Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Romanii ''vor invada UK in 2014''

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista un farmec in multiculturalism. 

Atunci cand nu iti este bagat pe gat.

@SR

 

Trebuiau sa ii lase in inalta lor spiritualitate si sa venereze vacile. Nu ca acum nu le-ar mai venera.

 

Oricum, crimele sunt crime.

Stai ca intre timp am inteles :pardon:

Stilul englez de a invada a diferit de stilul altor invadatori. A fost mai degraba asemanator cu stilul roman - au impus sistemul lor de administrare, taxe si au construit cai de comunicatie, au infiintat companii care sa exploateze resursele pe care bastinasii oricum nu le exploatau. Au oferit educatie bastinasilor din varii motive (aveau nevoie de forta de munca, actiuni caritabile, plus simplul fapt ca erau acolo si erau mai avansati ii facea pe bastinasi sa incerce sa ii copieze). Evident ca au si spanzurat destui, ca sa-i calmeze. Asta nu e bine, dar, comparativ cu ceilalti invadatori, au fost cei mai civilizati. Tocmai d-aia si sunt atat de injurati. Daca ne uitam la celelate natii de cuceritori, nu-s la fel de injurate, in ciuda barbarismelor lor.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu ma intereseaza. Din punctul meu de vedere nu ai ce sa cauti intr-o tara pe care ai boala.

Ce treaba ai tu cu aia ? Ai un sot taliban. Si esti jumate talibanca. Si stai intr-o tara in care o duci bine, dar urasti cu pasiune locuitorii acelei tari, si pe inaintasii lor.

 

 

Ori vrei sa fii rau intentionat, ori puti de ignoranta in ceea ce priveste ce inseamna taliban, daca insisti sa mi te adresezi mie si sotului meu cu temenul "talibani". Unde mai pun ca dai cu presupunerile din borta fundului spunand ca as ura locuitorii tarii unde traiesc. 

Azi in sfarsit am realizat ca nu esti decat un tipic marlan ignorant, plin de prejudecati. Am intalnit o droaie de astfel de specimene la viata mea. Scarba mi-e de oameni ca tine. Nici unul deosebit sau erudit. Figuri gri pierdute in ceata ignorantei. Sad little people, suflete mici si creiere mici. Ti-as zice kiss my taliban ass dar nici macar de asta nu esti vrednic. Mi-ai polua pana si spatiul personal doar cu prezenta.

 

Esti bagat pe ignore. Mi s-a acrit sa-ti citesc ineptiile la adresa mea. Ca atare nu te obosi sa-mi dai replica la acest mesaj, ca ti-l va citi ursul.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@SR

 

Trebuiau sa ii lase in inalta lor spiritualitate si sa venereze vacile. Nu ca acum nu le-ar mai venera.

 

Nu a fost o opera de binefacere, a fost o pradare de resurse.

Nu spune nimeni ca nu au existat si efecte pozitive, dar nu e cazul sa privim lucrurile in alb si negru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici prin cap nu mi-a trecut ca s-au dus acolo de lorzi ce sunt. S-au dus pt. resurse, evident. E de apreciat ca intelectuali de-ai lor au condamnat imperialismul de la jumatatea secolului XX sau chiar mai devreme.

India si Pakistanul de ce sunt si acum intr-o stare nu tocmai OK?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

India si Pakistanul de ce sunt si acum intr-o stare nu tocmai OK?

 

Deja intram la politica. Formarea Pakistanului e o gluma proasta. Pachistanezii tot indieni sunt, numai ca de alta religie. Aceiasi natie, ca romanii din Romania si cei din Rep. Moldova.

 

De ce crezi ca lucrurile nu sunt niciodata ok in Orientul Mijlociu ? Pentru ca oamenilor de acolo le place sa fie constant in razboaie sa se omoare ca chiorii ? Nicidecum. Doar pentru ca nu mai sunt ocupate nu inseamana ca fostii colonizatori nu continua sa se amestece in acele zone. E doar o alta forma de control, manipulare si exploatare, nu necesar economica.

Uite la Africa. Au luat sclavi de acolo, resurse si altele dar s-a obosit cineva sa dezvolte continentul ala cat timp a fost colonizat ?

