Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am nevoie de cateva opinii care sa ma ajute sa iau o decizie. Am 27 de ani si am o istorie complicata cu un fost prieten pe care il voi numi in continuare Andrei. El are 33 de ani si e un tip foarte sarmant, cult, un partener de discutii foarte agreabil, un amant foarte bun, etc. In perioada in care am fost impreuna, adica acum 5 ani, el locuia in alt oras, datorita serviciului si poate din cauza tineretii, distantei, relatia noastra, care a durat propriu-zis un an, desi ne cunosteam de mai multa vreme, s-a sfarsit la un moment dat. Eu am avut impresia ca el flirta pe acolo prin Cluj cu alta tipa, el a negat dar am avut la un moment dat niste dovezi in acest sens, ne-am certat, relatia s-a racit si in cele din urma, simtind ca nu mai am incredere in el, am hotarat sa o terminam. O vreme am fost cat de cat linistita, dupa un timp mi-am facut alt prieten si totul era ok, pana cand mi-a scris el ca ma iubeste si nu ma poate uita. Recunosc ca fata de noul prieten nu aveam sentimentele pe care le avusesem pentru Andrei, asa ca mesajul nu m-a lasat indiferenta, insa i-am spus ca prefer sa ramanem prieteni, temandu-ma de un nou esec. A acceptat si a inceput si el o alta relatie la scurt timp. Dupa un timp am inceput sa-mi reamintesc fazele misto, placute ale relatiei, am inceput sa fac comparatii fara sa vreau, intre cel cu care eram si Andrei, automat sa ma si invinovatesc ca procedez asa. Mai vorbeam si cu Andrei, amical, din cand in cand, imi povestea despre el, despre fata cu care iese, stiam ca nu o iubeste dar ca o considera atragatoare si sexi si ma invinuiam ca simt gelozie. Cand intr-o seara mi-a spus ca ma iubeste inca si ca oricand ar fi din nou cu mine daca as vrea, m-a bulversat total. I-am spus ca si eu mai simt lucruri pentru el, apoi, in aceeasi seara i-am dat un sms foarte graitor. Prietena lui a aflat insa, a facut un scandal monstru si spre surprinderea mea, Andrei a cedat in fata ei, alegand relatia cu ea si spunandu-i ca de fapt eu sunt cea care mai are nostalgii, nu el. Asta m-a umplut de furie si o vreme, pana in 2010 n-am mai vorbit deloc unul cu altul. M-am concentrat pe viata mea, l-am considerat un nemernic si desi m-am mai gandit la el deseori, nu l-am mai cautat niciodata. In 2010 m-a cautat insa el, s-a mutat cu tot cu serviciul si prietena la Bucuresti si mi-a scris un email lung, in care s-a scuzat pt atitudinea de atunci, mi-a scris ca de fapt prietena lui l-a mintit spunandu-i ca de la mine stia totul, ca eu i-as fi povestit o gramada de detalii picante dintre noi doi, ca asta l-a infuriat si l-a determinat sa spuna ce a spus atunci. Mi-a scris ca si el a fost furios pe mine, ca si el s-a gandit in tot timpul asta la mine cu un amestec de nervozitate si afectiune si ca de curand a aflat adevarul chiar de la prietena lui, care intr-un acces de furie i-a marturisit totul. Inutil sa spun ce a insemnat acel email pentru mine. Relatia mea mergea cam prost, el spunea ca de asemenea se simte nefericit alaturi de fata cu care era, insa in acel moment niciunul nu o putea rupe. El a iesit primul, dupa vreo 6 luni din relatia lui si a inceput sa ma caute insistent, spunandu-mi ca ma iubeste. M-am intalnit cu el de cateva ori, o data am mers si pana la capat si am descoperit ca la pat era chiar mai misto decat inainte pentru amandoi dar l-am rugat sa aiba rabdare, pentru ca prietenul meu de atunci trecea printr-o perioada proasta. Isi pierduse serviciul, era deprimat, imi spunea zilnic ca daca l-as parasi, l-as darama definitiv (aveam discutii despre despartire foarte des), asa ca imi era teama sa nu faca ceva necugetat. Evident ca Andrei s-a infuriat, mi-a spus ca asta e doar un pretext, mi-a spus ca sunt lasa, ca ma joc cu el, etc. Am plans mult in perioada aia, pentru ca simteam ca nu pot sa fac nimic, ma simteam responsabila pentru prietenul meu, imi facea rau ca Andrei suferea, asa ca am hotarat sa ma distantez de amandoi o vreme, m-am mutat la ai mei si am sperat ca acest lucru ma va clarifica. Andrei m-a sunat atunci si m-a intrebat daca doresc sa ma astepte. I-am spus ca da, dar ca nu vreau sa-l oblig cu nimic. A urmat o perioada in care simteam ca prietenul meu de atunci incepea