Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Principii de etica seculara si moralitate umanista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Principii ale eticii seculare

 

  • Oamenii prin capacitatea lor de a empatiza, sunt capabili de a determina sabloane etice.
  • Oamenii prin logica și rațiunea lor, sunt capabili de a stabili principii normative de comportament. Acest lucru poate duce la comportamente preferate pentru că sunt propagate sau tolerate de diverse texte religioase. Alternativ, acest lucru poate duce la promovarea unui sistem de principii morale la care un grup de oameni, atât religiosi cat și non-religiosi, pot conveni.
  • Oamenii au responsabilitatea morala de a se asigura că societățile și indivizii acționează in baza acestor principii etice.
  • Societățile ar trebui (dacă este posibil) sa evolueze de la forme mai puțin etice la forme mai etice.

 

Religia nu este necesară pentru un comportament moral. Dalai Lama a spus ca afectiunea si compasiunea sunt valori umane independente de religie.

 

"Avem nevoie de aceste valori umane. Eu le numesc etici seculare, convingeri seculare. Nu au nici o relație cu vreo religie anume. Chiar și fără religie, chiar si ca necredincioși, avem capacitatea de a promova aceste lucruri." Dalai Lama

Cei care sunt nemultumiti de orientarea negativă a eticii religioase tradiționale cred că interdicțiile pot stabili doar limitele absolute a ceea ce o societate este dispusa să tolereze in oameni in aspectele lor cele mai rele, nu sa-i ghideze spre a se imbunatati. Cu alte cuvinte, cineva care urmeaza toate aceste interdicții astfel abia evitand a fi un "criminal", nu acționeaza ca o influență pozitivă asupra lumii, concluzia fiind că numai etica raționala poate duce la o viață etică completa, în timp ce interdicțiile religioase sunt insuficiente.

Umanistii susțin ca moralitatea universală este bazată pe similitudinea din natura umana, și că cunoașterea binelui și a răului se bazează pe profunda noastra intelegere a intereselor individuale și comune, mai degrabă decât generata de o sursă transcendentala. Prin urmare, respinge complet credința ca fiind o baza necesara pentru acțiune.

Editat de Naeema
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai e de cea mai joasa clasa sa dai vina pe religie pentru ca ucizi, ca faci rau...ca faci ce in multe religii se cere 'dinte pentru dinte'. Violenta s-a asuns in spatele religiei de mii de ani. Acum se oripilam ca anumiti indivizi, de religie musulmana 'cuceresc europa' si omoara in numele religiei. cam asta faceau crestinii acum 1000 de ani prin africa, prin asia si pe unde plecau ca misionari si pe unde colonizau. same shit, difera 'zeul'. si totusi numarul crestinilor care au UCIs in numele lui isus e mult, mult mai mare decat al musulmanilor ce au UCIs in numele lui allah.

 

 

 

empatizam atata vreme cat vedem. atata vreme cat suntem in contact cu situatia care ne produce empatie. o data inlaturati din contactul cu acea situatie, nu mai empatizam. creierul da uitarii caci apar alte lucruri ce ne cer atentia.

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Principii ale eticii seculare

Trebuie adăugat că pentru atingerea acestor principii este necesară stabilirea, ca valoare fundamentală, a libertatăţii de g

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Umanistii susțin ca moralitatea universală este bazată pe similitudinea din natura umana, și că cunoașterea binelui și a răului se bazează pe profunda noastra intelegere a intereselor individuale și comune, mai degrabă dec

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dalai Lama apartine religie budhiste...si fiind o 'personalitate' internationala....o persoana publica...nu mi se pare de incredere.....e ca papa de la roma....doar o capetenie a unei religii....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dalai Lama apartine religie budhiste...si fiind o 'personalitate' internationala....o persoana publica...nu mi se pare de incredere.....e ca papa de la roma....doar o capetenie a unei religii....

Da, o religie care nu venereaza un zeu. :doh: La budhisti nu exista d-zeu. Budhismul este de fapt o filozofie de viata, nu o religie, in ciuda faptului ca este catalogata astfel.

Si ce a spus Dalai Lama este atat de adevarat incat trebuie sa fii retardat sa nu intelegi. Normal ca oamenii au capacitatea sa fie buni, morali, sa aiba compasiune, etc fara a fi religiosi. Ce anume trebuie sa-ti inspire tie incredere in afirmatia asta ? Eu am stiut si crezut chestia asta cu mult inainte sa fi citit ce a zis Dalai Lama. Si ca mine sunt alte milioane de oameni care cred la fel. doh.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este un animal evoluat dotat cu inteligenta si care se supune principiilor legii evolutiei si anume "cel mai puternic supravietuieste".

Genele il vor face sa uite repede de "bunatate" si "compasiune" in lipsa unor alte repere.

Omul a evoluat inca de la inceputuri in grupuri si apoi in colectivitati religioase pentru a accede la civilizatie. Este greu de stabilit daca se putea ajunge la civilizatie fara religie si deocamdata nu cunoastem vreun exemplu de acest fel, cel putin nu in galaxia noastra.:roll:

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este un animal evoluat dotat cu inteligenta si care se supune principiilor legii evolutiei si anume "cel mai puternic supravietuieste".

Genele il vor face sa uite repede de "bunatate" si "compasiune" in lipsa unor alte repere.

Omul a evoluat inca de la inceputuri in grupuri si apoi in colectivitati religioase pentru a accede la civilizatie. Este greu de stabilit daca se putea ajunge la civilizatie fara religie si deocamdata nu cunoastem vreun exemplu de acest fel, cel putin nu in galaxia noastra.:roll:

Tu confunzi religia cu spiritualitatea interioara. Stii cand s-a civilizat omenirea ? Atunci cand religiile au inceput sa-si piarda rolul primar dominant in societatile in care au fost inventate si practicate. Cand religia era cap de stat si capul capurilor in orice aspect social, literalmente, s-a vazut cat de "civilizate" erau acele societati. Se casapeau unii pe altii in numele religiei, mai ceva ca neandatalul din pestera. Ia exemplu din ziua de azi de la societati in care religia este cea care influenteaza in mod primar mentalitatea si actiunile oamenilor, atunci cand este luata literalmente.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu confunzi religia cu spiritualitatea interioara.

Nu vorbim de acelasi lucru si nu vad de unde reiese asta din ceea ce am spus eu.

Stii cand s-a civilizat omenirea ?

Ai putea sa te gandesti ca m-am referit la termenul generic de "civilizatie umana", si atunci nu mi-ai mai pune intrebarea aceasta. :roll:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×