Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Scăpam de kilogramele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foarte interesant insa eu din proprie experienta am invatat ca nu prea exista slabire fara efort fie el fizic sau psihic. un lucru e cert, nu am de gand sa astept cativa ani pentru unul din sutele de medocamente minune care de obicei e numai gura de ele. si mai ales eu una nu mi-as lasa niste medicamente sa se joace cu substratul creierului meu pt ca mai devreme sau mai tarziu apare si scurt-circuitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare, deja, o absurditate, aberatie si lipsa de bun simt sa spui ca poti slabi doar ingerand niste chimicale de pastile. Slabitul implica tot ce inseamna corpul uman. psihic este un stres, autosugestia ca trebuie sa slabesti si sa ai grija ce mananci si apoi, efectiv prostiilepe care ficatul tau trebuie s ale proceseze plus aspectul tau apatic si mai stiu eu cum din cauza ca e greu. O dieta normala si sanatoasa e atunci cand esti constent ca esti afecatat de hrana incorecta si de apuci sa mananci mai sanatos in paralele cu sport, efort fizic sau orice iti pune in miscare fizicul dupa care iti antreneaza si psihicul. Daca slabesti doar cu pastile sau mai stiu eu cum corpul iti devine flasc, imunitatea isi scade brusc si devii ca un fel de babauta cu pielea lasata plus de vergeturi sa nu mai borbesc. Nu infometarea te slabeste ci hrana echilibrata, in cantitate moderata si in calitatea ei. Sportul de multe ori te vindeca de foarte multe boli, iar obezitatea sau nevoia de exercitii fizic se vede atat de bine la multa lume. Mi se pare ca marketing-ul asta a devenit atat de vorace si manipulator incat, profitand acest firme de pe urma labilitatii spihice sau de pe urma vulenrabilitatii de care dau dovada oamenii care au nevoie disperata sa slabeasca, incat, efectiv profita aruncandu-ti in fata tot felul de produse si mizerii care te distrug in timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume (sa se inteleaga femei :lol:) asteapta inca pilula magica prin care sa mentina corp de zeita satisfacand insa toate poftele culinare de sub soare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri


 

Dieta de trei zile cu castraveți. Elimină retenția de apă și toxinele din organism
castraveti-468x351.jpg

Dieta cu castraveți detoxifică organismul, hidratează intens și vă ajută să slăbiți 2 kilograme în doar trei zile. Face însă parte din categoria dietelor-fulger și nu trebuie ținută mai mult de câteva zile, întrucât este hipocalorică și nu oferă organismului toate substanțele nutritive de care acesta are nevoie.

Una dintre vedetele de la Hollywood care a fost cucerită de dieta cu castraveți este Jennifer Aniston. După trei zile de dietă, actrița face o pauză de 2-3 săptămâni, apoi o repetă. Secretul menținerii siluetei după dieta cu castraveți este să reveniți treptat la alimentația obișnuită, altfel kilogramele se pot depune dublu.

Apa de castraveți, cocktail de sănătate

Dieta cu castraveți este foarte simplă. Aveți voie să mâncați castraveți în ce cantitate doriți, având în vedere că au un aport caloric foarte scăzut – doar 13 calorii la 100 de grame. Numai pentru a-i digera, organismul consumă mai multe calorii decât a ingerat. Castraveții pot fi consumați ca atare sau în salate, alături de alte legume, sau sub formă de suc. Acesta din urmă este excelent pentru detoxifiere, hidratare și combaterea retenției de apă din organism.

O altă modalitate prin care puteți adăuga castraveți în meniul zilnic este apa de castraveți. Umpleți o carafă cu apă minerală și adăugați felii de castravete, lămâie și mentă. Băutura este delicioasă și răcoritoare și va accelera procesul de slăbire. ”Castraveții conțin apă în proporție de 95%, care joacă un rol important în procesul de slăbire. Sunt, practic, apă chioară. În plus, sunt bogați în fibre, vitamina A, vitamine din complexul B (B6, acid folic), vitaminele C și E, precum și minerale: siliciu asimilabil

(îmbunătățește aspectul pielii), magneziu, potasiu, fosfor și fier”, spune nutriționistul Corina Zugravu. În plus, legumele verzi furnizează și acid cafeic, un compus care combate retenția apei. Alături de castraveți, veți putea consuma alimente ușoare, precum brânzeturi slabe, iaurt, carne slabă de pui sau curcan, ouă, etc. Fără a subestima calitățile castraveților, nutriționistul privește, totuși, dieta cu scepticism. ”Un om sănătos slăbește două kilograme în două săptămâni. Dacă slăbește atâtea kilograme în câteva zile, înseamnă că elimină apa, nicidecum grăsimea”, conchide nutriționistul. Meniu pentru dieta cu castraveți

