Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Diabet - prevenirea și combaterea bolii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am nevoie sa ma lamuresti cum functioneaza America.

Nemtii vin in America sa-si termine educatia/studiile daca vor sa ajunga sa castige ceva si de obicei raman aici ca si UK-istii si multi altii.  Este pe extrem de multi bani sa studiezi, dar communistii americani ca Hillary Clinton si cei actuali din Casa Alba vor asa ca sa nu fie concurenta intre politicieni, sa ramana cei de 100 de ani sa doarma de dementa toata ziua, etc., si timpul trece tot cu ei.   N-a fost asa mereu, dar copiii politicienilor nu se inghesuie sa invete nimic, li se dau Diplome sa fie documentat timpul pierdut si devin scriitoare ca fata lui Hillary si restul din gasca.    Vor sa desfiinteze scolile in general ca peste cativa ani sa spuna ca cu exista competitori educati pentru jobul de presedinte, va trebui importat din China sau alta parte.   

   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/23/2021 at 9:53 PM, The Unknown said:

N-am nevoie sa ma lamuresti cum functioneaza America.

Nemtii vin in America sa-si termine educatia/studiile daca vor sa ajunga sa castige ceva si de obicei raman aici ca si UK-istii si multi altii.  Este pe extrem de multi bani sa studiezi, dar communistii americani ca Hillary Clinton si cei actuali din Casa Alba vor asa ca sa nu fie concurenta intre politicieni, sa ramana cei de 100 de ani sa doarma de dementa toata ziua, etc., si timpul trece tot cu ei.   N-a fost asa mereu, dar copiii politicienilor nu se inghesuie sa invete nimic, li se dau Diplome sa fie documentat timpul pierdut si devin scriitoare ca fata lui Hillary si restul din gasca.    Vor sa desfiinteze scolile in general ca peste cativa ani sa spuna ca cu exista competitori educati pentru jobul de presedinte, va trebui importat din China sau alta parte.   

   

 

Pai ti-am zis cum merge SUA ca multi nu-s constienti de asta si zic ca e bine, se stie ca acolo e un capitalism f rece unde doar banul conteaza, nu omul, dar daca sti, e okey. Nu e nevoie sa vina nemtii in SUA sa invete, au si ei fac f bune si castiga f bine si la ei, ca vor unii sa faca asa de fanfarada, si sa ramana in SUA, e altceva, sa zica ca "am studii in afara domne". Nivelul de trai in Germania se asemana mult cu cel din SUA, sunt cam pe acolo. Adica nu vad de ce s-ar duce la mai rau in SUA unde sanatatea si invatamantul sunt f scumpe, sist social praf, pai am auzit ca, concediu de odihna nu e platit ! Ca nu prea ai concediu de maternitate. Dar sunt unii care vor asta, asta este, au impresia ca in SUA e marea cu sarea.

Dif e ca in germania studiezi f bine gratis, acolo nu exista scoala de periferie, toate au acelasi nivel bun, de la scoala generala la facultate, in orice zona. Cu politicienii ai dreptate, asa e. Vor sa fie cat mai putini scoliti ca sa ii manipuleze ei pe oameni, ca pe unu invatat mai greu il conduci. Si asa cand au nev de cineva, aduc din afara pe ala care vor ei, si va face ce zic ei.

Fructele alea-s f okey, aia e sanatate, insa si acolo, se recomana maxim doua fructe pe zi, ca altfel se risca ingrasarea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un fruct de sezon ne poate scăpa de medic. E bogat în antioxidanți și ne ajută să luptăm împotriva bolilor cardiovasculare și a diabetului

Un fruct de sezon ne poate scăpa de medic. E bogat în antioxidanți și ne ajută să luptăm împotriva bolilor cardiovasculare și a diabetului.      evz.ro

Consumul de prune previne apariția bolior cardiovasculare și a diabetului.   Crude sau uscate, prunele pot reduce tensiunea arterială și nivelul colesterolului „rău” din sânge, susține un studiu clinic publicat de Journal of Ayub Medical College.   Un consum regulat de prune le oferă celor care au suferit un traumatism sursa de energie de care au nevoie pentru a se reface mai repede.    

*Am cumparat recent pruni ca pe poza si toate erau putrezite aproape pe dinauntru, de afara nu se vedea nimic.  Cu cele uscate ma descurc mai bine."   

Product Image     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe jos reduce nivelul de glucoză

"Coautorul studiului Aidan Buffey, doctorand în cadrul Universității din Limerick din Irlanda, a făcut o comparație între reprizele intermitente de mers și stat în picioare, practicate după servirea mesei.    „Reprizele intermitente de mers și stat în picioare pe tot parcursul zilei și după mese au redus glucoza în medie cu 9,51%, în comparație cu repaosul după masă. Iar mersul intermitent cu intensitate mai ridicată pe tot parcursul zilei a înregistrat o reducere mai mare a glucozei, de 17,01%, în comparație cu repaosul", a explicat Buffey.   Persoanele care au luat parte la studiu au fost rugate fie să stea în picioare, fie să meargă pe jos timp de 2-5 minute, în reprize a câte 20-30 de minute fiecare, pe parcursul unei zile întregi: „Între cele șapte studii analizate, timpul total de activitate pe parcursul observației a fost de aproximativ 28 de minute, pauzele de stat în picioare și de mers ușor durând între 2 – 5 minute”, a adăugat Buffey."

