Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Cum ati ajuns si cum v-ati integrat in tarile de adoptie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

*Cum am luat hotarea de a pleca?

 

Hotararea am luat-o intr-un moment de slabiciune.

Niste prieteni stabiliti in NO urmau sa isi deschida un fast-food si sa lucram impreuna.

 

*Cum am ajuns? Cu avionul.

*Care a fost prima impresie cand am ajuns?

 

Ca e foarte liniste!

 

*Cat timp mi-a luat sa invat limba?

 

Eu nu am avut posibilitatea financiara de a merge la cursuri atat cat ar fi trebuit. M-am chinuit sa invat singura.Nivelul pe care-l am azi imi este suficient pt ceea ce fac.

Dar nu pot spune...ca gata stiu limba la perfectie! Mai am pana atunci.

 

*Cum m-am integrat?

 

Pai...practic ma consider integrata doar la munca.In rest ... cand am ocazia sa merg printre norvegieni,nu zic nu.Dar ocaziile astea sunt rare. Asta e!

 

*Cum m-am adaptat?

 

Pai in primul rand,m-am invatat sa ma adaptez cu vremea.Daca la inceput uram ploaia,acum imi place.

M-am adaptat la linistea de aici.Nu tu claxoane,nu tu soferi nervosi,nu tu semne...nu latra cainii. Deaceea cand mergem acasa in vacante...ma simt obosita dupa 2 zile din cauza agitatie si a galagiei.

 

*Cum mi-am gasit de munca?

 

Am fost la un curs de dans si acolo bineinteles ca toata lumea te intreaba de unde esti si unde lucrezi?

Am zis ca sunt in cautare de un loc de munca.Normal ca a urmat intrebarea:ce pregatire\experienta ai?

Cand am ajuns la capitolul limbi straine am zis de araba si a fost foarte incantata.Mi-a zis ca stie un loc unde exact asta se cauta...si chiar asa a fost.

A doua zi am fost acolo cu CV-ul,am avut un mic interviu,a sunat seful acasa ca sa verifice daca referintele care le aveam erau ok si gata!

Sefa de la gradinita,numai tacea de cat era de multumita ca in sfarsit cineva ii intelege si ii poate ajuta pe pitici.

 

*Ce imi place?

 

Imi place sa vad oameni de varsta a treia mergand pe biciclete sau la sala.

Imi place somonul.

Imi place sa merg cu bicicleta fara sa vina 10 caini dupa mine.

Imi place sa vad apa. Aproape zilnic merg jos in port si stau 15 min numai asa...sa privesc apa.

Imi place sa vad oamenii zambind chiar si la necunoscuti.

Imi place ca in general, dintr-un clic la PC poti fi identificat in toata NO.

Imi place sa vad ca majoritatea oamenilor sunt calmi.

Imi place ca e curat pe strazi.

Imi place sa merg la pescuit din cand in cand.

Imi plac..mai multe chestii dar nu imi vin chiar acum in minte toate.

 

*Ce nu prea imi convine?

 

Faptul ca am gasit multe chestii la care nu ma asteptam sa le vad,gasesc,aud,citesc.

 

*C-am care ar fi lucrurile nevazute?

 

De ex ca ai ,,sansa,, sa gasesti in supermarketuri produse alimentare expirate de 1 saptamana...2 saptamani chiar 1 luna si sa mai fie si la jumatate de pret.Iar daca atragi atentia vreunui angajat iti zice ,,pai deaceea e la jum de pret,,.Nu e o regula...insa asa cum am spus...,,ai sansa sa gasesti asa ceva,,

 

Ca si aici auzi de ,,mafia asfaltului,,.Asfalteaza azi si peste 2 saptamani se face la loc.

 

Ca si aici primariile au ,,gauri in buget,, fara a avea explicatie unde au disparut banii.

 

Ca si aici e coruptie ,insa nu la suprafata.Toata lumea stie si recunoaste.

 

Ca se intampla prea multe pt o tara cu pretentii!

 

*Daca vreau sa revin in tara ori ba?

 

Ce-l putin inca 3 ani mai stam pe aici.Asa ca nu ma pot pronunta de acum pana peste 3 ani.Insa la ora asta gandesc ca m-as intoarce!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta am patit si eu.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Two...

 

Cred ca sunt multi factori care ajuta\sau nu la integrare.

 

De ex cand esti tanara\tanar...singura\singur...ai sanse sa te integrezi altfel.

 

Esti mult mai disponibila\dsponibil. Oricand un localnic\sau mai multi te invita undeva,nu te retine nimeni si nimic sa accepti(daca consideri ca ar fi ok).

Mai o petrecere...mai o plimbare...mai o iesire la cinema...orice.

 

Ca familie cu un copil...nu e la fel.

Nu poti pleca oricand ,oriunde.

Cu siguranta ca depinde si de norocul fiecaruia...ce oameni intalneste in jurul lui.

 

 

Ma bucur pt tine si pt cei ca tine care v-ati integrat usor si repede.

Editat de Florisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tot ce conteaza este sa iti placa locurile unde ai ajuns, ca in rest, totul vine de la sine.

Si da, e adevarat ca si varsta este un factor destul de important, dar mai primeaza si educatia si bagajul cultural pe care il ai.

In functie de asta, integrarea poate fi rapida, usoara sau nu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×