Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Rabdarea - ceva nativ sau se poate cultiva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bineinteles ca n-am habar daca acest topic chiar trebuia deschis la psihologie, dar treceti peste.

 

Fac parte din acea abundenta (banuiesc) categorie de oameni care, de-a lungul timpului, au pierdut destule si diverse din cauza nerabdarii. N-am rabdare, mai niciodata. Nici macar la volan. Ieri, dupa ce am asteptat vreo 5 minute la un stop, mi-am pierdut rabdarea si am fortat trecerea in fata unui... tir!!!! Dupa aia imi venea sa-mi dau palme, insa....??? Daca vreti vreunul sa-mi penetrati adresa de mail, la recuperare parola, la intrebarea "what is your least favorite word" sa stiti ca "asteptare" este raspunsul.

 

Topicul asta nu trebuie sa fie despre mine. Nu vreau sa fiu nici macar muza. :o: Ideea este, rabdare sau nerabdarea sunt ca niste parametri tehnici cu care ne nastem, ori pe care ii putem dobandi/cultiva pe parcurs? Exista vreo cale prin care o persoana nerabdatoare poate dobandi rabdare?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu cred ca se educa. Unii se nasc rabdatori, dar cei cu temperament coleric.. au nevoie sa se autoeduce. Prin diverse experiente... Cred ca un copil unul din cele mai bune "instrumente" pentru educarea rabdarii cuiva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu fiica-mea nu am probleme din punctul asta de vedere, insa nu stiu daca mi-ar mai iesi la fel de bine daca as sta cu ea 24 din 24. De fapt, chiar ma terifiaza gandul asta (gandul ca probabil nu as avea rabdare cu ea). :(

Editat de fire de praf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Definitia milisecundei : perioada de timp de cand opresti la trecere si pana te claxoneaza cel din spate.

 

Cat despre nerabdarea ta, si eu sunt cam la fel, dar stii ce se spune despre luna februarie , nu? Ca are 28 de zile din cauza ca nu a avut rabdare sa faca 31.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general, cei cu temperament coleric nu vor reusi sa fie rabdatori. E nevoie de educare si auto-educare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista vreo cale prin care o persoana nerabdatoare poate dobandi rabdare?

 

Nu cred. Poate doar sa se autoeduce pentru a se stapani, dar impulsul interior care inboldeste, ramane.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. Poate doar sa se autoeduce pentru a se stapani, dar impulsul interior care inboldeste, ramane.

 

Din nefericire... :(

Am constatat si la mine, si la altii, ca nerabdarea intervine atunci cand desfasuram activitati pe care nu credem ca e cazul sa le desfasuram, chestii din astea. Daca as face fix numai ceea ce as avea chef sa fac la un moment-dat, poate ca n-as mai fi nerabdatoare.

Tine de un soi de echilibru interior si de alt soi de echilibru cu lumea din jur. :stars:

 

pai nu cred ca e cineva pastos de la natura si are rabdare din secunda 1, asa.. totul este stapanire de sine..

Lasa, ca sunt aia tipicari, chitibusari, de parca dormeau ai lor cand i-au facut.

Recent, am schimbat magazinul de la care cumparam paine tocmai pentru ca au angajat-o pe una care se misca in reluare, n-am vazut asa ceva. :doh:

Editat de fire de praf
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, ca sunt aia tipicari, chitibusari, de parca dormeau ai lor cand i-au facut.

 

Da, astia mi se par cei mai de nesuportat oameni, n-au niciun pic de nerv in ei. Din nefericire pentru cei din jurul lor, nici n-au cum sa se autoeduce sa fie altfel. In concluzie, mai bine putin

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa, ca sunt aia tipicari, chitibusari, de parca dormeau ai lor cand i-au facut.

Recent, am schimbat magazinul de la care cumparam paine tocmai pentru ca au angajat-o pe una care se misca in reluare, n-am vazut asa ceva. :doh:

 

Sunt multi care confunda lenea, nesimtirea si nepasarea cu rabdarea si intelepciunea. Ba mai fac si caz de asta si-i arata cu degetul pe cei care actioneaza... niste sclavi si niste roboti, adicatelea. Iar daca primesc contraargumente dure, pozeaza imediat in victime si se dau depresivi.

Editat de Fugi
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×