Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-a venit o idee, ce ar fi daca as minti?

Zic ca am dat si nu dau; daca insa molia distruge "lucrusor" dreak e al meu. :o:

Daca, zic asa, daca pe viitor ar fi sa ii aduc un partener (partenera), e musai sa fie din aceeasi specie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, buna tema de meditatie, broscuta o protejez si molia o ucid, eh, asta-i viata, in caz de forta majora omori si un om.

Acuma sa te intreb si eu, partener pentru molia vie sau moarta? seamna a umor negru.

Mananca "fata" la creveti! nu stiu sigur ce sex are la varsta asta, de fapt nici ce varsta are nu stiu, ma iau dupa marime si presupun ca e foarte mica si de varsta.

Ma tot intreb, ce manca ea in fantana de a ajuns la mine sa refuze orice verdeata? eh, asa e cand ai de unde alege, porcul e cea mai buna leguma (in cazul oamenilor).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat tavita, cu una tripla ca inaltime, sa vezi si sa nu crezi, acuma are spatiu de manevra si, zdup la fundul apei de cate ori ma vede.

Are si o frunza de salata pe care se ridica pe jumatate si sub care se ascunde uneori.

Cu pietrele pe care i le-am pus nu se prea descurca inca (am gasit-o cazuta intre 2 pietre azi dimineata, asa ca am astupat golul cu pietricele), nu mai are puntile lungi dinainte si nu iese pe uscat sau nu iese deoarece in sfarsit are apa din belsug?

Are si un capac pe un capat al 'bazinului", l-am indepartat momentan pentru "casting".

post-285714-0-52321200-1368170966_thumb.jpg

post-285714-0-90460600-1368170976_thumb.jpg

Editat de omul nimeni
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi

Ha, ha, n-ai sa vezi, "Broas" a mea e de apa si nu mananc decat "halci", nici s-o pici cu ceara nu pune "botul" la "borhot-ina".

Editat de omul nimeni
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit aceasta broscuta: (foto)

 

 

Ce mai face broscuta ta? biggrin2.gif

 

Am si eu una, tot de apa, deci carnivora. Am cumparat-o acum vreo 7 luni, era la fel de mica ca si a ta in momentul cand ai gasit-o. Mi s-a spus ca e baietel. biggrin2.gif Dar vazand ce codita lungaaaa are broscuta ta in comparatie cu a mea, cred ca a mea e fetita totusi. doh.gif Una din metodele de depistare a sexului la broscute este marimea coditei.

 

Uite aici, daca te mai intereseaza, mai multe informatii despre aceste broscute:

 

"Carapacea broastelor testoase este acoperita cu solzi care periodic se schimba si care ajuta la cresterea testoaselor.De asemenea solzii noi aparuti au si alta culoare decat precedentii(cel mai bine se observa acest lucru la testoasele mature). Cresterea carapacei broastelor se face nu prin multiplicarea solzilor cum s-ar crede ci prin cresterea in dimensiune a acestora.

Broscuţele trebuiesc spalate, proces ce consta in frecarea cu ajutorul unei periute de dinti, a fiecărui solz in parte atat cei de pe carapace, cat si cei de pe partea ventrala(de pe plastron).

Pentru intărirea carapacei este recomandabil sa se puna in acvariu cate un bloc de calciu ce se gaseste la petshop-uri si care are forma de broscuta şi totodată broscutei trebuie sa i se asigure o sursa de lumina pentru as putea sintetiza vitamina D(pentru intarirea carapacei).

Aceste reptile ating maturitatea sexuală la vârsta de 2-5 ani pentru masculi si respectiv 5-7 ani pentru femele.Cred ca va intrebati cum putem sa ne dam seama daca broscuta pe care o avem este femela sau mascul.Ei bine, odata cu atingerea maturităţii sexuale se pot diferentia masculii de femele prin cateva elemente destul de simple de urmarit.Masculii prezinta la membrele anterioare gheare mult mai lungi decat femelele, precum si o coada mai mare.La mascul plastronul este concav,in timp ce plastronul femelelor este mai bombat.O altă modalitate de a-i diferentia este dupa pozitia pe care o are cloaca, care este o „deschizatura" aflată pe partea ventrală a cozii. Masculii au cloaca mai departata de corp.

Cloaca este organul prin care broaştele ţestoase realizează anumite procese fiziologice cum ar fi : defecaţia, urinarea si functiile reproductive.

Cei care au deja broaste testoase au observat ca acestea atunci cand se sperie se retrag in carapace scotând un sunet caracteristic.Sunetul este dat de aerul pe care aceste testoase il expiră din pulmoni pentru a putea incapea in carapace.O broască ţestoasă nu poate sa-si paraseasca carapacea si totuşi să supravieţuiască.

Apa din acvariu trebuie sa aiba o temperatura potrivită şi să fie in permanentă curată. Pentru testoasele mai mici in acvariu se va amenaja o zona cu pietre mai mari sau busteni pe care acestea sa se urce pentru a putea iesi din apa sa respire sau pur si simplu sa stea la lumina sa se incalzeasca.Apa trebuie schimbata aproape in fiecare zi sau poti monta in acvariu un filtru de apa care te va scuti de acest efort."

 

Sursa.

 

Uite si broscuta mea care atunci cand sta pe uscat, isi intinde membrele posterioare de zici ca sta la plaja laugh.png :

post-363596-0-02194000-1384068355_thumb.jpg

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incantat de cunostinta, numele meu e Ofelia, zis si Bloas, am depasit varsta de 1/2 ani, nu imi e clar daca sunt baiat sau fata iar acum ma aflu in semi-hibernare.

