Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Cum ati ajuns si cum v-ati integrat in tarile de adoptie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca tot ce conteaza este sa iti placa locurile unde ai ajuns, ca in rest, totul vine de la sine.

Si da, e adevarat ca si varsta este un factor destul de important, dar mai primeaza si educatia si bagajul cultural pe care il ai.

In functie de asta, integrarea poate fi rapida, usoara sau nu.

 

 

 

 

Mai...degeaba ai tu educatie si bagaj cultural daca n-ai cui sa i le arati!

 

Ai nevoie de sansa si ocazii in care sa arati ,,cine esti,,.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci ai aterizat cu autocarul ? :crazy:

Frumos!

 

pai, deh.

m-as fi dus si pe jos, numai sa ma duc odata.

 

n-a fost un film prea roz si nu mi-l amintesc cu placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Florisa, hai iubita s-o luam cum este. esti o romanca neintegrata. de acolo si nemultumirea fata de locul acesta. nici tu, nici hasan..si mai ales fiul tau nu sunteti integrati. desi, eu nu cred ca baiatul tau nu e integrat. a ajuns aici la varsta cand s-a putut adapta f usor la viata de aici. dar eu ma intreb o alta chestie. daca sotul tau e arabul ala care nu il lasa sa interactioneze cu nimeni care nu ii impartaseste credinta si felul de a vedea lucrurile, nu o sa se integreze. nu ma iau de religie, dar este un factor. daca se vrea numai intre musulmani, mai greu sa se integreze cu cu protestantii.

 

 

lucruri nasoale sunt si in Norvegia.

- te dai jos la gara centrala si te lovesti de narcomani. care te mai si intreaba daca vrei ceva 'bun'. asta e buba mare in NO, ca e o tara cu f multi bani si unde-s bani, sunt si droguri de calitate. No e pe locurile fruntase la consumul de heroina/cocaina.

 

-taxe si preturi mari in comparatie fata de alte tari, dar si venitul este mare fata de alte tari...

 

-monopolul pe alcool. se vinde in mag speciale de luni -vineri 10-17/ sambata 10-15. Bere luni sambata 10-20(sambata 18). pentru cei care ai uitat sa cumpere alcool pt party..party-ul e fucked up, nu ai cum lua.

 

-magazinele se tin inchise duminica, de f curand s-a dat lege ca o parte din mag se tin deschise, numai daca astea au sub 100mp. dar e f discutata legea si se vrea retrasa, duminica e libera pt toti.

 

-vremea rece, iernile sunt lungi si reci. La mine e mai rece si mai lunga decat la Florisa, caci ea sta in vest, la ea e mai mult ploaie si temperaturile sunt ceva mai blande, dar la mine iarna inseamna si 6 luni si nu f rar vad -30 de grade

 

-vara e soarele pe cer 23 din 24 de ore, si iarna e lumina cam max 5 ore.

 

- preturile la dentist sunt uriase, se discuta puternic lege sa se reduca costurile sau sa se faca gratuite.

 

 

eu nu am intalnit problemele expuse de florisa, gen nu exista iluminat Public (pana si in parcuri si paduri sunt stalpi de iluminat)...Draga Florisa, acum ar fi chiar stupid sa ilumineze astia ORICE carare de padure, atata vreme cat NO inseamna 45% padure.

 

la NAV (gen serviciul social) nu te ajuta pe baza de preferinte cum zice Florisa. E o jignire pur si simplu fata de sistemul asta care da clasa si rusine multor sisteme. Daca ai aceeasi baza si acte si nevoi, ai sa primesti ajutor indiferent de cine esti si de unde vii. Dar sunt f multi imigranti care doresc ajutor fara sa aibe baza ca sa primeasca.

 

sist medical este APROAPE gratuit. se plateste anual din taxele de sal un max de 200 de euro, daca nu te duci la dr in anul acela, ti se returneaza. nu platesti nimic extra, cand ai ajuns la limita aia de 200 de euro ti se acorda un frikort (carte gratuita) cu care iei medicamente pt o suma modica, platesti undeva la 15% din val lui, indif de val medicamentului. se suna la medic, se face programare, se asteapta in linie. si pt mine a fost greu la inceput, eram obisnuita sa dau cu cotul. dar mi-a zis o duduie'nu se intampla nimic daca tipi'. mi-a dat cu rusinea in fata si am invatat sa astept. din 11 op in 3 ani de zile, nu am avut de comentat niciodata. asa norocoasa sa fiu eu? sau asa de integrata incat sa inteleg ca trebuie sa imi astept randul? tind sa cred ca integrata...

