Sari la conținut
Forum Roportal
gargbird

Vand/cumpar carti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In 2010 mi-am pierdut biblioteca in inundatiile care au afectat Bucovina.

Nu pot sa spun ca am pierdut mare lucru, deoarece nu aveam in biblioteca decat maxim, dar maxim 2000 de volume, dintre care unele cu valoare istorica, altele cu valoare pecuniara si altele (marea majoritate) - cu valoare sentimentala.

S-au dus dreaq, ca sa ma exprim mai elegant. Desi mi-am jurat atunci ca nu voi mai cumpara nici o carte in viata mea, firea mea mincinoasa a invins, asa ca am achizitionat de-atunci cateva carti de pe la anticariat, carti pe care le citisem deja.

Totusi, am mari dificultati in a-mi reconstitui biblioteca. In acest moment sunt obsedat de doua dintre fostele mele carti, dar, din pacate, fac cura de slabire si am inceput cu memoria, asa ca nu pot sa ofer decat fragmente de amintiri din cele doua carti pe care le vreau inapoi acasa in acest moment.

Una dintre ele este "Ultimul viking". Din cate imi amintesc, autorul este Johann Bojer. Este o carte despre viata pescarilor de cod la cumpana dintre pescuitul clasic, cu panze de corabie, navoade, navigatori si noroc, si cel modern, cu motoare cu aburi, sonare, industrializare si capitalism.

Cea de-a doua carte pentru care as negocia cu posesorul ei este o carte a copilariei mele, una din primele carti pe care le-am citit, cu primul erou al lumii mele efemere: Gungurungu.

Gungurungu era un baietel care mergea prin lume calare pe un cocos si avea o trompeta, asta e tot ce reusesc sa-mi amintesc. Poate cineva de pe forum a auzit de Gungurungu si ma va putea ajuta (contra-cost, desigur), sa pot sa reintru in posesia uneia din primele amintiri din minunata mea copilarie.

Pe masura ce mintea si sufletul imi vor cere alte carti pierdute, voi reveni pe acest topic. Mentionez ca nu doresc editii electronice ale volumelor, ci vreau cartile tiparite. Pentru toate amanuntele legate de pret si modalitatea de livrare, astept pm.

Accept schimburi cu alte carti sau bunuri de valoare apropiata.

E de la sine inteles ca oricine cauta o anumita carte sau doreste sa o instraineze, poate sa posteze pe acest topic.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai, ce trist :(

Cum sa pierzi atatea carti?

Impreuna cu tot ce am avut, mai putin masina, daca tot ma laud.

Iata o parte din biblioteca mea, dupa potop.

Ca sa ma laud si mai mult, apa a ajuns la mine in casa la inaltimea de 1.70 m.

Aproape cat mine, that is :boss: .

DSC01343.JPG

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca ti-ai uscat peretii casei ca lumea/profesional sa nu creasca mucegai!!! e mult mai importanta actiune decat cartile de colectat.

 

Potopul din casa mea a distrus colectia mea de pantofi cu tocuri foarte inalte!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca ti-ai uscat peretii casei ca lumea/profesional sa nu creasca mucegai!!! e mult mai importanta actiune decat cartile de colectat.

Tovarasa Ofiga, Partidul a avut grija sa elimine elementele putrede din bordeiul meu proletar, tovarasa!

De altfel, nu am avut nici o problema locativa, din moment ce mai toata viata mea am locuit in tramvaiul 14, la clasa a 3-a, dupa cum foarte bine ati intuit intr-un topic vecin (Chat part 9 - capitalist, daca ma intrebati pe mine), eu fiind un element lipsit de educatie, provenit din clasa daunatorilor, tovarasa.

Editat de gargbird
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Potopul din casa mea a distrus colectia mea de pantofi cu tocuri foarte inalte!!!

 

Si nu apelezi la forumiste sa te ajute cu niste pantofi?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste!

Arata dezolant, cred ca e crunt sa pierzi tot ce ai construit, intro clipa. :friends:

 

Sper ca in viitor, sa te pot ajuta cu vreo carte pe care ti-o doresti, m-as bucura mult sa contribui la reconstruirea bibliotecii tale, chiar si numai cu o carte.

Desi nu acesta e scopul meu, tot ai reusit sa imi extragi un zambet larg (totusi nu suficient de larg incat sa strapunga jungla barbii mele actuale).

Vielen danken!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partidul a avut grija sa elimine elementele putrede din bordeiul meu proletar,

 

 

Lasa-ma ca am vazut eu directori de firme traiand in mucegai!!! si criticau femeile care le facea curatenie gratuit ca nu lucreaza bine. Partidul e mai mare dobi decat crezi in aceasta materie.

 

Lucrezi la compunerea noului Imn romanesc???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca ti-ai uscat peretii casei ca lumea/profesional sa nu creasca mucegai!!! e mult mai importanta actiune decat cartile de colectat.

 

Potopul din casa mea a distrus colectia mea de pantofi cu tocuri foarte inalte!!!

 

 

bleah.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrezi la compunerea noului Imn romanesc???

Da, tovarasa Otrgla, ati intuit bine.

Deja am gasit titlul noului Imn: "Deutschland, Deutschland uber alles".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu apelezi la forumiste sa te ajute cu niste pantofi?

 

Cu 10 ani in urma s-a intimplat ultimul potop, am avut 2 in casa asta nu din vina noastra dar se intimpla oriunde dar aici mai mult ca oriunde :crazy: Nici nu eram pe ropo inca, insa la noi asigurarea de incendiu si inundatie al casei intra in actiune si ne ramburseaza toata pierderile la pret nou. Ne-au uscat peretii prima data cu o tehnica interesanta si niste francezi din Franta detineau secretul!!! Voiau sa ne duca la hotel pana lucreaza insa sotul n-a vrut sa mearga din cauza pisicilor, ne-au reparat fundatia si acoperit toata suprafata casei cu material foarte frumos, usi interioare noi am primit si o zugravire faina, tiles in bai si bucatarie iar carpet in restul casei, mobila noua, haine si tot ce s-a mai distrus, ca era acolo la vedere sa inventarieze insa nu se atinge de asa ceva nimeni aici. Au dat o suma ce am pus eu pe hartie cat au costat si pe masura ce cumparam inapoi lenjeria de paturi, prosoape, pantofi, haine de iarna, etc., imi rambursau.

 

:)

Contra cost, am uitat sa specific :D

Ma despart greu de cartile mele :)

 

Eu gratuit arunc la cosul de reciclat in aceste momente un raft mare cu cartile sotului ... n-a murit inca!!! dar deja ma enerveaza mizeria sa curat de pe ele ca aici sint furtunile de nisip care baga mult praf in casa si nu mai pierd timp pe carti care pe urma si asa au un miros urit de la mucegaiul care totusi se baga intre pagini cum se ingalbejesc =P~

 

Cred ca arunc si raftul sa mearga mai repede curatenia :salut:

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×