Sari la conținut
Forum Roportal
elenutzabalenutza

Care este diferenta dintre preot si pastor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exodul 28 Sa faca fratelui tau Aaron si fiilor sai ,vestminte sfinte ,ca sa-mi indeplineasca slujba de preot.

 

pana acum nu am gasit in biblie cuvantul pastor ,ci doar preot .de ce protestantii zis pastor ,si nu preot ,asa cum zice biblia ,dc zic ca ei traiesc dp biblie??

poate e un lucru mic ,dar mie mi-a atras atentia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exodul 28 Sa faca fratelui tau Aaron si fiilor sai ,vestminte sfinte ,ca sa-mi indeplineasca slujba de preot.

 

pana acum nu am gasit in biblie cuvantul pastor ,ci doar preot .de ce protestantii zis pastor ,si nu preot ,asa cum zice biblia ,dc zic ca ei traiesc dp biblie??

poate e un lucru mic ,dar mie mi-a atras atentia

 

 

PR

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai in biblie scrie nu o data ci de mai multe ori PREOT

potestantii zic ca traiesc exact dp cuv biblie dar la ei nu e PREOT ca inBIBLIE ,ci PASTOR :crazy:

cioanas ce imi raspunzi la dilema mea ? :) sau ma rog sa raspunda protestantii care sunt pe forum

ca pe mine chiar ma intereseaza :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai in biblie scrie nu o data ci de mai multe ori PREOT

potestantii zic ca traiesc exact dp cuv biblie dar la ei nu e PREOT ca inBIBLIE ,ci PASTOR :)

cioanas ce imi raspunzi la dilema mea ? :nea: sau ma rog sa raspunda protestantii care sunt pe forum

ca pe mine chiar ma intereseaza :doh:

 

Pentru ca( cred eu)Isus a spus despre Sine ca El este pastorul cel bun,i-a cerut lui Petru sa ii "pasca oile",si mai tarziu in epistole se spune "pastoriti biserica lui Cristos"(ca idee).

Deci e un termen "oarecum "biblic,nimic gresit,si poate fi numit tot la fel si preot.

 

Desi preotii au fost doar in Vechiul Testament,iar dupa moartea lui Cristos,legea este anulata de Har,deci Dumnezeu nu mai are nevoie de preoti,dat fiind faptul ca Isus este Marele Preot(cum il numeste Pavel in Epistola dupa Evrei).

:crazy: te-ai lamurit elenutzo?!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai...cu cat citesc bibila cu atat intru mai mult in ceata :nea: deci ce a fost in vechiul testament e anulat,acum rules noul testament ? :)

pai si dc peste 1000 de ani vine isus,apare un nou testament ,care il anuleaza pe actualul noul testament ??

hai ca ma bag si mai mult in ceata ,ete de aia nu imiplace mie sa despart firul in 4 :doh:

mersi ca ai incercat sa ma faci sa inteleg :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai...cu cat citesc bibila cu atat intru mai mult in ceata :doh: deci ce a fost in vechiul testament e anulat,acum rules noul testament ? :nea:

pai si dc peste 1000 de ani vine isus,apare un nou testament ,care il anuleaza pe actualul noul testament ??

hai ca ma bag si mai mult in ceata ,ete de aia nu imiplace mie sa despart firul in 4 :o:

mersi ca ai incercat sa ma faci sa inteleg :)

pai nu e asa de greu de inteles, :) daca citesti pe indelete .in vechiul testament oamenii jertfeau animale ca sa capete iertare pentru pacate,lumea avea o lege intreaga plina de ritualuri,porunci si tot inainte,ca sa stii cum sa traiesti .De exemplu nu trebuia sa te apropii de leprosi era una dintre legi,pentru ca oamenii atunci nu staiu ca lepra e o boala contagioasa,si porunca"domnului" era ca toti leprosii sa fie izolati intrun oras si nimeni sa nu ii atinga,iar daca ii atingea,trebuia sa te speli de s'de'mii de ori...Dar erau si multe ritualuri de sfintire si apropiere de Dzeu.

In momentul in care Isus Cristos a venit,a murit asemenea animalelor sacrificate(de aceea e numit Mielul Lui Dzeu)ODATA pentru toate pacatele oamenilor,asa ca oamenii nu mai trebuie sa vina la altar cu alte animale sa capete iertare.

Stii din filme ca atunci cand Isus a murit pe cruce perdeaua dinauntrul templului s-a rupt.Acesta este de fapt simbolul legii vechi,a ritualurilor,a poruncilor care dupa moartea Lui nu mai au valoare.

cam atat,deocamdata.sper ca nu te-am zapacit si mai tare :crazy:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi

oricum o sa incerc sa termin de citit vechiul testament ca apoi sa ama puc de noul

desi nu are nici o logica sa il mai citesc pe cel vechi din moment ce nu mai e valabil ,dar o sa citesc ,asa pt cultura mea generala

si inca o data ms ca imi explici si nu ma iei cu citate lungiii sau sa imi zici ca nu inteleg biblia ca sunt ortodoxa ,cum mi s.a spus pe alt forum :crazy: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io chiar sincer nu inteleg faza asta !!! Tu esti ortodoxa , marea religioasa si nu ai reusit si citesti cap coada biblia??

Cati din voi sunt asa?? va bate-ti aici cu pumnul in piept uite la mine ce buna sunt samd si voi habar nu aveti nici macar ce sustineti?? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exodul 28 Sa faca fratelui tau Aaron si fiilor sai ,vestminte sfinte ,ca sa-mi indeplineasca slujba de preot.

 

pana acum nu am gasit in biblie cuvantul pastor ,ci doar preot .de ce protestantii zis pastor ,si nu preot ,asa cum zice biblia ,dc zic ca ei traiesc dp biblie??

poate e un lucru mic ,dar mie mi-a atras atentia

Pastor sau păstor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io chiar sincer nu inteleg faza asta !!! Tu esti ortodoxa , marea religioasa si nu ai reusit si citesti cap coada biblia??

Cati din voi sunt asa?? va bate-ti aici cu pumnul in piept uite la mine ce buna sunt samd si voi habar nu aveti nici macar ce sustineti?? :)

nu am reusit ,cum zici tu sa citesc biblia ,caci atunci cand m.am apucat de ea am inceput cu apocalipsa ,si aveam vreo 15 ani si m-am speriat de fiara de acolo,si nu am mai pus mana pe biblie pana anu asta ,multumit(a)???

si eu nu am zis ca ete ce buna sunt si nici nu ma bat cu pumnul in piet ,caci eu nu cred ca am incercat sa te conving ca religia mea e cea adevarata ,oka ??? :nea:

 

 

va bate-ti =VA BATETI !!!

gramatica grea carte !!! :crazy:

 

Pastor sau păstor?

pastor :) sorry am laptopul in espa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×