sa se redreseze emotional si ca accepta din ce in ce mai linistit ipoteza unei despartiri. Isi depusese CV-ul in alte locuri, avea interviuri de angajare, in cele din urma si-a gasit un alt job si accepta ca intre noi lucrurile nu mai merg bine deloc. Pe Andrei il sunam din cand in cand dar imi vorbea rece, ma intreba daca mai sunt intr-o relatie, incercam sa-i spun ca se va termina totul in curand si imi replica acru ca nu-l intereseaza, ca sa-l sun cand am ceva nou de comunicat. Am aflat apoi cu durere ca si-a gasit o prietena cu vreo 12 ani mai mica decat el, in ultimul an de liceu, cu care se afisa peste tot, cu care s-a si mutat curand impreuna. Ca un facut si relatia mea s-a terminat tot cam pe atunci. Sperand ca e doar o aventura l-am sunat sa-l anunt ca sunt in sfarsit single dar n-am apucat sa-i comunic asta, epntru ca a inceput sa-mi povesteasca de ea, cat e de minunata, cat e de indragostit, cat de magic e totul. Mi-am zis ca na, asta e, asa se intampla in viata. I-am urat fericire alaturi de ea si nu l-am mai cautat. Dupa 6 luni m-a cautat el insa, mi-a spus ca se gandeste la mine des, ca nu poate sa ma scoata din minte si a inceput sa ma invinovateasca pentru ca in 2010 nu m-am hotarat mai repede. I-am explicat inca o data ce a fost atunci, i-am spus ca si eu ma gandesc la el, ca sunt single si ca am impresia ca inca il iubesc. A lasat capul in jos si mi-a spus ca totul i se pare o gluma proasta, pentru ca desi ma iubeste si el, nu o poate parasi pe prietena lui, cea cu 12 ani mai mica, pentru ca e primul ei barbat, fata a devenit obsedata si dependenta de el si ca ar distruge-o. S-a plans ca se simte sufocat de ea, ca e prea geloasa, ca e prea posesiva, ca nu are ce discuta cu ea, ca e un copil, etc. M-a rugat sa-l astept ca o sa faca el cumva sa iasa din povestea asta. L-am asteptat, 2011, 2012, timp in care am tot sperat. Ma simteam cumva si responsabila (am boala asta a responsabilitatii, nu?), simteam ca din vina mea s-au petrecut toate, asa ca am lasat timpul sa curga. Dar ma durea ca-i mai vedeam uneori pe facebook, in poze impreuna, cu un aer de cuplu ok, uneori pe strada, la terase (avem prieteni comuni), tinandu-se de mana. El ma suna de fiecare data ulterior si imi spunea ca e doar fatada, ca de fapt relatia lor e praf, ca se cearta des, ca ea tine cu dintii de tot. In acesti ani nici nu ne-am vazut prea des, pentru ca el se simte urmarit de ea, ma suna de pe cartele telefonice cu alt numar decat cel oficial, imi scrie de pe adrese de email false, imi cere sa ne vedem doar cand e ea plecata din oras sau cand se mai duce la parintii ei. O vreme am acceptat, dupa care am inceput sa ma simt iritata, situatia a inceput sa ma deranjeze din ce in ce mai tare, i-am reprosat-o, a recunoscut, a spus ca e un las, ca asteapta ca ea sa plece, ca sa nu se simta un nemernic. Orice convorbire sau intrevedere se termina cu declaratii din partea lui ca doar pe mine ma iubeste si ca simte ca viata lui e un cosmar. Anul asta m-am saturat si i-am spus ca eu am hotarat sa-mi vad de viata si sa merg mai departe. A acceptat cu un aer nefericit si a spus ca va simti urat pt orice barbat cu care voi iesi de acum incolo. Prin martie am intalnit un tip dragut, cald, un om care s-a indragostit de mine, care nu mi-e indiferent, care ma face sa ma simt bine, cu care exista si atractie sexuala. Am inceput sa ies cu el, Andrei a aflat, m-a cautat atunci si mi-a spus ca e gelos, l-am rugat sa nu ma mai caute si sa ma lase sa traiesc. Andrei e in aceeasi relatie cu acea fata, se plange si acum ca totul e praf si pulbere dar ca nu o poate parasi. Lucrurile cu Liviu, noul prieten au evoluat frumos, ne intelegem bine, tin la el, ma simt protejata dar acum 2 zile am primit iar un telefon de la Andrei (de pe numar ascuns), in care mi-a spus ca ma iubeste, ca sunt sufletul lui pereche, ca simte ca moare incet in interior cand ma vede cu Liviu, ca desi stie ca nu-mi poate oferi nimic in acest moment, vrea totusi sa-mi auda vocea. Si iar m-a tulburat, iar am inceput sa ma framant. Ma simt la capatul puterilor, vreau sa am si eu o viata a mea, sa depasesc acest capitol dar ceva din mine ramane inca foarte vulnerabil la Andrei si nu stiu cum sa actionez pe mai departe.

