Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

On 10/28/2020 at 2:38 PM, Maeve. said:

Cei ce blameaza masculinitatea si rigoarea militara, sunt doar niste comozi care au stat in fotoliu majoritatea timpului si preferabil de bani gata. 

Adica toti barbatii SUA au fost comozi, si sunt de bani gata ?! Dupa tine toti aia ar trebui sa fie niste neadaptati, nedescurcareti, pampalai, sau ? Asa cum si barbatii nemti de dupa 2011 cand nu se mai face armata obligatorie adica care au ajuns la maturitate si nu au apucat armata, nu e deloc asa, sunt ca toti barbatii, responsabili, descurcareti si asa mai departe, stiu ce e responsabilitatea, isi asuma chestii, stiu sa se comporte (unii) cu femeile, familisti. 

Deci cum e ?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/28/2020 at 6:26 PM, Gaslight said:

Sincer sa fiu, nu prea mi-am pus problema, dar sunt destule femei care vor ca partenerii lor sa fie eleganti, aranjati și (direct sau indirect) le cer asta. Unii ar face multe lucruri pe care le dorește partenera sau pe care cred ei ca le dorește, iar de la a te aranja ceva mai mult pana la a merge la salon, nu-i decât un pas.

Daca femeile își doresc un bărbat sensibil, elegant si fără par pe corp, unii ar face multe pentru a avea o partenera. 

Am inteles, ai dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/28/2020 at 6:35 PM, Abbie3 said:

Nivelul de testosteron nu are legatura cu inrolarea intr-o institutie. Deja e o exagerare fara masura sa sustii ca cine nu face armata e efeminat.

Ai uitat de obedienta fara discutie (ordinul se executa, nu se discuta/ nu ai voie sa gandesti sau sa obiectezi pe motiv de constiinta), plus abuzul de autoritate. Nu am statistici referitor la nr de sinucideri cand armata era obligatorie, insa stiu ca au avut loc.

Exact, Maeve nu stie cu ce se mananca armata, vorbeste asa din citite sau din afara situatiei, o inteleg foarte bine. Cum am zis, n barbati din tari unde nu se face armata au iesit f okey in viata si in cuplu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/28/2020 at 7:49 PM, Maeve. said:

Nu zic ca cine nu face armata, e efeminat. Daca asta s-a inteles, scuze. Spun doar ca pe unii cu lipsa de testosteron i-ar ajuta un pic de rigoare. Bine, inteleg ca au fost multe umilinte sau sunt...dar daca echivalam abuzul de autoritate, el este prezent pretutindeni, nu doar in armata. Insa, de beneficiile armatei nu zice nimeni..Poate parea ca iau apararea armatei mai mult decat e cazul, poate e asa, pentru ca modelele mele masculine pozitive au purtat uniforma.De la civili am intalnit mai multe cazuri de abuz de autoritate. Dar e posibil sa fiu subiectiva.

Pai lasa fixatia "pentru ca modelele mele masculine pozitive au purtat uniforma", fi  mai flexibila, am inteles acuma de ce crezi asa, insa aia e, mai iesi din modelele alea si mai vezi ca nu e chiar corect ca doar aia sunt okey, gandeste-te ca si cei care nu au uniforma pot fi la fel de okey ca oameni, ca dovada cum am zis, multi barbati din tari unde nu se face armata obligatorie, iesi din tiparul fixist doar pe modelele vechi, nu de alta dar nu e corect.

Sigur ca si cei in uniforma sunt okey, n-am zis ca nu. Si se iese din tipar constientizand si facand legatura ca daca aia fara armata sunt okey si in job si in familie si in societate, automat modelele tale nu-s unice ca fiind okey, e logic. Altfel ar inseamna ca toti barbatii din SUa si din alte tari fara armata sa nu fie in regula, si doar cei cu, sa fie, chestie neadevarata.

Editat de Mosotti
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Mosotti said:

Exact, Maeve nu stie cu ce se mananca armata, vorbeste asa din citite sau din afara situatiei, o inteleg foarte bine. Cum am zis, n barbati din tari unde nu se face armata au iesit f okey in viata si in cuplu.

Tu făcuși armata? :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, Vriies said:

Tu făcuși armata? :smile:

Nu am facut-o pentru ca am considerat ca e o pierdere de timp si bataie de joc inutila, eram cu plecarea in Germania si am scapat, o ruda era colonel si s-a rezolvat oricum. Nu vreau sa fiu violent, sa invat sa ma bat cu niste unii pentru interesele unor smecheri care fac razboaie, nu vreau din astea. Sa se bata smecheri intre ei ! Nu ei sa se lupte cu, cuvintele si noi cu armele. Ca daca e sa o iau pe corecte, femeile de sa nu faca armata  nu ? Pai nu trebuie sa invete ce aia responsabilitate domne cum zice Maeve ? Doar barbatu sa aiba responsabilitate ? Toti trebuie sa avem, toti trebuie sa ne descurcam si femei si barbati, si vad ca femeile se descurca chiar f bine si fara armata in viata, deci merge si fara, au job, au familii, prieteni ca si barbatii care au sau nu au armata facuta.