MIC DEJUN: O felie de pâine din făină integrală cu o felie de șuncă, un bol de salată de castraveți, o cană de ceai neîndulcit. Altă variantă: un pahar de iaurt degresat, cu o felie de pâine cu graham și doi castraveți medii;

GUSTARE: salată de castraveți sau suc de castraveți;
PRÂNZ: salată de castraveți cu un ou și o felie de pâine din faină integrală. Oul poate fi înlocuit cu piept de pui la grătar. Un alt preparat poate fi crema de brânză, cu castraveți, ceapă și mărar;
GUSTARE: un pahar de suc de castraveți sau suc de fructe;
CINĂ: salată de castraveți.

 

http://www.doctorulzilei.ro/dieta-de-trei-zile-cu-castraveti-elimina-retentia-de-apa-si-toxinele-din-organism/



 

Dieta de trei zile cu castraveți. Elimină retenția de apă și toxinele din organism
castraveti-468x351.jpg

Dieta cu castraveți detoxifică organismul, hidratează intens și vă ajută să slăbiți 2 kilograme în doar trei zile. Face însă parte din categoria dietelor-fulger și nu trebuie ținută mai mult de câteva zile, întrucât este hipocalorică și nu oferă organismului toate substanțele nutritive de care acesta are nevoie.

Una dintre vedetele de la Hollywood care a fost cucerită de dieta cu castraveți este Jennifer Aniston. După trei zile de dietă, actrița face o pauză de 2-3 săptămâni, apoi o repetă. Secretul menținerii siluetei după dieta cu castraveți este să reveniți treptat la alimentația obișnuită, altfel kilogramele se pot depune dublu.

Apa de castraveți, cocktail de sănătate

Dieta cu castraveți este foarte simplă. Aveți voie să mâncați castraveți în ce cantitate doriți, având în vedere că au un aport caloric foarte scăzut – doar 13 calorii la 100 de grame. Numai pentru a-i digera, organismul consumă mai multe calorii decât a ingerat. Castraveții pot fi consumați ca atare sau în salate, alături de alte legume, sau sub formă de suc. Acesta din urmă este excelent pentru detoxifiere, hidratare și combaterea retenției de apă din organism.

O altă modalitate prin care puteți adăuga castraveți în meniul zilnic este apa de castraveți. Umpleți o carafă cu apă minerală și adăugați felii de castravete, lămâie și mentă. Băutura este delicioasă și răcoritoare și va accelera procesul de slăbire. ”Castraveții conțin apă în proporție de 95%, care joacă un rol important în procesul de slăbire. Sunt, practic, apă chioară. În plus, sunt bogați în fibre, vitamina A, vitamine din complexul B (B6, acid folic), vitaminele C și E, precum și minerale: siliciu asimilabil

(îmbunătățește aspectul pielii), magneziu, potasiu, fosfor și fier”, spune nutriționistul Corina Zugravu. În plus, legumele verzi furnizează și acid cafeic, un compus care combate retenția apei. Alături de castraveți, veți putea consuma alimente ușoare, precum brânzeturi slabe, iaurt, carne slabă de pui sau curcan, ouă, etc. Fără a subestima calitățile castraveților, nutriționistul privește, totuși, dieta cu scepticism. ”Un om sănătos slăbește două kilograme în două săptămâni. Dacă slăbește atâtea kilograme în câteva zile, înseamnă că elimină apa, nicidecum grăsimea”, conchide nutriționistul. Meniu pentru dieta cu castraveți

MIC DEJUN: O felie de pâine din făină integrală cu o felie de șuncă, un bol de salată de castraveți, o cană de ceai neîndulcit. Altă variantă: un pahar de iaurt degresat, cu o felie de pâine cu graham și doi castraveți medii;

GUSTARE: salată de castraveți sau suc de castraveți;
PRÂNZ: salată de castraveți cu un ou și o felie de pâine din faină integrală. Oul poate fi înlocuit cu piept de pui la grătar. Un alt preparat poate fi crema de brânză, cu castraveți, ceapă și mărar;
GUSTARE: un pahar de suc de castraveți sau suc de fructe;
CINĂ: salată de castraveți.

 

http://www.doctorulzilei.ro/dieta-de-trei-zile-cu-castraveti-elimina-retentia-de-apa-si-toxinele-din-organism/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×