*Au dreptate, insa nu mereu avem ocazie sa facem acest lucru din motive diverse.   In tinerete asta faceam, mergeam pe jos oriunde mereu, inainte sau dupa mancare nu aveam masina si nici nu aveam unde sa mergem cu ea, ca nu erau drumuri.   De la Sighet la Baia-Mare se ajungea cu trenul de Cluj pana la Dej, si de acolo luam acceleratul de Bucuresti-Baia-Mare care circula doar odata pe zi!!!

Prin 1967 parca  s-a construit un drum in serpentina peste Munții Gutâi din munca voluntara de la puscariasi, militari, elevii de liceu si altii, care s-a si inchis ca s-a distrus!!!

Indiferent ce mancam era organic, termenul Ingrasaminte Chimice erau doar in scoala, la ora de Chimie, n-am fi imaginat ca vreodata vom manca asa ceva.   

Indirect desigur, ca se pun chimicale pe iarba sa creasca mare dar repede, animalele-l mananca si cresc mai repede dar se si ingrasa sa arate mai placut in targ cand se vand, iar omul il mananca si in corpul uman se umfle a 3-a oara chimicalele ca gasesc mediu oportun  :surrender: precum boabele de Cous-Cous.   

Odata se umfla in aburi, apoi in zeama de la tocana si pe urma-n burta ca-i irezistibil de gustoasa si aromata, ceea ce-mi aduce aminte ca nu l-am mai gatit de 10 ani cel putin!!!   

De peste 9 ani si ceva n-am mai facut, am verificat pe topicul meu de Specialitate Marocana ... si sint convinsa ca reduce glicemia o sesiune de gatit mancarea asta ca se sta in picioare, dar nu chiar in repaus ca eu nu ajung la aragaz daca stau pe scaun sau pe canapea!!!   Din nefericire si printre cei ca mine care faceam pasi multi zilnic, erau si Diabetici.*

https://evz.ro/beneficiile-unei-plimbari-de-doar-cateva-minute-dupa-servirea-meselor-principale-din-zi-ce-au-descoperit-cercetatorii.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diabetul este o afecțiune metabolică, de cele mai multe ori cu simptome silențioase, și cel mai adesea se complică cu afectări micro și macrovasculare, existând mai multe tipuri de diabet: diabet zaharat tip 1, tip 2, prediabet, gestațional etc.

*Motivul in majoritatea cazurilor apare de la alimentatie, dar nu sintem noi vinovati consumatorii cu ce ne hranesc firmele mari care produc alimente, cresc animale!!!

Tin minte la scoala ne explicau de acest dezastru ca animalele sint hranite cu te miri ce sa creasca mai repede, ca fermierii sa obtina PROFIT mult mai repede decat natural se dezvolta un animal.  Din nefericire noi mancam acea carne mizerabila si luam si noi proportii ca se mai umfle si in noi taritza aia si dupa cativa ani, omul deja devine intratabil.   Mai baga in tratament si medicamente care in loc sa ajute, strica si esti bun de groapa, ca si ala trebuie sa faca profit.   Doamna doctora e foarte aratoasa din articol!!!*      

https://evz.ro/conf-dr-anca-pantea-asistam-la-o-epidemie-a-diabetului-in-lume-care-sunt-principalele-recomandari.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insulin Therapies Treatment For Type 2 Diabetes  Bitter Melon este leguma care scade nivelul de zahar din sange, insa este foarte amar.  Pentru Type 2 Diabetes.

Cand se cumpara, trebuie sa fiti foarte atenti sa nu fie mucegai intre suprafata deloc neteda, nici puncte negre multe ca acea parte se mananca.  Se taie capetele si se crapa-n lungime, contine seminte mari care se scobesc bine cu o lingurita se taie mai marunt si in blender cu castraveti si fructe ca pruni sau pere si se bea imediat.  In frigider se tine bine inveliti intr-o cutiuta de carton si individual inveliti in servetele de hartie.  Nu sta foarte mult nici unde, este foarte sensibila leguma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La primele ore matinale merg sa dau sange de analizat pentru Diabet dar si altele daca intre timp a mai aparut ceva ca se cauta foarte amanuntit pentru Baza de Date Nationale sa stie daca mai au vre-un om sanatos pe aici.   Practic se uita si de ce creste mai repede firul de par la unii, dar imi spun mie ce vor, poate doctorul are mai multa informatie.   Au niste aparate ca in cateva secunde iese bun-rau de acolo, inainte sa ma ridic din acel scaun, in caz ca trebuie sa fiu eliminata din public sa nu infectez!!!   De obicei imi scot vreo 7 seringi, dar folosesc mult mai putin sint convinsa, ca am sange mai aparte de aceasta zona geografica, mai rar pe aici, doar imigrantii sositi recent au mai adus tocmai din Kazakhstan acest sange si acolo foarte rar, insa cine are aceasta grupa acolo, este considerata Zeitate.    Am citit pe paginile cu grupele sanguine mai demult.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×