Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

On 10/12/2020 at 11:07 PM, The Unknown said:

In USA serviciul militar a fost mereu voluntar!!!

Tinerii se simt obligat sa serveasca Patria, pe timp de pace sau razboi.   Pe vremuri, daca un baiat n-a fost luat in armata a fost o mare rusine chiar daca inaltimea a fost un factor nu si sexualitatea.   Nimeni nu s-ar fi casatorit cu unu fara serviciul militar satisfacut pana-n '89!!!  

De ce sa fie rusine ca n-a facut armata ?! Nu pricep, era doar o conceptie, daca era asa, in SUA ar trebui sa nu se insoare nici unu ? Era o prostie, conteaza sa stie omu sa se poarte, sa aiba ceva in cap, sa aiba un job okey si sa arate bine in primul rand (ca fizicu e eliminatoriu).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/12/2020 at 11:40 PM, Abbie3 said:

Lasand gluma la o parte, Mosotti are dreptate. Destui au descris armata ca un loc plin de sociopati, cum se gasesc si in alte medii similare unde pot sa domine fara sa li se opuna careva.

E, nu stiu ei cum era, eu am avut in familie colonel si stiam cum e, era timp pierdut aiurea si bataie de joc, asa cum femeile stiau sa se descurce in viata fara armata, asa si barbatii o fac, ca pana la urma ce inseamna sa te descurci ? Sa ai job, sa ai caracter, ceva prin cap si cam atat ptr viata. Nu ca ai facut armata sau nu. Ca prostul caracter nu se schimba nicicum. Din contra, unii deveneau mai rai in urma regimului de acolo, ii dezumaniza pe unii, si apoi in viata se razbunau in special pe partenere, deveneau mai ai dracu, de parca femeile alea aveau vina ca a fost ala calcat in picioare la propriu in armata.

In Germania din 2011 nu se mai face armata, toti baietii/barbatii sunt ok, au partenere, au job inca de pe la 17 ani, e f bine si fara armata, am fost acolo si stiu, se descurca foarte bine, se intretin, au copii, sunt ca si ceilalti de dinainte cu armata. Bine, ca acolo armata era okey, nu ca la noi, se facea 10 luni, sau daca nu vroiai, acceptai serviciu social de 15 luni adica in spital si altele chestii  mai murdare sa zic asa.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Mosotti a spus:

E, nu stiu ei cum era, eu am avut in familie colonel si stiam cum e, era timp pierdut aiurea si bataie de joc, asa cum femeile stiau sa se descurce in viata fara armata, asa si barbatii o fac, ca pana la urma ce inseamna sa te descurci ? Sa ai job, sa ai caracter, ceva prin cap si cam atat ptr viata. Nu ca ai facut armata sau nu. Ca prostul caracter nu se schimba nicicum. Din contra, unii deveneau mai rai in urma regimului de acolo, ii dezumaniza pe unii, si apoi in viata se razbunau in special pe partenere, deveneau mai ai dracu, de parca femeile alea aveau vina ca a fost ala calcat in picioare la propriu in armata.

In Germania din 2011 nu se mai face armata, toti baietii/barbatii sunt ok, au partenere, au job inca de pe la 17 ani, e f bine si fara armata, am fost acolo si stiu, se descurca foarte bine, se intretin, au copii, sunt ca si ceilalti de dinainte cu armata. Bine, ca acolo armata era okey, nu ca la noi, se facea 10 luni, sau daca nu vroiai, acceptai serviciu social de 15 luni adica in spital si altele chestii  mai murdare sa zic asa.

 

Armata are rolul sau si acest rol este unul chiar nobil! Ca, lucrurile au degenerat, asta-i altceva, tine de situatia dezastruoasa, degradanta, imorala si dezastruoasa din intreaga lume!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 minutes ago, Lucia N said:

Armata are rolul sau si acest rol este unul chiar nobil! Ca, lucrurile au degenerat, asta-i altceva, tine de situatia dezastruoasa, degradanta, imorala si dezastruoasa din intreaga lume!

Armata are rolul sa te omori cu altii ptr razboaiele provocate de mai marii lumii ptr interesele lor, asa ca aia este, sa se lupte ei, nu noi astia de rand, ei se lupta cu, cuvintele, noi cu armele, nu e normal, asa a fost in WW1 si WW2, deci nu vad rol nobil.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Mosotti a spus:

Armata are rolul sa te omori cu altii ptr razboaiele provocate de mai marii lumii ptr interesele lor, asa ca aia este, sa se lupte ei, nu noi astia de rand, ei se lupta cu, cuvintele, noi cu armele, nu e normal, asa a fost in WW1 si WW2, deci nu vad rol nobil.

Iti accept parerea ta, chiar daca nu sunt de acord cu ea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Lucia N said:

Iti accept parerea ta, chiar daca nu sunt de acord cu ea!

Da, dar asta este, ala e rolul ei pana la urma, aia ca te facea mai barbat e rol secundar, principal e sa te pregateasca cum sa te mutilezi pe front, doamne fereste doar cand ma gandesc. Si aia de sus sa stea in vile izolate de front cu tot ce vor, ce nesimtiti ordinari. Ca daca nu erau razboaie, nu era armata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Mosotti a spus:

Si daca se ingrijesc si ei barbatii ce are ?! Doar femeile ? Ma refer la unghii, epilat, nu ma refer la aberatii cu rujuri ptr barbati si altele, ca alea-s penibile. Eu n-am par mult, dar nu mi-ar place sa am paru ala pe mine hhhh.