 

Broscuta mea e bine, de aproximativ o luna cel putin, nu mai mananca nimic intrucat temperatura in camera nu a ma depasit 23 de grade.

Pe perioada iernii cred ca o voi lasa sa hiberneze in alta camera unde nu prea incalzesc, e mai simplu asa; sau daca nu vor fi conditii potrivite (e prima broscuta pe care o am)?! mai vedem.

 

Initial am crezut ca este fetita pentru ca avea ghearele la fel si in fata si in spate, acuma am inceput sa am dubii.

 

Eu nu i-am cumparat instalatie si nici nu i-am dat vitamine sau calciu, in schimb, toata vara a avut cateva ore pe zi fereastra deschisa si a stat la plaja, era inebunita dupa soare, e a doua mare pasiune a ei, dupa pasiunea de carnivor ce e ea cu neamu' ei, cand i-am dat piept de pui fiert prima data, am crezut ca ma inghite si pe mine.laugh.png

 

Voi cat demari sunteti, cam ce lungime de carapace?

Noi acuma avem cam 7 cm lungime carapace, plus capul cu un gat lung ce "ma sperie".

Si zici ca dupa coada?

 

Vezi sa aiba apa ceva mai adanca decat inaltimea ei, astfel incat sa poata inota in voie.

 

Sa fiti sanato-ase (si) si sa iesim cu bine din iarna!bye.gif

 

Dar unde va e coada?laugh.png coada lui Bloas acuma e cam de 4-5 cm.

Editat de nimeni d
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Initial am crezut ca este fetita pentru ca avea ghearele la fel si in fata si in spate, acuma am inceput sa am dubii.

 

Si zici ca dupa coada?

 

Dar unde va e coada?laugh.png coada lui Bloas acuma e cam de 4-5 cm.

 

Deci iti dai seama ce dubii am eu acum, din moment ce-l cheama Lenin biggrin2.gif si are carapacea cat coada broscutei tale, cam 5 cm! rotflmao.gif Iar de coada, ce sa mai zic? E clar, am o Natasha. rotflmao.gif Uite, am marit poza sa ii vezi codita bine! rotflmao.gif

 

Desi inca nu a ajuns la maturitatea sexuala, nu-mi fac mari sperante ca-i mai creste coada in asa hal incat sa aibe diferenta intre lungimea carapacei si a cozii, doar de 2 cm, ca la a ta. laugh.png

 

Broscuta mea testoasa Natasha pe care o chema Lenin pana mai curand, e o mare figuranta pentru ca nu mai mananca decat peste alb. laugh.png Pana acum vreo luna manca si inima de vita. Creveti si viermisori nu a vrut sa serveasca never. laugh.png

 

E o alintata. biggrin2.gif Ii schimb apa si de 3 ori pe zi, deci fiind mereu in apa calda, are si pofta de mancare pe masura. laugh.png O hranesc de doo ori pe zi. E f vioaie, chiar ciudat de zglobie pentru o testoasa. laugh.png

Zice ca testoasele ajung sa nu mai manance daca stau in apa rece. Si daca nu mai mananca, li se inmoaie carapacea. biggrin2.gif A mea o are foarte tare. Carapacea, zic. biggrin2.gif

 

Despre hiberbare nu stiu ce sa-ti spun decat ca trebuie sa ai mare grija. Iti dau linkuri care sa te ajute in caz ca nu stii ce trebuie facut, astfel incat acest proces sa nu-i dauneze:

 

http://www.animalutul.ro/reptile/specii-de-amfibieni/hibernarea-broastelor-testoase/1328/

 

http://www.animalutul.ro/reptile/specii-de-amfibieni/ingrijire-broasca-testoasa-ce-hiberneaza/1329/

 

 

Noah pa, mai vorbim daca vrei. smile.png

post-363596-0-26429500-1384201450_thumb.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se face rau, Bloas-Ofelia, va fi de fapt un handralau?doh.gif

Ce coditaaaaa! Lenin e Natasha.laugh.png

A mea !!! De fapt, al meu, nu manca decat gramond (parca) fara vitamine si "gaini"grin.gif

E o idee buna, apa calduta si mai aprope de calorifer si Bloas poate sa iasa din semihibernare.

Sa stii ca si Bloas e la fel, era inainte sa se racesca vremea/apa, de fapt cred ca vor sa plece, ... spre tarile calde si mai ales insorite, le place tare mult sa stea la soare.

Si carapacea lui Bloas e tare.

Multumesc pentru linkuri, m-a pus pe ganduri, cum adica hiberneaza vreo 6 saptamani? eu vroiam sa o las la hibernat 6 luni!!!

E musai sa aflu detalii, o sa incep sa caut informatii.

In plus, ce zice acolo pare a fi pentru broscute de uscat, intrucat zice sa o asezi intr-o cutie ..., si sa o umezesti periodic; pai nu o las tot in apa, ce in mediul natural nu in apa hiberneaza?????? sau nu????

Editat de nimeni d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-400050-0-72527500-1384233700_thumb.jpg

post-400050-0-71666400-1384234295_thumb.jpg

Broscuta in cauza nu cred ca avea cum sa ajunga singura in fantana. Probabil acolo s-a nascut si e posibil ca rudele ei sarace sa se afle inca acolo.

Eu cred ca o micuta zona din curte cu bazin" de apa ,de la practiker, ingradita si aparata cu plasa contra pisicilor ar fi solutia ideala. La maturitate devine un fel de terminator care se hraneste ,printre altele si cu pui de zburatoare sau soparle ori soareci [daca-i prinde] In Dobrogea sant multe surate de-ale ei.

post-400050-0-21873000-1384233975_thumb.jpg

Editat de Niscu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×