 

nu am avut probleme sa invat limba, da..m-am dus la cursuri, apoi am refuzat sa fiu parte a unor grupuri care nu vb lb norvegiana. vecinii mei doreau sa vb engleza cu mine sa mai exerseze si ei, eu spuneam nu, vb norvegiana. apoi mi-am luat examenele de limba si am plecat mai departe pe cursuri si continuare de studii platite de stat. ORICAND poti sa mergi sa studiezi CE VREI TU gratis, statul te sustine. iti ofera cursuri...

 

norvegienii nu pleaca de aici sa caute de munca in alte parti cum spui tu, salariile de aici f greu le gasesti in alte parti, pleaca in vacante. migratia aia masiva de norvegieni s-a produs pana in anii 65-70 cand NO a dat de petrol. apoi nu a mai plecat nimeni.

 

alcool daca nu ai 18 ani nu cumperi (aici ma refer la bere). daca vrei tarie, te intreaba de legitimatie, trebuie sa ai 25. in Club nu ai acces daca nu ai 18(vinerea) 21-23 sambata.

 

drepturile omului sunt respectate aici, nu ii vad cum ii vezi tu, rasisti. au preoti gay, au preotese, au liber la casat gay..cat despre joburi, cat la suta din joburile din NO sunt facute de imigranti? (intereseaza-te si apoi sa mai zici ca-s rasisti).

 

nordicii de fel sunt natii mai retinute, nu sunt ca latinii. dar eu cu mana pe suflet spun, mi se potriveste NO ca o manusa. dar mi-am si dat interesul sa ma dau dupa ei. eu dupa ei, nu am incercat sa ii dau pe ei dupa mine, ca eu am venit buluc peste ei.

 

 

pentru MINE, toate minusurile mele de mai sus sunt incomparativ de mici cu plusurile pe care NO mi le ofera.

 

spuneai ca gasesti in Magazine mancare expirata cu lunile. nici nu stiu cum sa comentez treaba asta, daca nu lucram cu mattilsynet (protectia consumatorului), probabil te credeam. dar e lege clara si amenzi URIASE. produsele care ies pe data in max 2 zile se pot vinde la 50% mai ieftin. exceptie fac produsele lactate si ouale. nici painea nu are voie sa stea in magazin dupa ora 24. nu cred sub nici o forma ca ti s-a spus pe ton urat ca daca nu iti convine, asta e. nu isi risca nimeni jobul pentru un asemenea raspuns. daca e asa, fa-i reclamatie. primeste avertisment scris sau concediere. sunt f stricti cand e vb de kundeservice.

 

tu nu prezinti lucrurile asa cum stau. ci asa cum stau pentru tine. esti o parte nesemnificativa, esti o neintegrata, esti tu cu hasan si atat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aleluiaaaaaaaaa :yahoo:

 

Alex sunt deacord doar cu o parte din ce zici...despre No. Am dreptul asta!

De ce? Pt ca partea cealalta...nu stii de ea.

Nici nu-ti imaginezi ce diferenta e de la kommuna la kommuna. Ce sa mai vb aici de comparatii facute intre Oslo si Stord? Capitala norvegiei si o comuna cu 18.000 de locuitori.

Cand o sa auzi de romani integrati in Stord o sa fie ca un castig la ruleta ruseasca. Comuna e foarte mica,localnicii foarte inchisi si iti dau impresia ca nu ai nici o sansa sa intri printre ei.

Colega mea norvegianca de la munca mi-a zis ca nu de putine ori a fost privita stramb cand a zis ca lucreaza cu strainii la centrul de azilanti.

Alta norvegianca pleaca in Oslo si cand zice ca e din Stord e intrebata daca Stord-ul are electricitate.

Intelegi despre ce vb eu?

In orasele mari,oamenii sunt altfel. Cand mergem in Bergen am impresia ca inviu din morti. Baiatul are aceeasi expresie tot timpul: in sfarsit civilizatie!

Tu faci parte din categoria oamenilor care au reusit!!Usor..greu...dar ai reusit! Esti de felicitat,admirat si bucurat!

Numai ca asta nu inseamna ca e peste tot!

Tot asa cum nici eu nu imi imaginez ca toata lumea trece prin ce am trecut eu sau ca in comunele lor vor fi aceleasi prob ca aici.

Daca te cunosteam in perioada in care a fost ICA-MAXI in Stord pe cuvantul meu ca iti telefonam sa sesizezi tu mai departe produsele expirate cu saptamanile\luna.

Faceam poze...

Oricum...cu prima ocazie cand mai vad asa ceva vin si iti zic ok?

 

 

In legatura cu ce ,,crezi,, despre mine si ,,Hassan,, te inseli. Si asta pt ca nu stii nimic ci doar iti dai cu presupusul.

Nu iti zic decat ca nici pe departe nu e cum ,,te-ai gandit,,.