Scuze pentru lungimea mesajului, am vrut doar sa aveti o imagine concludenta a acestei povesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gasiti-va fratilor ceva de munca si terminati cu prostiile. E-mailuri de pe adrese false, vorbit la telefoane cu orele, facebook..... pai astia sunt "activitati" de oameni fara ocupatie

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te iubea de nu mai putea rupea tot si era cu tine.. ceva e ciudat la el..:) are 33 de ani si umbla cu pustoaice.. tu ce zici? te "pastreaza" pt cand o sa aiba el chef de .. tipe care ii spala shit-urile!...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu stiu unde va gasesc astia, de stati si-i ascultati si luati de bune toate nascocirile mintilor lor. Si daca n-ar fi nascociri, tot cacaturi sunt. :doh:

Tot eu nu inteleg cum dracu' puteti tolera sa auzi macar ca "sunt cu Georgeta, insa doar pentru sex, in definitiv eu stau si am reverii romantice cu tine". Scuze de genul asta se aplica de altfel si la inselat, ca sa vezi, ca n-a fost decat o aventura. Chestii de genul asta sa i le zica lu' ma-sa, cum puteti sa va induiosati la asa ceva? Aaa, transpira cu aia zilnic da' ma iubeste pe mine. :doh:

Editat de fire de praf
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu unde va gasesc astia, de stati si-i ascultati si luati de bune toate nascocirile mintilor lor. Si daca n-ar fi nascociri, tot cacaturi sunt. :doh:

Tot eu nu inteleg cum dracu' puteti tolera sa auzi macar ca "sunt cu Georgeta, insa doar pentru sex, in definitiv eu stau si am reverii romantice cu tine". Scuze de genul asta se aplica de altfel si la inselat, ca sa vezi, ca n-a fost decat o aventura. Chestii de genul asta sa i le zica lu' ma-sa, cum puteti sa va induiosati la asa ceva? Aaa, transpira cu aia zilnic da' ma iubeste pe mine. :doh:

 

Da, stiu, ai dreptate. Recunosc ca am fost cretina si o vreme am inghitit acele chestii din simplul motiv ca faceam paralela cu situatia in care fusesem eu insami, cu diferenta ca eu nu transpiram deloc cu cel cu care eram:), tocmai pentru a termina relatia. Rational stiu si eu cum stau lucrurile si stiu ca mananca rahat dar afectiv nu pot sa mint ca nu mai are inca puterea de a ma bulversa. Nu ca la inceput, e mult diminuata senzatia dar exista inca. Intentionat am scris aici, pentru ca stiam ca voi primi reactii de acest gen, reactii care ma ajuta sa merg mai departe:).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar? chiar te ajuta? vrei tu sa-mi zici ca in toti acesti ani nu ti-a mai zis nimeni nimic de genu'? hai sa fim seriosi, esti aici ca vroiai consolare pt ceea ce iti faci , dar defapt tu esti singura vinovata, ai 27 de ani , gandeste-te ca nu mai esti la 16-17 sa fii asa naiva.tipu' daca te vroia era cu tine si punct, acum sunteti maturi amandoi , nu cred ca mai intervenea problema ca nu puteti sa va mutati impreuna.. sau.. etc..

Editat de DoarCineva
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Quickies. :roll:

 

Violeta, nu stiu unde ai trait pana acum de n-ai invatat nimic despre barbati. Ori asta, ori esti extravagant de ... desteapta (nu mai vreau warn).

 

Foloseste-ti capu', nu mai gandi cu *****.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in nehotarare, cred in alegeri. Exact asta sunt, alegeri.

Nu exista sa te cuplezi cu una si s-o suni p-aia dinainte, exista sa le tii p-amandoua, pentru ca poti, altfel n-ai face-o.

Ratusca fraiera in toata povestea asta e ea, un tip cu succes la femei nu are probleme in ceea ce priveste alegerile astea.

Sau ca sa zic altfel, daca ea inghite toate tampeniile astea, ala de ce ar fi prost sa inceteze ?

Asa ca, da, quickies - am chef acu, acu sa fie, dup-aia nu mai am chef, mai tarziu, dupa nush cat timp, poate-mi mai vine chefu', deci hai inc-o tura, si tot asa.

 

Ori asa, ori poate acord eu oamenilor mai mult credit decat ar trebui (mi se mai intampla).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×