 

Ce mai bun exemplu ar fi cu dacii. Cand au fost colonizati de catre romani, s-au vazut beneficii. Au venit aia sa stea, sa faca, sa dreaga sa construiasca sa afecteze. Cand romanii mai tarziu au fost sub dominatie turceasca, ce beneficii au fost ? Nimic. Aia doar au pradat si omorat. Asa si cu puterile colonizatoare in multe regiuni din lume. Urme culturale din colonizare romana se vad peste tot in lume pe unde au fost ei.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Ai un sot taliban. Si esti jumate talibanca.

 

poate înca nu stii,

în alte tari, pentru declaratii din astea, esti pus sa dai cu subsemnatul la politie, in caz ca se face o reclamatie.

 

nu poti sa spui despre altii chiar tot ce ti se nazare, fara sa nu primesti factura.

 

stiu, gura sloboda vorbeste mult,  poate  ar trebui s-o mai controlezi din când în când.

 

exista  o lege nescrisa a comunicarii virtuale (independenta de regulamentul forumului),

toate-s bune si frumoase pâna la jigniri si atacuri la persoana,

punct de la care, in functie de fapta, ori esti atentionat de moderatori si cel atacat se multumeste cu atât,

ori cel din urma nu se multumeste, considerând ca i-ai adus prejudicii în viata reala, si-atunci îsi cauta dreptatea tot în realitate.

 

ia-o ca pe un sfat de bine,

am observat ca jignesti des, într-o zi s-ar putea sa-ti gasesti nashul si sa te doara (de obicei la buzunar).

 

 

 

celorlalti: scuzati  interventia.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate înca nu stii,

în alte tari, pentru declaratii din astea, esti pus sa dai cu subsemnatul la politie, in caz ca se face o reclamatie.

 

nu poti sa spui despre altii chiar tot ce ti se nazare, fara sa nu primesti factura.

 

stiu, gura sloboda vorbeste mult,  poate  ar trebui s-o mai controlezi din când în când.

 

exista  o lege nescrisa a comunicarii virtuale (independenta de regulamentul forumului),

toate-s bune si frumoase pâna la jigniri si atacuri la persoana,

punct de la care, in functie de fapta, ori esti atentionat de moderatori si cel atacat se multumeste cu atât,

ori cel din urma nu se multumeste, considerând ca i-ai adus prejudicii în viata reala, si-atunci îsi cauta dreptatea tot în realitate.

 

ia-o ca pe un sfat de bine,

am observat ca jignesti des, într-o zi s-ar putea sa-ti gasesti nashul si sa te doara (de obicei la buzunar).

 

 

 

celorlalti: scuzati  interventia.

 

Nici tu nu te-ai prins ca esti pe net, in spatele unui nickname ?

 

Relaxati-va. Unele chestii pe care le zic sunt serioase, altele nu. Daca le luati pe toate in serios, nu e problema mea.

 

Eu caut schimb de replici, caut confruntare, sunt ceva mai combativ. Din pacate, observ ca nu am cu cine.

 

Discutiile politically correct nu sunt discutii, iar stangii care spui tu ca o sa-mi ceva pentru ca ma joc cu cuvintele n-o sa-i mai mearga mult in Europa. UE e pe moarte, oamenii isi vor libertatea inapoi, libertatea de a fi ei insisi.

 

Evident ca exista niste limite clare in conversatiile online, in conditiile in care stii multe despre o persoana. Limita, si legala, si de bun simt este sa nu expui date nefacute publice de acea persoana despre ea insesi.

 

Un ton prea sobru, prea rece, nu denota, in opinia mea, o comunitate, un grup de amici virtuali.

 

Iar un amic virtual intelege cand il iau la panarama si intelege si ca este o invitatie sa faca si el la fel.

 

Naeema cateodata intelege mai greu. Termenul "taliban" il folosesc la caterinca, deci ar fi trebuit sa se prinda. Faptul ca nu pricep cum sa stai intr-o tara si sa o injuri, acolo eram serios. Oamenii care se cunosc intre ei isi inteleg unul altuia exprimarea. Din punctul meu de vedere, Naeema ma intelege foarte bine. Dar din cand in cand o apuca spumele si se rascoala. Dup-aia ii trece.

Ori vrei sa fii rau intentionat, ori puti de ignoranta...

Ori fac caterinca si tu sari in sus. La asta nu te-ai gandit, nu ? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×