Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Romanii ''vor invada UK in 2014''

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

strainatatea nu e pt toti, s-a mai zis si-o sa se mai zica.

 

iar dailymail e aka cancan din romania, citeste si tu ceva cu substanta (sfatul asta l-am primit si eu de la un alt coleg forumist si dreptate a avut)

 

Nici nu am spus ca este. Dar sunt alte metode de a rezolva problema in mod civilizat, in loc de campanii de genul ''ne vor da tuberculoza'', ''toti sunt hoti si cersetori'' samd, care vin nu numai de la ziarele de scandal dar si de la un partid politic care chiar are sanse sa influenteze.

Asemenea generalizari sunt rasiste, injositoare si incita la ura. Nu e nevoie de ele.

 

Nu e vorba de ce citesc eu, ci de ce citesc ei. E considerata cea mai citita publicatie bazata pe stiri. Unele articole au sute sau chiar 1000-2000 de comentarii; cand multe dintre ele sunt rasiste si inversunate, nu e ceva demn de ignorat. Plus ca se pare ca au inceput incidentele violente pe baza acestei isterii.

 

Petitia impotriva romanilor numara si ea peste 145. 000 de voturi (asta era ieri, pun pariu ca numarul creste mereu).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, chestia asta nu tine numai de UK. Zilnic in ziarele norvegiene sunt asemenea articole. ZILNIC. hoti, cersetori, infractori. Si NO nu deschide granitele pt romani in 2014, deci nu fac propaganda, ci pur si simplu li s-a luat de infractori romani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa merita englezii, sa-si guste propriu medicament al 'colonizarii'

 

Corect, dar intre timp oameni nevinovati, care sunt deja acolo, vor iesi in pierdere.

 

E de remarcat ipocrizia britanicilor cand interzic comentariile legate de anumite minoritati iar pe de alta parte, tari intregi pot fi etichetate drept ''contagioase'' si ''periculoase'' intr-o campanie sistematica.

 

Iarasi e de remarcat ipocrizia britanicilor care scriu pe forumuri (citeam adineauri) cum ca tara lor devine de nesuportat asa ca sunt neoviti sa mearga in alta parte, ceea ce pasamite e complet in regula - ei sa poata merge oriunde, dar la ei sa nu vina nimeni. :cheer:

 

draga mea, chestia asta nu tine numai de UK. Zilnic in ziarele norvegiene sunt asemenea articole. ZILNIC. hoti, cersetori, infractori. Si NO nu deschide granitele pt romani in 2014, deci nu fac propaganda, ci pur si simplu li s-a luat de infractori romani.

 

Inseamna ca nu cunosti situatia.

In UK romanii nu prea isi fac simtita prezenta, nici nu sunt foarte multi.

 

Isteria e in mare provocata pentru ca un partid politic sa aiba succes in alegeri. Pentru asta respectivii sunt dispusi sa provoace reactii de genul:

 

http://www.romania-insider.com/police-report-racially-motivated-attack-on-two-romanians-in-the-uk/74867/

Editat de Rory*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu cunosti situatia.

In UK romanii nu prea isi fac simtita prezenta, nici nu sunt foarte multi.

...si tu cunosti situatia, cum? esti acolo? traiesti acolo? sau iti dai cu parerea numai din ce citesti pe net?

 

daca romanii nu isi faceau simtita prezenta, nu se sesiza nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...si tu cunosti situatia, cum? esti acolo? traiesti acolo? sau iti dai cu parerea numai din ce citesti pe net?

 

daca romanii nu isi faceau simtita prezenta, nu se sesiza nimeni

 

Am trait acolo, da. Destui nu numai ca nu cunosteau sau nu auzisera de vreun roman in vecinatatea lor; unii credeau chiar ca toata Europa de Est vorbeste aceeasi limba. Hai sa nu mai presupunem. :pardon:

 

Nu e asa. Isteria e provocata periodic cu privire la un grup de imigranti; acum s-au nimerit romanii si bulgarii pentru ca urmeaza schimbarile din 2014.

 

Orice ar spune oricine, nu e admisibi ca intr-o tara civilizata asa cum se proclama UK -oficial impotriva rasismului - sa aiba loc denigrarea unor tari intregi, asociindu-le numai cu ''crengile uscate'', fara a atrage critici binemeritate.

 

Asa as putea si eu sa asociez UK cu huliganii de pe stadioane, cu dependentii de heroina, cu violenta din Glasgow etc. Dar evident ca nu as avea dreptate.

 

Exista atatia care abia asteapta sa aiba pe cine da vina pentru situatia economica a tarii lor, iar isteria creata de presa inainte ca problema sa fie constatata (nu se stie cati vor emigra si nu se va sti pana la anul) serveste drept bricheta de aprins praful de pusca.

Editat de Rory*
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trei ani. In toti acesti 3 ani, nu numai ca nu am cunoscut romani (mi se pare ca partenerul meu a cunoscut doi in Inverness, sau Fort William, nu mai stiu) dar nu imi amintesc sa fi auzit despre incidente provocate de romani (or fi fost, nu zic nu, dar nu ieseau in evidenta ca problema distincta de criminalitatea locala).

Editat de Rory*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti acolo acum? te afecteaza in mod direct propaganda asta?

 

 

ciudat cum eu cunosc romani in Londa si alte cateva orase mari, care se plang intr-adevar de ciorile venite la furat. aia vad asta ca o problema.

 

 

se apropie alegerile, sunt satui de imigranti, e normal sa joace cartea asta cu romanii si bulgarii. pacat ca nu au jucat-o inainte si cu alte natii. dar stai, nu pacat, ma repet...da-i dreaq, sa guste din propriul medicament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×