Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

* In primul rand vezi problema de la sfarsit !!!

 

Am gasit aceasta broscuta: (foto)

In realitate nu se vede maronie, se vede cenusie si are dimensiune putin mai mare poate, decat o moneda de 50 bani.

Nu stiu de cat timp se afla in fantana in care am vazut-o prima data acum 3 zile.

Azi am adus-o acasa, dar aruncand o privire pe net, m-am ingrozit de conditiile pe care trebuie sa le asiguri broscutelor.

 

1 - Ce specie este?

2 - Intrucat in fantana sta probabil de ceva vreme si constat ca a dus-o bine (fiind foarte vioaie cand vrea) la vre-o 10-15 grade, oare nu e nepotrivit sa o tin la 29 cate sunt la noi la mansarda acum cand e de abia luna mai?

3 - Apa din fantana probabil ca e cam aceeasi cu cea din balta-rau, fantana fiind amplasata la putini metrii de marginea apei (desigur fara tot ceea ce se gaseste in balta); apa filtrata pe care i-am oferit-o eu (in tava in care sta), oare nu ii dauneaza? Si, o fi o broscuta de apa sau de uscat?

4 - Ce manca ea in fantana? mi separe absurd sa ii dau eu acuma nu stiu ce peste oceanic, iar despre mancarea speciala pentru broscute, ce sa spun eu, o fi ok. pentru o broscuta de balta?

 

Eh, daca se va gasi cineva care poate oferi informatii, mai discutam.

Multumesc!

 

De ce am luat-o?

Buna intrebarea.

De cand am vazut-o mi s-a parut ca nu se afla in mediul ei (in fantana).

Nici acuma nu e in mediul ei, habar nu am dar cred insa ca mediul ei o fi balta din apropiere de fantana!?

Am luat-o deoarece azi statea pe o parte si (am crezut ca a murit) am crezut ca ii e rau; in plus sotia tind eu a crede, ar dori un animalut in casa, ...

 

* !!!

Ce spuneti de asta, "curat ghinion", a fugit broscuta din tava cu insulita, nu stiu cum, dar ce-i drept era posibil, insa nu inteleg unde e, ma aflu la un pas de tavita si nu am auzit-o sa cada de pe obiectul asta de mobilier pe care am asezat tava, nu putea sa treaca de pe mobila decat pe draperii eventual, asta doar daca urca 10 cm pe peretele mobilei, e un mister cum a disparut, am cautat-o peste tot, nu e :(

Statea nemiscata acolo si in timp ce scriam pe forum, a disparut.

 

Acuma alta, cum gasesti o broscuta asa de mica intr-o camera plina ochi de mobila???

post-285714-0-44647400-1367599517_thumb.jpg

post-285714-0-72107700-1367599604_thumb.jpg

Editat de omul nimeni
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit-o, am gasit-o chiar de atunci, era dupa un dulap cazuta pe o parte, acolo ramanea daca nu o descopeream.

Azi voi cauta informatii la farmacie si (sau) magazine cu hrana pentru animale), nu pare a manca nimic din cele ce i le-am oferit, nici salata, morcov, patrunjel, nici peste, ou, paine.

Daca nu rezolv intr-o zi, doua, la loc in fantana sau mai bine pe balta; acuma, noroc bun, ce-o fi o fi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc

Am fost la farmacie si mi s-a recomandat sa ii dau creveti (pentru broscute desigur); in sfarsit am vazut-o consumand ceva, anume un crevete, tot e ceva, daca mai mananca unul, doi, imi iese din grija ca ar putea muri de foame.

Farmacista a presupus ca e broscuta de apa, dar sigur tot nu stiu ce fel de broscuta e, ai idee?

Vine vara si la noi la mansarda se vor atinge temperaturi foarte ridicate (deja au fost 29 grade zilele trecute), afara la fel, oare se va adapta?

Ii pun apa de la filtru nu de la robinet, dar oare e ok?

Sa ii schimb apa zilnic?

Cat de adanca sa fie apa comparativ cu inaltimea broscutei?

Trebuie mai multa apa sau mai mult uscat (ca suprafata)?

Daca plecam cateva zile, ce facem cu ea, o luam cu noi? cum?

Si de exemplu crevetii, cati sa ii dau si la ce interval? de fapt nu stiu sa corelez cantitaea de hrana cu perioada de timp la care i-o ofer; sau ii dau sa fie acolo mereu? se strica in apa sau daca nu, aruncand zilnic apa, arunc si hrana!!?

Scria undeva ca la brocute (nu stiu care), daca e mascul are ghearele la labele din fata mult mai mari; aceasta le are la fel, insemna ca e femela?

