?

Mai e un pic si magazinele arata gata de curatenia generala de vara, vom avea masca cu mutra prezidentiala de gatit sau pastrat pentru Halloween, foarte dietetica solutie :resent:

Au inceput in sa puna conservele la o distanta una de alta sa para mai mult desi sufla vantul peste tot in magazine, tactica de Marketing fara valoare.  

Tot ce nu se vindea bine inainte de acest razboi, acum au pret redus si se duc ca painea calda de pe raftul special, altadata nu erau vazute deloc, eu nici nu stiam ca se vinde asa marfa.

Am hotarat, vom da pe salate vara asta, fiecare va contine fasole boabe fierte sa fie mai consistent.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

restaurante-grecia.jpg

"Un Souvlaki la grătar învelită în lipie, cu salată şi iaurt cu usturoi, costă acum 3,30 euro (3,55 dolari), în Atena, cu 30% mai mult decât vara trecută."   

*Vara trecuta a fost Covid, acum e razboi, dar peste tot s-a scumpit totul ca sa castige zriliardarii care au inceput acest conflict. 

Nu cunosc ce mananca grecii dar ma informez ca nu suna prea complicat si de cina voi avea Souvlaki in stil personal ca am o reteta pentru acel sauce de salata cu usturoi, e ca si facut deja doar yaurt grecesc n-am in casa.  Se pot folosi si din chiftelele facute ca tot in Pita Indiana va fi servit la mine, zis Mini Naan ca sint mici si mai economici ca nu se arunca la pasari dupa ce a stat destul in frigider ca era prea mare bucata.   In salata gratez si varza foarte fin, adaug si Avocado si ardei rosu copt, dar si felii subtiri de Kovaszos Uborka facut de mine, Castraveti acriti la soare.*

th?id=OIP.NSlDfJNsRAr5kfCfJfTMogHaHc&pid=Api&P=0&w=165&h=166

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/leguma-foarte-ieftina-care-te-scapa-de-stres-beneficiile-mai-putin-cunoscute-pe-care-le-are.html

Praz ar fi acea leguma foarte ieftina, dar numai in Romania dar si acolo mai mult pe unde creste ca la Sighetu-Marmatiei deloc nu este un "item" alimentar.

In Phoenix,  Arizona insa deloc nu este socotit ieftin, un fir subtire costa 3 dolari daca este dar nu in fiecare magazin ca nu se cunoaste!!!   Intr-un magazin chinezesc sint doar de marimea de usturoi verde cat un creion de subtiri ca se considera specialitate, niciodata n-am vazut pe lista de Miercuri intre legumele la pret redus pentru urmatorii 7 zile!!!   

Eu cumpar cand vreau sa impresionez musafirii americani cu ceva ce nici ei habar n-au ce este desi sint instariti si circula pe ici-colo dar vad numai ce vor.   Nu stiu cum se descurca oltenii pe aici fara Praz, dar cred ca s-au obisnuit cu pizza mai mult decat sa mai gateasca.   Multe plante nu se poate cultiva aici din cauza climei uscate, nici leusteanul nu supravietuieste decat de la jumatatea Statelor Unite spre Nord.   

Un stres mai putin avem ca nu se usuca planta :lol2:  n-am investit in ceva neprofitabil ca si solul costa plus containerul in care se planteaza, ingrasamintele, apa e pe bani destul de mult.   

Deja am incercat fiecare din noi, ca parintii care veneau in vizita mai demult aduceau radacini si seminte dar si Leustean uscat, dar nu s-a ajuns departe ca radacinile au fost mancati de gandaci in pamant, iar cei care l-au plantat in ghiveci si pe vreme mai continentala l-au transplantat in gradina, la fel a fost devorat de zburatoare locale dupa care a venit seceta si s-au uscat ca nu ajunge doar un pic de udare.    

De obicei pun rondele de praz pe omleta cu ciuperci, arata foarte frumos sau pe o specialitate chinezeasca dar in stilul meu unde totul calit pare crud ca nici culoarea nu se schimba, ca se arunca in sus de cateva ori ca parte din procedura de gatit si e gata, se mai arunca si peste orez alb langa niste fasii de carne grilat, previos marinat.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

120px-TomaterosaFleisch.jpg  Ori ce reducere de pret ajuta foarte mult, ar trebui sa fie in multe piete pretul asemanator!!!  Imi da de gandit din ce cauza?

Mai precis, un kilogram de roșii comercializat de Piața Centrală din Buzău costă 2.90 lei, de 100% mai mici decât în majoritatea locațiilor din țară care comercializează acest tip de legume.

https://www.gandul.ro/stiri/caz-unic-in-romania-cu-cati-lei-se-vinde-un-kilogram-de-rosii-intr-o-piata-din-buzau-19800866?utm_source=evz+text+link&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Romania de la 1 August se vor scumpi tigarile si bauturile alcoolice dar si carbo-gazoase.    Faceti rezerve din ce se poate pana se mai poate.

La noi aproape zilnic se intampla fenomenul dar apar si ieftiniri ca altfel s-ar termina rau, dar si asa nu se stie ce va fi, cum se va termina  si cu acest proces de scumpire.   Avem noroc cu Mexico ca ei nu se iau dupa Americani ca dispare mancarea, doar tarile pe care-l controleaza America participa la infometare, si mexicanii imping marfuri de sezon ieftin sa nu se strice pe camp fructele si legumele.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gheare de Pui costa un flat $3.99/lb = 0,454 grame si n-am cumparat sa amestec in oala de piftie, dar a iesit foarte bun si fara.   

Copitele de Vita erau doar la $1,99/lb la jumatate pret, desi nu este lume la aceste subproduse de animale, preturile ies din normala imaginatie.

Gaina crescuta in curte per lb sau pound sau 0,454 grame costa la fel 3,99 dolari. 

Ciuperci albe din magazine incepe la $4.99/lb, cele maronii cu 2 dolari mai mult, iar cu palarii mari maroni parca $7,99.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×