Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Tratatul de la Yalta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Parerea mea este ca puterile din apus nu au fost deloc interesate de tarile europene din est.Acestea au fost tari in situatie deplorabila care trebuiau imediat ajutate. Americanii au gasit de cuvinta sa ajute numai germanilor care erau in cea mai grava situatie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Plan

La Yalta cand au fost impartite tarile cucerite in timpul raboiului,americanii nu s-au interesat de alte tari si rusii au interzis la tarile din est sa ceara ajutor american din motive intelese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca puterile din apus nu au fost deloc interesate de tarile europene din est.

.... rusii au interzis la tarile din est sa ceara ajutor american din motive intelese.

Tu nu vezi nicio contradicție aici? Make up your mind! :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu vezi nicio contradicție aici? Make up your mind! :P

 

Nu. Nu observ nici o contradictie.

 

Americanii nu s-au incapatanat ca sa primeasca ei zona din rasaritul Europei ca nu au gasit nici un motiv sa ceara asta. Rusii ,din partea lor ,au semnalat americanilor ca nu vor permite tarilor din est sa primeasca ceva de la ei ca sa nu se simta indatorate cu ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' pe ce-ai vrea să mă bazez, dacă discutăm de fantezii asupra evenimentelor istorice? Asta e opinia mea personală, take it or leave it! :P

 

 

Am explicat deja că Polonia și Cehoslovacia se aflau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e proza dadaista?

Din cate stiu eu era o ruta Romania, Ungaria , Austria , Germania.

Rusii oricum nu s-ar fi limitat la ruta poloneza pt ca aveau nevoie de fronturi largi in care sa-si poata valorifica superioritate in efective.

Invadarea Romaniei era f necesara pt ei din cauza petrolului.Ocupand Valea Prhovei scoteau din uz mecanizatele si avioanele nemteti.

Rusii nu urmareau numai scopuri militare ci aveau in vedere si obiective politice-comunizarea si transformarea in sateliti a mcilor tari din est,Coparatia cu Finlanda nu e buna pt ca aceasta nu avea o pozitie strategica ca a Romaniei

Raman la parerea ca indiferent de pozitia adoptata de Romania, soarta ei post belica era aeiasi

 

Romania nu a fost "in calea" sovietilor care au inaintat din est spre Berlin.

Romania nu se afla intr-o "pozitie strategica" pe harta Europei nu azi si nu in WWII.

Despre care "fronturi largi" scrii? Pai dupa ce armata germana a fost incercuita la Stalingrad ,armata Rosie s-a urcat pe sosele si au inceput sa fuga ca nebunii spre Berlin.Armata germana era in debandada si nu a reusit sa opreasca pe rusi. Acestia au oprit uneori pentru 2-3 zile ca sa se odihneasca si sa astepte la provizionare.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania nu a fost "in calea" sovietilor care au inaintat din est spre Berlin.

Romania nu se afla intr-o "pozitie strategica" pe harta Europei nu azi si nu in WWII.

Despre care "fronturi largi" scrii? Pai dupa ce armata germana a fost incercuita la Stalingrad ,armata Rosie s-a urcat pe sosele si au inceput sa fuga ca nebunii spre Berlin.Armata germana era in debandada si nu a reusit sa opreasca pe rusi. Acestia au oprit uneori pentru 2-3 zile ca sa se odihneasca si sa astepte la provizionare.

Tu debitezi atatea ineptii ,cu seninatea racanului neinstruit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De  cate  ori  vine   vorba  despre  Yalta  ,ti  se  repeta   pina   la  saturatie  povestea   cu  biletelele lui

 Churchil ,de   parca   cine stie   ce   relevanta  ar fi   avut.Ce  efect   juridic  au  avut   acele biletele, ce

 putea face  Churchil  cand  toata Europa  de   rasarit  era   invadata  de  Armata Rosie?Ce  oferea  el,

niste   procente   amarate,  in  tari   in  care  Stalin  avea  control 100%?

Mai  degraba   a  fost  o   incercare   infantila a  acestuia,  de-al  pacali   pe   liderul  sovietic.

Mult  mai  grava  a   fost  decizia   Aliatilor  ,  de   a   debarca  in vest,si  nu in Balcani  cum  ceruse Churchil

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca debarcau in Balcani si nu in Vest, europa de est n-ar fi trecut prin anii comunismului.

asta a fost punctul forte al rusilor, pe unde au trecut in drum spre Berlin, au fost priviti ca salvatori.

Iar un salvator vine si-ti da cadou, comunismul.

 

Asta s-a intamplat la Yalta, indiferent de ce parte ar fi ramas Romania, ea trebuia sa fie cuprinsa in harta rosie a comunistilor.

cum ar fi aratat o europa de est in care doar o singura tara n-ar fi fost comunista?  ;)

Unii chiar cred ca istoria se invata din wiki...

 

Nici la Yalta, nici la Malta, Romania n-a putut sa-si croiasca singura drumul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×