Editat de omul nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc

Mancau si "verdeata"?

Apa e la temperatura camerei din cauza filtrului pe care il utilizam pentru apa potabila.

Problema e, daca e testoasa de apa, ii pun apa sa fie mai adanca, daca e de uscat, poate tebuie sa fie asa cum e acuma, anume putin, poate 5 mm (milimetrii) mai inalta decat inaltimea broscutei.

Naspa asta cu plecatul, oricum nu prea plecam noi, dar vara mai trageam o fuga de cateva zile la mare.

Dar oare nu exista pe net, un siteu (ori alta sursa)cu tipurile de broaste testoase din Romania?

Pai daca le tineai in acvariu normal, insemna ca aveau de 100 de ori mai multa apa ca a mea, eu i-am pus cam o cana de apa, 250 ml, intr-o tavita de cantar cu dim ~ 250mm x 130mm!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot lasa singuri in casa fara supraveghere ca vor muri. Apa se evapora si cred ca e mediul lor primar unde se simt bine. Acvariul este ideal ca are tub de oxigenare al apei.

Eu am gasit in curte o soparla mare si foarte frumoasa in San Diego, California si la-m prins usor ca hiberna si era ca si moarta. Am avut un acvariu urias, defapt doua ca fiul voia pestisori si mereu le gaseam morti desi cheluiam cu ingrjirea lor, si am transformat in oaza de soparla cu o piatra maricica pe care mereu-l incalzeam in cuptor ca-i placea sa stea pe ea. I-am fabricat si o scara sa aibe si un alt loc unde sa se catere pe o creanga mare gasit in desert. A ajuns sa cunoasca si programul meu de munca, iesea din casuta lui cand intram pe usa, ii cumparam viermi si greieri vii sa aibe fun sa le prinda/vaneze ... dar a trebuit sa plecam de urgenta in Europa si am rugat pe cineva sa-l ingrijeasca ... mi-a spus ca a murit de tristete dar nu-l cred. Precis a vandut cuiva ca era asa de frumos animalul ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le place sa stea langa apa, dar cand se sperie se simt in siguranta in apa mai adanca. Plus ca iarna hiberneaza cateva luni pe fundul apei.

Uite am gasit un articol despre ce trebuie sa stii despre broascute.

 

http://www.animale-iubite.ro/vreau_sa-mi_iau_broasca_testoasa-a192.html

 

Aici, mai multe articole despre broaste testoase.

 

http://www.zooland.ro/arhiva/broasca+testoasa+de+uscat+mediu+de+viata

Multumesc, imi sunt foarte folositoare.

Aseara am constatat ca sa culcat in apa sub "piciorul pontonului", s-a ascuns ca un strut cu capul in nisip, avea 1/4 din corp sub betisorul ala iar restul afara, probabil se simtea mai in siguranta; azi i-am atasat in acea zona inca un patratel de scandura sub care sa poata sa intre noaptea, in plus are doua zone (una pe uscat si una pe apa, inde se poate ascunde.

Cu apa, o sa incerc sa devina mai adanca treptat, treptat, oricum va trebui sa ii amenajez ceva de permanenta nu "provizoratul" actual.

 

Am gasit asta in Wiki, e singurul reper care ma face sa o cred broscuta debalta, desi nu e pigmentata ca in imaginile gasite pe diverse site-uri: Țestoasa de lac

 

"Trăiește în lacuri și bălți, rareori pe uscat. Este adaptată secundar la viața acvatică. Se deosebește de țestoasa de uscat prin următoarele caractere:

-este carnivoră

-carapacea este mai mare

-de culoare negricioasă asemănătoare mâlului

-degetele sunt deslipite prin membrană interdigitală"

 

Nu e inca evident daca are membrana dar carnivora parca ar fi, mai vedem.

 

Si inca: de ieri iesim afara (ziua), zona e cand insorita, cand umbrita de vita care urca pana la noi la terasa mansardei (la nevoie avem si curte).

 

Ai mai aduce in casa broscute testoase?

 

Nu se pot lasa singuri in casa fara supraveghere ca vor muri. Apa se evapora si cred ca e mediul lor primar unde se simt bine. Acvariul este ideal ca are tub de oxigenare al apei.

