Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu as pretinde ca si logic, teoria care am expus-o explica in primul rand,cea mai mare intrebare: Cum se face ca limba daca a fost "stearsa "

 

Simplu! Asa se intampla in toate locurile pe care le-au cucerit imperiile si in care au impus administratia si limba. Mergi in foste colonii si ai sa vezi cum se vorbeste limba cuceritorului, iar populatia este in cvasitotalitate autohtona. Sa nu-mi spui ca populatia, de ex. din Antile, a fost omorata si peste noapte francezii s-au transformat in negrii frumusei si francofoni! :o:

 

Aur ,argint ? Ce-i cu diamantele? A-ti gasit scrise de daci in care se amintesca aceste comori pradate sau asta este numai inca un capitol in legenda Dacilor ?

 

Nik nu stii! :doh: Toate aceste informatii provin din insemnarile lasate de romani. Diamante cauta mataluta in Africa de sud si nu in Dacia ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplu! Asa se intampla in toate locurile pe care le-au cucerit imperiile si in care au impus administratia si limba. Mergi in foste colonii si ai sa vezi cum se vorbeste limba cuceritorului, iar populatia este in cvasitotalitate autohtona. Sa nu-mi spui ca populatia, de ex. din Antile, a fost omorata si peste noapte francezii s-au transformat in negrii frumusei si francofoni! :o:

 

 

 

Nik nu stii! :doh: Toate aceste informatii provin din insemnarile lasate de romani. Diamante cauta mataluta in Africa de sud si nu in Dacia ;)

 

Ai ceva surse serioase si nu numai ce stii dumneata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Armată Română caută rezerviști! 

1 Julie 2020 

 

Ministerul Apărării Naţionale recrutează voluntari, fiind disponibile peste 1.000 de locuri.

Potrivit defenseromania.ro, Ministerul Apărării Naţionale organizează o nouă campanie de recrutare şi selecţie pentru cetăţeni care doresc să îndeplinească serviciul militar în rezervă, în calitate de rezervist voluntar în Armata României, fiind disponibile peste o mie de locuri.

Ministerul Apărării Naţionale a anunţat, joi seară, că pentru anul 2020, sunt disponibile 1.059 de locuri de rezervişti voluntari (maiştri militari, subofiţeri, gradaţi şi soldaţi), în unităţi militare din judeţele Arad, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Braşov, Brăila, Buzău, Călăraşi, Cluj, Constanţa, Dâmboviţa, Galaţi, Iaşi, Ilfov, Neamţ, Sibiu, Tulcea, Vrancea şi din municipiul Bucureşti.

Procesul de recrutare şi selecţie se desfăşoară în baza prevederilor Legii nr.270/2015, privind Statutul rezerviştilor voluntari şi a Ordinului ministrului apărării naţionale nr.M.25/2017 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.270/2015, cu modificările şi completările ulterioare.

Pentru înscriere cetăţenii se pot prezenta, până la data de 10 iulie, atât la sediul Centrului Militar Zonal/Județean/de Sector, pe a cărui rază de responsabilitate își au domiciliul, cât și la alt Centru Militar Zonal/Județean/de Sector, în situația în care locul de muncă sau reședința temporară diferă de localitatea de domiciliu.

La prezentare candidaţii vor avea asupra lor următoarele documente:

– actul de identitate, în original şi copie;
– certificatul de cazier judiciar, eliberat cu maximum şase luni înainte de data depunerii;
– acte de studii şi/sau alte documente care atestă alte competenţe dobândite în viaţa civilă, în original şi copie;
– permisul de conducere (pentru candidaţii fără pregătire militară, dacă îndeplinirea atribuţiilor postului presupune conducerea tehnicii specifice), în original şi copie;
– livretul militar (numai pentru cei care deţin calitatea de rezervist), în original şi copie.

Candidaţii care optează pentru îndeplinirea serviciului militar în rezervă în calitate de rezervist voluntar în Armata României vor completa o cerere de înscriere. Ulterior, personalul recrutor din cadrul Centrului Militar Zonal/Judeţean/de Sector va informa cadidaţii cu privire la etapele pe care le presupune procesul de recrutare şi selecţie, respectiv, unitatea militară în care urmează să susţină probele de selecţie, unitatea sanitară unde va avea loc examinarea medicală şi unitatea militară / centrul de instruire în care se va executa programul de instruire iniţială (pentru candidaţii proveniţi din rândul cetăţenilor fără pregătire militară).

