Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Catolicism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unul din motivele pentru care am renuntat la catolicism este faptul ca preotii acestui cult au esuat in predarea acestui concept. Inteleg de ce s-a ales sa se pastreze linistea dar in acelasi timp consider ca astfel l-au tradat pe Cristos.
la ce concept te referi? (la mistica sau la atitudinea fata de violenta)

la ce tradare te referi?

 

intreb pentru ca eu nu am observat esuari si tradari - si am studiat...

poate ca nu am ajuns la partea asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la ce concept te referi? (la mistica sau la atitudinea fata de violenta)

la ce tradare te referi?

intreb pentru ca eu nu am observat esuari si tradari - si am studiat...

poate ca nu am ajuns la partea asta...

 

Conceptul este ne-opunerea raului prin forta.

 

Biserica, in general nu doar cea Catolica a ales sa inchida ochii la acest concept si s-a ajuns la aberatii gen popa in fruntea armatei, binecuvantare inainte de lupta si altele de genul asta.

 

Stiam ca razboiul e un lucru rau, ca participa intr-o armata e un lucru rau si lucrul asta il stia si biserica DAR de ce nu s-a opus biserica incorporarilor (pe vremea cand se faceau)? De ce? Cum poate fi permis unui crestin sa participe intr-o lupta cand Cristos a fost foarte clar

"Dar Eu vă spun: Să nu vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conceptul este ne-opunerea raului prin forta.
si unde ai vazut tu ca nu se aplica acest concept in Biserica Catolica?

 

Biserica, in general nu doar cea Catolica a ales sa inchida ochii la acest concept si s-a ajuns la aberatii gen popa in fruntea armatei, binecuvantare inainte de lupta si altele de genul asta.
ceea ce prezinti tu aici sunt fapte ale unui anumit timp istoric, fapte care tin de spiritul timpului respectiv si de nivelul de intelegere al vietii crestine...

timpul nostru este altfel acum - deschide ochii!

 

De ce prin educatia pe care am primit-o de la biserica nu am fost capabil sa ma duc la incorporare si sa le spun "Glumiti desigur, prefer sa merg la inchisoare"
pentru ca preotul nu te-a pegatit sa fii calugar (astfel, nu te incorporeaza) - probabil ca nu ai cerut

laic fiind, ceea ce inveti in biserica este pentru viata, si pentru viata ta de credinta, dar si pentru viata de fiecare zi

de ce te asteptai ca biserica sa te ajute sa refuzi incorporarea?

datoria bisericii este sa te ajute sa te integrezi in societatea in care traiesti - iar tu esti cel care poate schimba societatea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conceptul este ne-opunerea raului prin forta.

 

Biserica, in general nu doar cea Catolica a ales sa inchida ochii la acest concept si s-a ajuns la aberatii gen popa in fruntea armatei, binecuvantare inainte de lupta si altele de genul asta.

 

Stiam ca razboiul e un lucru rau, ca participa intr-o armata e un lucru rau si lucrul asta il stia si biserica DAR de ce nu s-a opus biserica incorporarilor (pe vremea cand se faceau)? De ce? Cum poate fi permis unui crestin sa participe intr-o lupta cand Cristos a fost foarte clar

"Dar Eu vă spun: Să nu vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conceptul este ne-opunerea raului prin forta.

 

Biserica, in general nu doar cea Catolica a ales sa inchida ochii la acest concept si s-a ajuns la aberatii gen popa in fruntea armatei, binecuvantare inainte de lupta si altele de genul asta.

 

Stiam ca razboiul e un lucru rau, ca participa intr-o armata e un lucru rau si lucrul asta il stia si biserica DAR de ce nu s-a opus biserica incorporarilor (pe vremea cand se faceau)? De ce? Cum poate fi permis unui crestin sa participe intr-o lupta cand Cristos a fost foarte clar

"Dar Eu vă spun: Să nu vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si unde ai vazut tu ca nu se aplica acest concept in Biserica Catolica?

