Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Despre cum sa (NU) iei orice refuz sau orice referire la modul personal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Initiez acest topic desi nu pot schita exact in ce fel genul acesta de discutie ar putea corija sau elucida chestiunea, insa...

Am remarcat ceva in ultima vreme, poate ca sunt niste chestiuni care se intamplau si inainte, dar nu le percepeam eu astfel.

Daca cineva refuza sa mearga sau sa desfasoare vreo activitate cu voi, faceti o tragedie din refuzul acela? Ceva de genul am o colega in postnatal care mi-a propus sa ne intalnim si sa ne plimbam copii impreuna, niciodata nu am fost nici apropiata, dar nici nu am avut conflicte cu ea, insa eu sunt genul care prefera sa nu amestece borcanele de la munca cu cele de acasa, pur si simplu nu simt nevoia asta, asa ca am refuzat-o direct, politicos, dar direct. Ei, de cand cu refuzul asta, tinichele mai mari cu greu mi-as fi putut lega in coada. Bai frate, care-i faza? Eu n-as putea lua la modul personal genul acesta de refuzuri, cu atat mai mult cu cat i-am explicat clar ca o refuz nu pentru ca as acea ceva personal la adresa ei.

Bun, alta chestie. Locuinta mea este in apartamentul din care scriu acum de vreo patru ani, insa cu exceptia a cateva luni de la achizitie si a ultimelor patru luni, efectiv aici nu am stat prea mult. Iarasi, sunt genul politicos cu vecinii, dar nu-mi place sa ma dedau la chestii si discutii personale cu acestia, la povesti etc. Ca si mai inainte, nu simt in mine nevoia asta si este si o forma de precautie. Bun, tot mai iesind cu cea mica pe la cate o plimbare, ma salutam cu vecinii, dintre toti, un batranel mai vorbaret, iti tot face cale de vorba (si atat, chiar nu vreau sa mai citesc referi la vagine si penisuri si pe topicul asta). Ma rog, genul care crede ca detine raspunsul la toate problemele pe care nici macar nu le rostesti, dar nu agasant, in afara de politeturi aveam o singura zi cand m-a vazut ceva mai suparata si am vorbit vreo 5 minute, cred, in rest, nimic. M-a tot invitat de cateva ori sa merg la nu stiu ce intrunire a locatarilor, organizeaza ei tot felul de chestii cica de divertisment. L-am refuzat cat l-am refuzat asa, nu foarte vehement, mai mult am evitat, pana intr-o zi cand i-am spus-o verde-n fata ca nu merg si ca nu am nicio intentie sa merg. Bai frate, zici ca i-am dat cu jar de atunci, nici sa ne salutam nu se mai uita. :lol:

M-a mai mancat prin trei litere o data si am zis pe la munca ca nu suport persoanele din doua anumite zodii, iarasi, s-au strambat unii de parca zici ca i-am injurat de muma. De aia nu mai pot eu daca imi zice cineva ca nu suporta pestii. Adica sa zica, dar nu iau asta la modul personal, sa nu-i suporte si gata.

Vi se pare normala asta cu luatul oricarui refuz la modul personal? Voi reactionati la fel? Care credeti ca sunt cauzele unui astfel de comportament, ca doar, vorba aia, suntem adulti, nu mai am 10 ani sa ma supar pe Violeta pentru ca nu merge la joaca cu mine.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Chestia cu zodiile puteai sa o eviti. Tie iti convine ca oricum esti intre zodii si nu te-ar afecta.

Cat despre restul , ce sa zic.... asa e peste tot. Ce mi se pare cel mai fals este ca si cei care nu vad niciun impediment in a-si plimba copiii impreuna cu a colegilor de munca, sau a vecinilor, vad acest lucru tot ca pe o corvoada, ca pe un sacrificiu pe care il fac ei pe altarul fiintei lor sociale. Daca i-ai auzi in privat cum pot sa descrie astfel de experiente, te-ar lua cu ameteala.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Persoanele care le-ai adus in discutie au luat refuzul ca pe ceva personal desi tu le-ai zis ca nu e nimic. In ceea ce ma priveste pe mine depinde de circumstante dar in cel mai rau caz probabil m-as gandi in sinea mea ca ar fi ceva personaldar repet in anumite circumstante, in cele prezentate de tine as intelege ca sunt unele perosoane care nu vor sa amestece viata privata cu munca sau vecini care se limiteaza in a interactiona doar la un salut respectuos, in situatia din urma ma regasesc si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu zodiile puteai sa o eviti. Tie iti convine ca oricum esti intre zodii si nu te-ar afecta.

Cat despre restul , ce sa zic.... asa e peste tot. Ce mi se pare cel mai fals este ca si cei care nu vad niciun impediment in a-si plimba copiii impreuna cu a colegilor de munca, sau a vecinilor, vad acest lucru tot ca pe o corvoada, ca pe un sacrificiu pe care il fac ei pe altarul fiintei lor sociale. Daca i-ai auzi in privat cum pot sa descrie astfel de experiente, te-ar lua cu ameteala.

Puteam, dar adevarul e ca habar nu aveam ce zodii erau multi dintre cei care asistau la discutii. :lol: Frate, nu-mi plac leii si socrpionii, mi-au trebuit 30 de ani ca sa ajung la concluzia asta, trebuie sa o spun. Ma rog, a fost un exemplu de lipsa de inteligenta sociala :crazy: din partea mea, dar, pe de alta parte, marea majoritate a oamenilor nu iau discutiile despre zodiac la modul serios.

Eu nu vreau si intalniri extra-profesionale cu cei de la munca pentru ca, vrand, nevrand, se ajung si la altfel de discutii. Nu atat cu discutii despre altii, cat discutii despre fiecare. Chiar n-am nevoie, imi sunt suficienti confindentii pe care ii am, cine vrea sa alimenteze radiosantul?

O data, cand ploua, s-a nimerit sa fiu pe la sfarsitul programului la munca. Am zis sa o iau si pe secretara cu masina, mi s-a parut o chestiune de bun simt. In 10 minute, cat a durat drumul spre acasa, a avut grija sa-mi bage vreo 2 pe goarna. Poate-poate ii pun bine la sefa... :lol:

Romanii...sau poate nu o fi ceva specific romanesc, mai stii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vi se pare normala asta cu luatul oricarui refuz la modul personal? Care credeti ca sunt cauzele unui astfel de comportament...

Pe mine ma doare-n **** de toata lumea.

Babuinismul e cauza.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva refuza sa mearga sau sa desfasoare vreo activitate cu voi, faceti o tragedie din refuzul acela? Locuinta mea este in apartamentul din care scriu acum

 

Eu nu dau ocazie sa fiu invitata la intruniri sau petreceri, ma ocup din timp sa ma descriu bolnava sau cumva si nici nu ma invita ca nici mie nu-mi place sa ma programeze altcineva la distractie sau activitati. Nici macar de mers pe jos printre serpi cu clopotel!!!

Cu blocul n-am experienta personala, dar ma salut cu vecinii si sint momente cand vin la mine, eu mai putin la ei. In Stata la munca nu e recomandat sa te pui rau cu nimeni, mergi unde esti invitat si stai cat cere protocolul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care credeti ca sunt cauzele unui astfel de comportament

 

Dupa cum ar zice unii, planul emotional ;) Cand o persoana nu iti este indiferenta, exista o probabilitate destul de mare de a fi afectat de un refuz. Atunci cand te doare la basca de persoana respectiva, te doare si la cozoroc de refuzuri.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×