Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

On 10/30/2020 at 2:16 AM, Vriies said:

Omu nu știe, vorbește și el din „poze”, stai liniștit.

Cum nu stiu cand tocmai el a confirmat ca asa a fost cum zic eu ?! Si am zis-o inainte sa o zica el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/30/2020 at 2:37 AM, observant said:

Eu cred ca si femeile ar fi trebuit sa faca armata. Le-ar fi prins bine sa exerseze disciplina, rezilienta, darzenia, curajul, vointa, motivatia. 

Nu inteleg de ce erau scutite. 6 luni le-ar fi prins tare bine.

Pai aici e aiureala, adica barbatii fara armata nu erau bine in societate, dar ele erau, se bate cap in cap, culmea ca erau amandoi si fara armata, vezi tarile unde nu se face armata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/30/2020 at 2:48 AM, Vriies said:

Făceau și femeile ceva asemănător armatei. De fapt, făceau doar niscai „ore” de armată. Vorbesc de vremea studenției.

Teoretic da, practic nu faceau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/30/2020 at 3:10 AM, Vriies said:

Că tot veni vorba...O dată eram caporal de schimb/șef de gardă și mergeam din post în post să vedem cum e treaba cu cei din pichetele de pază, cam din trei în trei ore. Era o noapte teribilă de sfârșit de noiembrie. Începuse și un viscol cam din senin. Pe amicul Dani aproape că l-am găsit înghețat. I-am adus cât am putut de repede o manta. Mai târziu mi-a zis: „Băh, m-ai salvat! dacă nu veneai atunci și nu-mi aduceai mantaua, o beleam complet!”. Dar cine mai știe despre aceste chestii acum? Sunt deja anacronice și poate pe bună dreptate...:smile:

Deci si tu confirmi ce am zis eu din "poze", asa ca ala era adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/30/2020 at 5:42 AM, The Unknown said:

N-ai bunici sau parinti ca sa-ti povesteasca de alte vremuri, nu era considerat om integru care a fost refuzat de armata!!!   Ii lipsea ceva din integritate.

Ba da, mi-au povestit insa era aiureala, adica la toti americanii le lipsea ceva din integritate ? Ai ma, era asa o indoctrinare aiurea la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×