Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Principii de etica seculara si moralitate umanista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe mine m-a tentat ateismul in adolescenta cand am discutat cu religiosii prin imitatie, cu cei fanatici, cu cei care nu intelegeau ce spuneau ei insisi despre religia lor.

Din punctul meu de vedere, credinta e ceva ce se simte, nu se "invata" prin imitatie ori lectii. Dispretuiesc felul de a crede al imensei majoritati a persoanelor pe care le cunosc.

Insa cred ca zodia mea este vinovata pentru felul cum vad si simt chestiile de genul asta. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o varianta, cea in care desteptii lipsiti de scrupule nu inventeaza ci se folosesc de ceva ce deja exista.

 

Bineinteles. Un exemplu este cel al lui Moise, care a preluat de la egipteni atenismul si pe zeul sau Aten, transformandu-le in mozaism cu al sau zeu YHWH (dumnezeu).

 

Din punctul meu de vedere, credinta e ceva ce se simte, nu se "invata" prin imitatie ori lectii.

 

Credinta este ceea ce crede fiecare, ca de asta-i spune credinta. Totusi, hai sa nu amestecam pe aici credinta, deoarece reprezinta ceva personal, sa ne limitam doar la religie, ca altfel deraiem...

 

Dispretuiesc felul de a crede al imensei majoritati a persoanelor pe care le cunosc.

 

Urat din partea ta sa-i dispretuiesti pe cei care nu cred in acelasi mod cu tine! Credinta nimanui nu este mai presus decat credinta altuia, este credinta si atat!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Credinta este ceea ce crede fiecare, ca de asta-i spune credinta

Pai daca este ceva ce tine de fiecare, haide sa nu mai dam definitii (cu atat mai mult nesolicitate) pentru chestiuni care il vizeaza pe altul.

 

Urat din partea ta sa-i dispretuiesti pe cei care nu cred in acelasi mod cu tine! Credinta nimanui nu este mai presus decat credinta altuia, este credinta si atat!

Am spus ca dispretuiesc felul in care acestia cred, nu ca-i dispretuiesc pe ei. E o diferenta. Apoi, reiau ceea ce am zis oleaca mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca este ceva ce tine de fiecare, haide sa nu mai dam definitii (cu atat mai mult nesolicitate) pentru chestiuni care il vizeaza pe altul.

 

:doh: Tu te prefaci ca nu pricepi sau chiar nu pricepi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liantul grupurilor de oameni a fost insasi caracterul de fiinta sociala al omului si nicidecum religia. Iar baza moralitatii, ar fi fost bine daca ar fi fost pusa pe principiile convietuirii in grup si nu pe preceptele religioase. S-ar fi putut astfel evita multe crime facute in numele religiei...

Cand crezi ca a devenit omul fiinta sociala?

Probabil ca acele crime ar fi fost facute in numele a altceva, ai dreptate.

 

Bineinteles. Un exemplu este cel al lui Moise, care a preluat de la egipteni atenismul si pe zeul sau Aten, transformandu-le in mozaism cu al sau zeu YHWH (dumnezeu).

 

Si tot asa..., pana cand?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma indoiesc ca erectus si sapiens stiau ceva despre religie...

 

Si eu ma indoiesc. Presupun ca prima lor teama a fost aceea de a nu vana destul pentru a-si umple stomacul, iar pentru asta au inventat uneltele de vanatoare, adica prima caramida pusa in fundatia pe care s-a cladit civilizatia. Mult mai tarziu s-au gandit ei la aspecte abstracte ce tin de cauzalitatea fulgerelor...

 

Cand crezi ca a devenit omul fiinta sociala?

 

Nu cred ca a devenit, a fost de la inceput.

 

Si tot asa..., pana cand?

 

Daca as cunoaste viitorul, zau ca ti-as spune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

erectus parasind africa prima lor grija era de a gasi apa si o cautau fara sa se roage,sapiens apelau si la canibalism daca era cazul...abia de scoteau sunete....se pare ca erectus prin inteligenta a supravietuit...nicio legatura cu divinul...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca a devenit, a fost de la inceput.

Atunci inseamna ca tu cunosti exact momentul cand hominidul a devenit om, sau esti adeptul creationismului?

Daca as cunoaste viitorul, zau ca ti-as spune.

Eu ma gandeam la trecut. Dar pana la urma este acelasi lucru.:roll:

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci inseamna ca tu cunosti exact momentul cand hominidul a devenit om, sau esti adeptul creationismului?

 

De ce este nevoie sa cunosc asa ceva sau sa cred in vreo creatie? Pur si simplu trebuie sa admit ca omul, ca orice altceva, a avut un inceput, atat doar. In acel moment trebuia sa vaneze animale cu mult mai puternice decat el si este logic ca nu ar fi supravietuit daca nu s-ar fi unit mai multi indivizi pentru a face asta. Adica a fost de la inceput o fiinta cu instinct social.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×