Sari la conținut
Forum Roportal
Lee Sin

Ce arta martiala aleg?

Postări Recomandate

Buna ziua! vreau si eu o lamurire: as dori sa practic un sport de autoaparare, pentru mine, pentru miscare si conditie fizica. e destul de tarziu pentru performante in sensul in care am deja 22 de ani si facultatea imi ocupa destul de mult timp. am citit, am fost in sali, si a ramas sa ma hotarasc intre doua stiluri diferite destul de mult: kickbox sau kyokushin?

Care dintre ele este mai eficient chiar si in conditiile in care, ipotetic vorbind, ar fi unii indivi pe strada care sa se ia de tine si sa aiba chef de bataie?

Drept sa vas pun m-a atras mai mult kyokushin-ul pentru ca e mai mult decat un sport in care te invata sa te bati, sau asa mi-a lasat impresia. Insa, din ce am vazut prin filmulete de la diferite competitii, este interzis pumnul la fata. Ceea ce intr-o lupta de strada nu e interzis. si aici intervine nelamurirea mea: daca ai anumite restrictii in stilul respectiv, nu o sa se intoarca asta impotriva ta pe strada? adica poti cu kyokushin sa castigi o lupta impotriva unor adversari care nu au nicio pregatire in sensul acesta, dar care sunt mai "trecuti prin viata"? astept lamuriri...

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kickboxing este un termen umbrela pentru mai multe tehnici si arte martiale. Cred ca te referi la kickboxingul japonez, care se lupta in format K-1. Atunci surpriza, la baza lui sta Seidokaikanul care s-a dezvoltat din Kyokushinkaikan... Kyokushinul este un sport de lupta respectabil, japonezii folosindu-se cu succes de ea in confruntarile cu boxerii tailandezi. E un sport al naibii de dur, diferit de karateul traditional (Shotokan-Fudokan).

Kickboxingul actual s-a indepartat de originile japoneze si-a incorporat tehnici si din boxul vestic (clasic) si cel tailandez (Muay Thai).

Trebuie sa intelegi ca ambele sunt sporturi de lupta, nu formate pentru lupta de strada chiar daca tehnicile pe care le inveti in sala/dojo pot fi aplicate si pe strada, cu mai mult sau mai putin succes. Practicand oricare din ele cu perseverenta vei avea un ascendent asupra vreunui scandalagiu turmentat sau unui smecheras de la coltul blocului. Dar bataile de strada nu-s ca-n filme, daca esti atacat dintr-un motiv mai serios (nu ca ar avea nevoie gunoaiele alea de unul prea serios) vei fi atacat de-o haita de ei, li se rupe de reguli, inteleg altfel onoarea, au arme albe la ei, tu esti invadat de andenalina, nu stii cum sa te folosesti de factorul frica etc., iar o ranga in cap pune capat anilor de antrenament, devotament si dieta (vezi cazul kickboxerilor ucisi in Timisoara de un clan tiganesc). Asa ca cea mai buna tehnica pentru lupta de strada ramane cea pe care o inveti in poligon.

Practica un sport de lupta, o sa ai multiple beneficii din asta, dar fa diferenta intre sparring, lupta din ring, confruntarea cu un betivan si aia cu un grup de infractori.

Editat de Blackthorn
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa inveti sa musti din dusman !... Glumeam :lol:

Ca sa te bati, pe langa tehnica tre sa fii pregatit si mental.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ce te intereseaza pe tine, cred ca cel mai indicat este krav maga. citeste despre, documenteaza-te si probabil o sa-mi dai dreptate.

bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ce te intereseaza pe tine, cred ca cel mai indicat este krav maga. citeste despre, documenteaza-te si probabil o sa-mi dai dreptate.

bafta!

 

am cautat...imi facuse si asta cu ochiul. daaaaaar cat de pregatiti sunt instructorii de la noi pentru krav maga? am intrebat multa lume despre asta ce parere ar avea si toti mi-au zis ca e foarte dur, dar ca nu garanteaza ca ar fi cine stie ce de capul antrenorilor de la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intamplator cunosc pe cineva care s'a apucat de krav maga in bucuresti si e multumit. nu face de performanta, ca si tine vrea sa invete doar pt autoaparare. du-te si vezi cu ce se mananca, asa te hotarasti cel mai bine. vezi daca ti se potriveste dar de asta.. cred ca cel mai bine iti dai seama vorbind acolo la fata locului cu un instructor. ii spui exact ce te intereseaza iar el iti raspunde fix cu ce te alegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intamplator cunosc pe cineva care s'a apucat de krav maga in bucuresti si e multumit. nu face de performanta, ca si tine vrea sa invete doar pt autoaparare. du-te si vezi cu ce se mananca, asa te hotarasti cel mai bine. vezi daca ti se potriveste dar de asta.. cred ca cel mai bine iti dai seama vorbind acolo la fata locului cu un instructor. ii spui exact ce te intereseaza iar el iti raspunde fix cu ce te alegi.

 

unde e sala? o sa incerc sa vad. arunc un ochi. ms frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sporturile martiale si artele martiale au o eficienta redusa ca aplicabilitate in lupta de strada.Acolo orice sport este bun daca dezvolta abilitati atletice si psihice.As spune ca sporturile care dezvolta rapiditate, echilibru ,forta si stapanire de sine sunt cele mai bune .Boxul sau Rugby nu sunt alegeri de respins, dar trebuie sa existe talent si determinare pentru performanta.La 22 de ani intradevar, ca sa incepi un sport de performanta, cel mai bine merge darts-ul.

S.R. spunea ceva de factorul psihic, de pregatirea mentala.In lupta reala aceasta este cea mai importanta.Bineinteles ca orice tehnica si abilitate in plus conteaza.

Revenind la autoaparare, cei care vor practica arte martiale in acest scop vor constata ca din ce avanseaza in arta respectiva ,au din ce in ce mai putina nevoie de abilitatile de lupta in afara dojo-ului sau ringului.Vreau sa spun ca echilibrul psihic si disciplina pe care le aduc artele martiale, reduc foarte mult disponibilitatea si necesitatea de a intra in situatii conflictuale violente.

Pentru lupta in situatii reale, Krav Maga chiar este o optiune,deoarece este un complex de tehnici si nu un sport sau o arta martiala dependenta de stiluri si reguli conservatoare.Krav Maga are un singur scop, invingerea oponentilor, folosind tehnici din domenii diferite adaptate si perfectionate.Un alt avantaj al Krav Maga este acela ca poate fi invatat si practicat la orice varsta,daca persoana respectiva are capacitate fizica decenta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×