De curiozitate, cand ai auzit ultima predica in care sa fie criticata participarea Romaniei in razboiul din Iraq?

 

ceea ce prezinti tu aici sunt fapte ale unui anumit timp istoric, fapte care tin de spiritul timpului respectiv si de nivelul de intelegere al vietii crestine...

timpul nostru este altfel acum - deschide ochii!

deschide ochii! Acum e la fel de multa violenta pe cat era pe vremea lui Gingis han, poate chiar mai multa.

 

pentru ca preotul nu te-a pegatit sa fii calugar (astfel, nu te incorporeaza) - probabil ca nu ai cerut

laic fiind, ceea ce inveti in biserica este pentru viata, si pentru viata ta de credinta, dar si pentru viata de fiecare zi

de ce te asteptai ca biserica sa te ajute sa refuzi incorporarea?

datoria bisericii este sa te ajute sa te integrezi in societatea in care traiesti - iar tu esti cel care poate schimba societatea!

 

datoria bisericii e sa preadea invatatura lui Cristos si sa-si faca auzita vocea atunci cand cei ce se considera crestini o incalca. E si datoria bisericii sa schimbe societatea, sa o faca mai buna.

 

Armata este o perioada de maturizare, chiar daca nu omori pe nimeni. Personal am invatat citeva lucruri bune in acele 6 luni.

 

Daca ai fi petrecut 6 luni ajutandu-i pe cei in nevoie, intr-un cadru la fel de organizat precum e armata, crede-ma ca ai fi invatat cu mult mai mult. Ai fi dat 6 luni din viata ta pentru ceva ce ar fi meritat 6 luni din viata ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De curiozitate, cand ai auzit ultima predica in care sa fie criticata participarea Romaniei in razboiul din Iraq?
nu stiu nimic despre BO, dar stiu ca Papa a luat aceasta atitudine inn mod public, inainte de inceperea ostilitatilor...

 

Acum e la fel de multa violenta pe cat era pe vremea lui Gingis han, poate chiar mai multa.
in biserica?!? eu nu am vazut! tu unde ai vazut?

 

datoria bisericii e sa preadea invatatura lui Cristos si sa-si faca auzita vocea atunci cand cei ce se considera crestini o incalca.
asta asa este - chiar o face!

 

 

E si datoria bisericii sa schimbe societatea, sa o faca mai buna.
NU

Biserica te face mai bun pe tine pentru ca tu sa fii tot mai bun cand nu este in biserica - esti tot mai bun?

 

"stii de ce este dezordine in lume? pentru ca nu este ordine in tine!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si tie chiar iti pare rau ca biserica nu te-a convins sa refuzi incorporarea? Adica iti pare rau ca n-ai fost indoctrinat suficient incit sa crezi orbeste ce spune preotul?

 

Ochii mi-au fost deschisi de o carte. Si acum daca ar mai fi situatia in care sa fiu chemat la incorporare m-as duce si le-as spune ca nu vreau sa fac armata pentru ca nu-mi permite religia.

 

Nu e nevoie sa-mi fie spalat creierul de cine stie ce doctrina. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu nimic despre BO, dar stiu ca Papa a luat aceasta atitudine inn mod public, inainte de inceperea ostilitatilor...

 

in biserica?!? eu nu am vazut! tu unde ai vazut?

 

asta asa este - chiar o face!

NU

Biserica te face mai bun pe tine pentru ca tu sa fii tot mai bun cand nu este in biserica - esti tot mai bun?

 

"stii de ce este dezordine in lume? pentru ca nu este ordine in tine!"

 

Preotii ar trebui sa vorbeasca despre asta de fiecare data cand le este oferita ocazia. Faptul ca spune unul ceva candva nu este de ajuns.

 

Violenta de care vorbeam nu e in biserica, ci in lume, si e proliferata in mare parte de "crestini".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×