Eu am gasit in curte o soparla mare si foarte frumoasa in San Diego, California si la-m prins usor ca hiberna si era ca si moarta. Am avut un acvariu urias, defapt doua ca fiul voia pestisori si mereu le gaseam morti desi cheluiam cu ingrjirea lor, si am transformat in oaza de soparla cu o piatra maricica pe care mereu-l incalzeam in cuptor ca-i placea sa stea pe ea. I-am fabricat si o scara sa aibe si un alt loc unde sa se catere pe o creanga mare gasit in desert. A ajuns sa cunoasca si programul meu de munca, iesea din casuta lui cand intram pe usa, ii cumparam viermi si greieri vii sa aibe fun sa le prinda/vaneze ... dar a trebuit sa plecam de urgenta in Europa si am rugat pe cineva sa-l ingrijeasca ... mi-a spus ca a murit de tristete dar nu-l cred. Precis a vandut cuiva ca era asa de frumos animalul ...

Asa e, o sa ma mai gandesc la variantele posibile.

Interesanta dar trista intamplarea; fiintele animale pot sa ne dea mult de gandit in privinta superioritatii noastre, au "devotament, atasament, intelepciune, feedback", intr-o forma superioara omului dintr-o anumita perspectiva.

 

Apropo de ceea ce ti-a spus persoana in cauza, eu nu cunosc insa de dragul dialogului o sa iti istorisesc o intamplare.

Eram pustan (cred; a trecut mult timp de atunci), parintii mei in acel an aveau un miel si un vitel, nu imi amintesc detalii prea multe insa, tin foarte foarte bine minte faptul ca cei doi au devenit extrem de atasati unul de altul.

Intr-o zi parintii au dat unui vecin pe unul dintre ei; vreau sa spun ca cel ramas a fost asa de afectat imediat si pentru multe zile incat toata lumea fara exceptie si-a dat seama de acest fapt si chiar ne-am speriat crezand ca s-a imbolnavit.

Im pare rau ca am uitat, cred ca "cireasa de pe tort" in privinta elucidarii fenomenului, a fost reantalnirea celor doi sau aparitia unui alt animalut in curte, de care acesta s-a atasat imediat inviorandu-se in mod evident.

E posibil ca "prietenul" tau sa fi suferit f. mult, e posibil insa orice.

 

Da, nu ai cum sa o lasi, tocmai ce am gasit-o cazuta pe spate!!!

 

Cateva imagini de actualitate :) :

post-285714-0-66671100-1367995847_thumb.jpg

post-285714-0-09806800-1367995857_thumb.jpg

post-285714-0-82539200-1367995863_thumb.jpg

post-285714-0-92512600-1367995884_thumb.jpg

Editat de omul nimeni
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie considerat ca testoasele se nasc pe plaja in nisip si cand sint asa de mici si dragalasi, deodata intra in apa marii, am vazut la TV nu demult o oaste intreaga de testosi marunti de era intunecat locul, desi noaptea migrau pana la apa sa se fereasca de predatori.

In cutie ar trebui sa pui si nisip ca-i place si o piatra mai mica cu o forma de grota sa poate intra sub cand vrea. Si daca n-ai avut cu ce petrece timpul, acum o sa ai. Intreaba si un veterinar daca ai in drum sau intr-un magazin cu animale exotice daca exista asa ceva in apropiere si poate ai ar avea griaj de ea pana voi sinteti plecati ca altfel daca ajunge in curte, nu-l mai gasesti. Maninca si pestisori, tot la TV am vazut dar si alge si ieburi din vegetatia marina. Pana si in Arizona sint testoase desi apa este adus prin canale dar nu in desert!

 

 

http://www.azgfd.gov/w_c/turtlemanagement.shtml

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa am in vedere.

Da, buna asta, mi-am facut de lucru :lol:

Noi locuim si cu socrii, asa ca la o adica, mai e cineva prin zona sa arunce o privire cel putin.

Avem si o catelusa, Blechi, daca o vede, nu stiu ce reactie va avea, fie una mamoasa cum a facut cu un pisoias, fie una feroce cum a facut cu un "sobinschi"; ea e corcitura de snauter.

 

Am o problema, alta; nevastu meu a vazut o molie in sufragerie, adica acolo unde stau eu si broasca, motiv pentru care vrea sa dau cu sprei de molii; oare cat timp dupa aia nu mai pot aduce broscut' in sufragerie (inca nu am dat)?

 

Pe baltile noastre creste lintita, daca mai merg acolo unde am gasit-o, poate reusesc sa aduc si acasa, e si hrana si decor.

Editat de omul nimeni
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vrea sa dau cu sprei de molii; oare cat timp dupa aia nu mai pot aduce broscut' in sufragerie (inca nu am dat)?

 

Nu le plac chimicalele deloc, nici la pisici!!! Are un miros puternic acel spray? sa fie foarte departe mititelul de zona respectiva o vreme buna sa nu moara!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×