Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Rabdarea - ceva nativ sau se poate cultiva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista vreo cale prin care o persoana nerabdatoare poate dobandi rabdare?

Cred ca e ceva si nativ, dar se poate si invata. Cand n-ai incotro, inveti sa ai rabdare, uneori e singura cale de a evita sa ajungi la balamuc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filosof ai ramas. grin.gif

 

:good: Da si mai mult decat atat, este si faptul ca-i inteles "Arcanul Nr. 17"(AGEAC):

 

" Daca studiem cu atentie continutul esoteric al acestui Arcan, descoperim Alchimie perfecta. Este nevoie sa lucram cu Aurul si cu Argintul, cu Soarele si cu Luna, pentru a incarna Steaua cu Opt Varfuri, Luceafarul Diminetii(si aci este si raspunsul pentru un alt topic - daca :yes: se-ntelege acest aspect si nu se denatureaza de anumiti "iluminati" :lol: ).

In realitate Steaua cu Opt Varfuri este Venus(sper ca sa se-nteleaga acest aspect asa cum este, nu altfel :lol: ). Cel care dobandeste Initierea Venusta are fericirea de a incarna Dragonul Intelepciunii (Cristosul Intern :) ).

Arcanul Nr. 17, Steaua Sperantei :ok:, este cel care este capabil sa ajunga la Incarnarea Venusta. Daca insumam acest Arcan ne da 1 + 7 = 8, numarul lui Iov: RABDARE.

Arcanul 17 este speranta si asteptare. Trebuie sa stim sa fim rabdatori. Trebuie sa stim sa fim senini. "

Editat de LuciaD
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca insumam acest Arcan ne da 1 + 7 = 8, numarul lui Iov: RABDARE.

Arcanul 17 este speranta si asteptare. Trebuie sa stim sa fim rabdatori. Trebuie sa stim sa fim senini. "

 

 

Lucia, eu am glumit. O fi trebuind sa stim sa fim rabdatori si plini de speranta si etc., dar suntem oameni. Abtinerea aia de care zice Black Velvet poate fi refulare si refularea te poate trimite direct la psiholog/psihiatru sau la balamuc, cum spunea Fiero (intr-un cu totul alt context).

 

Un rabdator este un nerabdator cu experienta. :P

 

Fake it till you make it. (copyright Al Micu) blum.gif

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As zice, mai degraba, ca inveti sa te abtii.

Da, este si abtinerea un element care face parte din rabdare. Ar mai fi si altele: sa inveti sa astepti, sa fii intelegator, sa inveti sa amani recompensa imediata pt. una tarzie, dar care aduce satisfactii mai mari. Astea mi-au venit in minte acum, cred ca-s mai multe.

Cand e vorba de chestii marunte, poate nu-i asa grav sa n-ai rabdare, insa cand e vorba de lucruri importante, cred ca lipsa rabdarii ajunge sa fie un handicap.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, eu am glumit. O fi trebuind sa stim sa fim rabdatori si plini de speranta si etc., dar suntem oameni. blum.gif

 

Sunt glume si glume (si) cand este vorba despre Rabdare(care-i o Virtute).

Asta nu inseamna ca-i musai ca acest gen de Rabdare(a lui IOV) sa ne fie etalon de rabdare(nu ne este absolut necesara suferinta, daca ma-ntelegeti).

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Se poate cultiva. Mai ales daca tendinta de reactiona pripit e copiata de la alte persoane; copiii imita ce vad in mediul in care cresc si uneori raman cu aceleasi apucaturi mai tarziu. Cateodata difera de la o perioada la alta, in functie de conditiile in care traiesti, poti sa ai perioade lungi in care esti foarte iritabil daca de pilda nu dormi suficient, ai un program dezorganizat, un mediu stresant etc. In cazul asta se pot schimba lucrurile schimband un pic stilul de viata.

Editat de Rory*
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SE poate cultiva, dar trebuie sa fii in mediul potrivit ca sa ai alte reactii in anumite situatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×