La manechiura? La pensat? Am vazut barbati cu sprancenele mai bine si mai frumos conturate decat femeile, ce dreacu. La ce dracu le trebuie sa se penseze? Singurele situatii in care e nevoie estetic de pensat la barbati e cazul monospranceana, cand trebuie sa faci doua, si cazul sprancene albulestiene cand iti intra in ochi si te gadila.

La manechiura, sa faca tratamente pentru cuticule, si exfolieri si cu gel pentru luciul unghiilor,si cremuțe peste cremuțe? WTF??? Au unii niste mânuțe de domnișoară moi si pufoase, aia-s barbati? Inteleg sa iti faci un tratament la maini, degete, unghii atunci cand ai facut o munca care ti-a afectat pielea si unghiile, cand ai ceva sa repari, dai cu o crema, pilesti o unghie care s-a rupt. Stiu eu, ai lucrat in gradina, ai sapat pamantul, ai spart lemne, ai construit ceva cu mainile si ti s-a inasprit pielea, s-a crapat, ai lucrat in ger, s-a patat. Dar cand tu butonezi doar la tastatura toata ziua, eventual la telecomanda, ce cacat faci acolo la manechiura cu atatea tratamente?!

Bai, daca te-ai nascut paros ca maimuta, inteleg din motive igienice sa te epilezi. Dar cand ti-au crescut la loc cele trei-cinci-zece fire transparente de pe crac si trebuie urgent sa iti faci programare la epilat ca atunci cand bate soarele-n dunga se vad, esti penibil. Se duce dracu specia umana cu barbati de astia.

Aaa, plus ca... i-ai vazut pe aia care se epileaza pe obraji cu ceara ca sa-si dea forma barbii? Durereeeee.....

 

Editat de Enki
  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Mosotti a spus:

Da, dar asta este, ala e rolul ei pana la urma, aia ca te facea mai barbat e rol secundar, principal e sa te pregateasca cum sa te mutilezi pe front, doamne fereste doar cand ma gandesc. Si aia de sus sa stea in vile izolate de front cu tot ce vor, ce nesimtiti ordinari. Ca daca nu erau razboaie, nu era armata.

Asta-i opinia ta (ti-o respect, bineinteles, desi nu sunt de acord cu ea, asa cum am mai spus), fiindca te axezi strict pe partea mai putin luminoasa, care-i prezenta peste tot, nu numai in armata! Treci pe partea insorita a muntelui si pe la umbra benefica a copacilor si nu te mai situa doar unde te-ai situat pana acum! Experimenteaza si alta stare.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Enki a spus:

La manechiura? La pensat? ... se epileaza pe obraji cu ceara ca sa-si dea forma barbii? Durereeeee.....

Pedichiura,  este foarte la moda in State pentru barbati, cica bocancii militari sint de vina dar nu-i adevarat ca am si eu si sint foarte fini pe dinauntru, din piele de vitel.  Se sta langa femei in separeuri dar cu perdelele deschise ca angajatele primesc si comenzi indecente pe bani cateodata!!!   Pe meniul de Pedichiura este si masaj de picior cu zahar roz si dureaza 5 minute pe un picior pentru o suma de bani, dar numai pana la genunchi.    Masculii vor pana su smasaj vreo 15 minute, pentru cateva sute in plus ceea ce nu se intampla ca NU este salon de acel profil.   Daca vad femei cu picioarele pe stativul ala la pedichiura derja au idei si se simt mai bine.   Bataturile de la apasat pedalele masinii ca nu merg pe jos niciunde dispar mai repede.   Este si  masaje de gat, brate de pe scaunul de manicniura dar ei vor sa stea orizontal la frecat in separeu spatele, nu stiu cu ce ca n-am citit acel meniu.   Cauta mereu discutie cu femei despre mancare sa fie neutru tema, sa inspire incredere!!!    

Se epileaza mai mult ca femeile dar pentru acel business este usa separata de intrare si preturi dupa tipul serviciului , mai ales pentru cei care lucreaza noaptea pe colturi la iesirea de pe Freeway :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, Lucia N said:

Asta-i opinia ta (ti-o respect, bineinteles, desi nu sunt de acord cu ea, asa cum am mai spus), fiindca te axezi strict pe partea mai putin luminoasa, care-i prezenta peste tot, nu numai in armata! Treci pe partea insorita a muntelui si pe la umbra benefica a copacilor si nu te mai situa doar unde te-ai situat pana acum! Experimenteaza si alta stare.

Nu exista parte luminoasa in domeniul asta. Armatele sunt necesare pentru aparare; dar de ce...? Pentru ca exista alte armate! Conceptul in sine e bazat pe iminenta razboiului. Acapararea de teritorii si resurse a existat dintotdeauna; nu are legatura cu starea de moment a lumii. Ma scuzati dar "partea insorita a muntelui" nu inseamna sa fim detasati de realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×