Sa se duca Maeve acolo sa stea cu 50 de femei in camera, sa le miroasa parturile, transpiratia, sa le auda sforaiturile, sa stea in frig, sa manance toate magariile, sa vedem la ce-i foloseste asta, sa fie bagata in noroi in bataie de joc, sa-i taie nasturii superiorul de la haine si sa-i coasa ea la loc, apoi sa-i taie iara tot in bataie de joc. Iar ce trebuia nu prea se facea ca lumea, culmea.

Editat de Mosotti
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Mosotti said:

Nu am facut-o pentru ca am considerat ca e o pierdere de timp si bataie de joc inutila, eram cu plecarea in Germania si am scapat, o ruda era colonel si s-a rezolvat oricum.  

Atunci nu mai zice despre Maeve că nu știe cu ce se mănâncă armata și nu te mai da cocoș că ai ști tu! Poi, dacă habar n-ai cu ce se mănâncă armata, că te-a ajutat ruda colonel să sari peste subiect, atunci cum poți să dai lecții despre cum se mănâncă armata? :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
28 minutes ago, Vriies said:

Atunci nu mai zice despre Maeve că nu știe cu ce se mănâncă armata și nu te mai da cocoș că ai ști tu! Poi, dacă habar n-ai cu ce se mănâncă armata, că te-a ajutat ruda colonel să sari peste subiect, atunci cum poți să dai lecții despre cum se mănâncă armata? :smile:

Mi-a zis chiar el cum e, el facea pe bunul dar nu era clar, adica zicea ca el nuu abuzeaza, ca altii fac si dreg, dar se vedea ca e militar, era dur si o batuse pe fi-sa din nu stiu ce motiv de i-a zis unchiu-miu sa se opreasca ca o omoara dracu, era acolo, damite cand nu era altcineva in casa lui cum era ? Plus multi oameni si tineri au spus. Adica culmea, astia din armata erau mai duri, mai rai, adica cei ce lucrau acolo, si acasa erau zbir, dar cine facea armata ca soldat, erau okey majoritatea dupa aia, nu zic nu.

Maeve are o problema psihologica de fapt, a zis, deci i s-au fixat modele ca doar barbatii cu armata sunt okey, de acolo sustine ce sustine, fara nici o baza reala, asa se intampla, si in psihoterapie in cazuri asemanatoare se rezolva prin constientizarea faptului ca nu e chiar asa cum crede omul, de ex "am ca barbat modelul tatalui", si cand constientizeaza ca barbatii nu sunt toti ca tata, abia atunci scapa de rigiditate. Sau model mama, depinde, ca principiu zic. De ex "toti barbatii sunt rai", ca tatal a fost rau si i s-a fixat ca asa e un barbat in copilarie, dar chestiile se mai updateaza la zi, se analizeaza "ma, asa o fi ?". Nu e problema zic ca idee ce se intampla. 

Mai poveste lumea pe aici, doar nu or minti toti:

https://www.vice.com/ro/article/kb8n3a/armata-in-comunism

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 29 minute, Mosotti a spus:

Sa se duca Maeve acolo sa stea cu 50 de femei in camera, sa le miroasa parturile, transpiratia, sa le auda sforaiturile, sa stea in frig, sa manance toate magariile, sa vedem la ce-i foloseste asta, sa fie bagata in noroi in bataie de joc, sa-i taie nasturii superiorul de la haine si sa-i coasa ea la loc, apoi sa-i taie iara tot in bataie de joc. Iar ce trebuia nu prea se facea ca lumea, culmea.

Eu am făcut armata. Am dormit cu 50 de necunoscuți în același dormitor, am alergat 20 de kilometri cu masca pe figură, am fost umilit, am învățat ce e aia disciplină, voință, supraviețuire.

Nu mă dau pe zece domnișoare cu gleznele goale și unghiile făcute. Dacă trebuie, dorm într-un morman de căcat și mă rog să se mai cace careva pe mine, să-mi fie mai cald. Mă plouă? Oke, bag viteză și mă usuc din mers. Când o să se strice jucăria la nivel planetar, ghici cine o să se adapteze mai repede? Ăia din Centrul Vechi, sau chinezii, care fac armată de mici? Ăia care stau la coadă la șaorma prin Dristor, sau africanii muritori de foame, dar înarmați până-n dinți? 

Părerea mea. Și încă o chestie: cine s-a ferit de armată ca de dracu', bine a făcut. Pur și simplu armata nu a fost pentru el, no offence.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Mosotti said:

Mi-a zis chiar el cum e, el facea pe bunul dar nu era clar, adica zicea ca el nuu abuzeaza, ca altii fac si dreg, dar se vedea ca e militar, era dur si o batuse pe fi-sa din nu stiu ce motiv de i-a zis unchiu-miu sa se opreasca ca o omoara dracu, era acolo, damite cand nu era altcineva in casa lui cum era ? Plus multi oameni si tineri au spus. Adica culmea, astia din armata erau mai duri, mai rai, adica cei ce lucrau acolo, si acasa erau zbir, dar cine facea armata ca soldat, erau okey majoritatea dupa aia, nu zic nu.

Dacă ți-a zis el cum e, nu înseamnă că ai ști și tu cum e armata/ sau să faci armata. Tu n-ai experimentat așa ceva încât să vii cu păreri categorice despre cum se mănâncă asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×