Sotul meu a stat 20 de ani in Romania,are cetatenie romana, e un tip foarte ,,europenizat,, adica deschis.

Baiatul nostru e liber ca pasarea cerului sa creada in ce vrea.

La noi in fam se vb de religie foarte rar. Noi nu mergem la moscheie,n u cautam oamenii dupa religie.

Si nici nu scrie pe fruntea noastra (asa cum li se intampla multora) religia noastra este...

Deci nici cea mai mica legatura intre religie si integrare! Atat pt baiat cat si pt noi!

 

Tu sa stii ca desi sunt cum sunt aici impreuna cu ,,Hassan,, inca nu am predat armele!

Eu ma lupt in continuare.

 

 

O seara buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alta norvegianca pleaca in Oslo si cand zice ca e din Stord e intrebata daca Stord-ul are electricitate.

Nu te amara Florisa ca nu numai acolo este ignoranti. Aici peste balta Atlantica, vecinii nostrii de la sud (ignorantii bineinteles) intreaba daca in Canada exista blocuri, strazi, magazine de cumparat mancare si chiar si daca avem curent electric. Yep. Eu le zic "Nu bre...noi ne ca**m la lumanare." :rot:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asata-i tot ce poti??

Dezamagitor!

 

 

Te cred si eu!!! ca tu n-o sa faci in viata asta ce fac eu!!! :yahoo:

 

Mai...degeaba ai tu educatie si bagaj cultural daca n-ai cui sa i le arati!

 

Ai nevoie de sansa si ocazii in care sa arati ,,cine esti,,.

 

 

Ti-am dat un punct pe nemeritat, voiam la alta postare sa dau, deci considera-l ZERO!!! mentionez asta sa nu crezi ca sint de acord cu ideile tale!!! ca eu asta punctez nu persoana, doar ideea din acel mesaj.

 

 

 

Revin si la postarea asta: ori unde mergi in lume, pe nimeni nu intereseaza cat esti tu de educata din si pentru zona de unde ai fost crescuta!!! Absolut pe nimeni!!! Singura conditie care conteaza Cum te comporti intr-o societate civilizata si asta nu inseaman ca mereu te lauzi cu Poarta Sarutului si inca nu stiu ce!!! N-o sa ai ocazie sa arati asta la nimeni ca pe cine intereseaza, cultura romaneasca??? doar pe bucuresteni ii mai preocupa, pe cei care inca nu cunosc engleza!!! Astea-s chestii fumate din comunism si nu se cauta fiinte cu asemenea calitati. Desigur la cautat munca tie nu-ti spune asta nimeni in fatza, ci zambind iti transmite vorbele: cand am nevoie te chem hahahahahaha ...

 

Nimeni nu vrea sa angajeze sau sa fie aproape de un :smartass: e o vorba americana.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te cred si eu!!! ca tu n-o sa faci in viata asta ce fac eu!!! :yahoo:

Ia lauda-te putin Olga, ca sa stim si noi ce ai facut tu in viata de ai gasit necesar sa o spui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia lauda-te putin Olga, ca sa stim si noi ce ai facut tu in viata de ai gasit necesar sa o spui.

 

Eu nu ma laud cu nimic in plus de ceea ce am facut, doar de $$$$$ nu vorbesc!!!

 

Vreau doar sa accentuez ca ea care se crede atit de culturizata ca a impins cateva carucioare cu copiii si le-a sters fundurile, nu e regina norvegiei inca. Si n-o sa ajunga ca mine niciodata, este o mare diferenta intre noi, am mai spus ca nu ma simt egal cu nimeni!!!!

 

Mai mult decat este acum, n-o sa ajunga vre-odata si asta nu din cauza mea, ci al ei, orgoliul personal cum este menajat in lumea mare o pune un urma peste tot ori unde s-ar duce si s-ar exprima cu privire la orice tema!!!

Si aici doar la curatenie de apartamente sau de hoteluri ieftine date cu ora ar gasi ceva de lucru la cum se prezinta!!! ca aici nu-ti cere diploma straina si asa, doar ce scoala ai facut local conteaza, stii bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mai spus ca nu ma simt egal cu nimeni!!!!

 

in fata problemelor vietii, bolii si a mortii, cred ca suntem toti egali...ca durerea nu ocoleste pe nimeni fie el intelectual sau needucat...bogat sau sarac..!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in fata problemelor vietii, bolii si a mortii, cred ca suntem toti egali...ca durerea nu ocoleste pe nimeni fie el intelectual sau needucat...bogat sau sarac..!

 

Eu nu chestiunile astea extreme numai sau circumstantiale le consider in egalitate!!! asta e doar o mica parte din acel Pie Chart.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×