De asemenea, candidaţii proveniţi din rândul cetăţenilor fără pregătire militară vor fi consiliaţi în ceea ce priveşte orientarea către arme/servicii şi specialităţi militare pentru care aceştia prezintă abilităţi şi aptitudini.

EvZ.ro

Nu inteleg una din conditii de a candida: sa duca si o copie pe langa actul in original.   S-a scumpit hartia sau nu conteaza cum arata copiile acelor acte in dosarele militare!!!   Masinile de copiat acte pastreaza o copie al actului copiat ... armata fiind o firma mai secretoasa, credeam ca are si pretentii.   Sau mana de lucru este atat de scurt ca n-au pe cine angaja sa faca copiile necesare uniforme pentru fiecare dosar ...   

Pin - Soldier Salute Cartoon Png Emoji - free transparent emoji ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles niciodata de ce pana in 2007 te lua in armata obligat !! Nu mi se pare normal. Ca in SUA nu era asa. Ce treaba am eu sa lupt ptr razboaiele mai marilor lumii ? Sa lupte ei. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Mosotti a spus:

Eu nu am inteles niciodata de ce pana in 2007 te lua in armata obligat !! Nu mi se pare normal. Ca in SUA nu era asa. Ce treaba am eu sa lupt ptr razboaiele mai marilor lumii ? Sa lupte ei. 

Ca sa iti dezvolte masculinitatea si simtul responsabilitatii..

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/10/2020 at 7:19 PM, Maeve. said:

Ca sa iti dezvolte masculinitatea si simtul responsabilitatii..

Ete na, tu nu stii ce bataie de joc era, mai rau facea, lasa ca si femeile aveau simtul responsabilitatii fara armata, nu asta e problema. Te luau ptr un eventual razboi, nu ii int pe ei de sa fi tu mai responsabil. Si te mai lua sa aiba multi ofiteri locotenenti de munca sa ia banii degeaba. In SUA nu te lua si barbatii erau f okey, n-are nici o treaba. Si-au facut familii, au munca, au copii, sunt bine si fara armata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ce le trebuie armata, ca acum se bat cu femeile pe locurile de la pensat, epilat si manechiura, si daca dai peste unul din greseala risti sa il faci sa-si toarne latte macchiato-ul pe tricoul cu paiete.

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Enki a spus:

Da, ce le trebuie armata, ca acum se bat cu femeile pe locurile de la pensat, epilat si manechiura, si daca dai peste unul din greseala risti sa il faci sa-si toarne latte macchiato-ul pe tricoul cu paiete.

:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Mosotti a spus:

Ete na, tu nu stii ce bataie de joc era, mai rau facea, lasa ca si femeile aveau simtul responsabilitatii fara armata, nu asta e problema. Te luau ptr un eventual razboi, nu ii int pe ei de sa fi tu mai responsabil. Si te mai lua sa aiba multi ofiteri locotenenti de munca sa ia banii degeaba. In SUA nu te lua si barbatii erau f okey, n-are nici o treaba. Si-au facut familii, au munca, au copii, sunt bine si fara armata.

Duritatea regimului faceau barbati din ei. Se vad diferente clare intre barbati care fac armata si cei care nu fac armata. Cei care o fac inteleg aia ce e responsabilitatea, stiu sa isi organizeze activitatile ( aici ma refer ca isi pot dramui si bine banii ) stiu sa protejeze alte persoane, au o viteza de reactie mai rapida decat ceilalti, nu au excese de sensibilitate si nici nu sunt efeminati 

Editat de Maeve.
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 17.04.2013 la 9:06, Sub Zero a spus:

Minunat! Nicio virgula n-a indraznit sa perturbe aceasta minunata fraza.

Pe un topic militar, preocuparea era doar virgula nefolosit de mine in acea fraza!!!   Desi a fost inventat sa separe idei, in caz ca nu se stie a se exprima mai bine pe moment, etc.

In alte momente am fost criticata ca n-am pus cateva virgule sa fiu inteleasa mai bine ... sau am indraznit sa scriu 1 cuvant in engleza.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×