Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Ce fel de turist sunteti ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok, atunci eu nu ma pot trece la nr. 8. Cu caiacul am mers ultima data in studentie, mi-e frica de inaltimi asa ca n-am sa ma ating de coarda de bungee, cu bicicleta fac ture off-road care dureaza maxim o zi-doua, deci nu le pot considera concedii ... cray.gif

 

 

 

Doar partea cu locatiile originale pot zice ca am indeplinit-o. Originale in limitele Europei, ca n-am calcat mai departe de ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt la numarul 8 ce inseamna "aventurier"? Dar "locatii originale, inaccesibile, periculoase"?

 

Vad ca trei useri spun ca sunt si tip 8, ceea ce ma confuzeaza.

 

Eu m-am gandit ca tipul 8 este ala care face expeditii cu caiacul in jungla sau macar pe Olt, cu bicicleta in Desertul Mongoliei sau macar pe la Vulcanii noroiosi, escaladeaza munti, face scuba diving sau bungee jumping.

Scartz, pai ce, trebuie neaparat sa o iau in jos pe Amazon, ca sa fie senzatii tari ? :tease:

Ia-o iarna pe Jepi Mici, in Bucegi, si sa vezi atunci senzatii tari si locuri originale si inaccesibile tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca au mai ramas in larg si alte tipuri de turisti care calatoresc cand si unde vor, fara ghizi si restrictii si stau cat vor unde le place, adica cei foarte independenti la care nu conteaza ca au pierdut biletul de avion la intoarcere.

 

De fapt la numarul 8 ce inseamna "aventurier"?

 

In Arizona se poate merge cu masina SUV special echipat cu nu stiu ce ca merge in pudure pe pietre si gropi cu noroi pe niste roci care se misca la inaltime de cateva sute de metri altitudine iar masina sta jumatate pe piatra in miscare n-are cum sa dea indarat ... pe urma

abia ti-ai sufletul cand o apa rapida tip torent te spala cu masina cu tot mai la vale chiar inainte sa dai de un nisip miscator :crazy:

Distractie pentru unii turisti, pe langa ca nu este chiar ieftin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca au mai ramas in larg si alte tipuri de turisti care calatoresc cand si unde vor, fara ghizi si restrictii si stau cat vor unde le place, adica cei foarte independenti la care nu conteaza ca au pierdut biletul de avion la intoarcere.

Aia sunt inclusi la numarul 3. rolleyes.gif

 

In Arizona ...

Who cares ?

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand merg intr-o locatie noua, intr-o alta tara prefer sa vizitez tot ce este de vazut in zona, pentru asta sunt calatoriile sa vad istoria si locurile zonei (lucruri noi)

Pe litoral acolo mai lenevesc putin la plaja, dar daca este ceva de vizitat in zona, merg cu cea mai mare placere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Genul de turist intelectual caruia ii place sa viziteze o tara pentru obiectivele turistice istorice, arta, cultura, etc. Cel vesnic cu aparatul photo de gat si brosurica in mana, ca asiaticii, in grupulete sau singurei.

 

 

1 pe jumatate, 3 si 6.  Pe jumatate pentru ca imi place sa ma pierd in peisaj, sa nu ies in evidenta cu nimic, ceea ce se intampla daca mergi cu camera foto de gat. Poze cu orice obiectiv turistic gasesti pe tot internetul, din toate unghiurile. E mai frumos sa te bucuri de moment si sa iti ramana in minte, sa remarci aspecte neobisnuite samd. As fotografia numai ceva inedit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×