Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din intamplare, cautand ceva despre descoperiri arheologice, am ajuns la un site dedicat la istoria armatei romane (nu tara romanilor). Un site foarte interesant si compus foarte destept. Face impresia ca persoane culte au depus mult efort ca situl sa arate cum arata. Eu il recomand cu caldura.

Din acest site, emotionanta istorie a luptei de la Metzada cum si Razboaiele daco-romane si inca multe altele.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Armata_roman%C4%83

 

In special vreau sa mentionez impresionanta lista de surse la bibliografie.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu il recomand cu caldura.

 

 

Cred ca numai cartea asta-mi lipseste din colectia razboaielor de pe planeta ca si sotul meu e inebunit dupa asemenea carti si cheltuie bani seriosi pe material de citit care din punctul meu de vedere este doar o distractie de vandut marfa interesanta baietilor mari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca numai cartea asta-mi lipseste din colectia razboaielor de pe planeta ca si sotul meu e inebunit dupa asemenea carti si cheltuie bani seriosi pe material de citit care din punctul meu de vedere este doar o distractie de vandut marfa interesanta baietilor mari!

 

Fiecare cu slabiciunile lui. Mie i-mi place Istoria,in special aceia care este scrisa de altii si nu serveste scopuri politice ascunse.

Sa stii ca in istorie gasesti uneori fapte care pun in umbra cele mai traznite episoade din istoria unei tari. Ai citit vre-o data de acea echipa de valahi,probabil sclavi , care a fost trimeasa din Muntenia sau regatul roman pa pustiul Sinai ca sa construiasca o mare manastire si care au ramas pe loc dupa ce au terminat cladirea,s-au imperechiat cu beduine si au devenit si ei beduini? Din tata in fiu ei povestesc ca au venit din Valahia... Eu am avut ocazie sa vorbesc cu un asa beduin si sa-l aud ca zice cateva cuvinte romanesti de neinteles dar ,fara gresala se aud ca si cum vorbesc taranii la Baragan.... Si asta-i istorie. Cat despre sotul tau,ai vrea sa petreaca la carciuma in loc de istorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din intamplare, cautand ceva despre descoperiri arheologice, am ajuns la un site dedicat la istoria armatei romane (nu tara romanilor). Un site foarte interesant si compus foarte destept. Face impresia ca persoane culte au depus mult efort ca situl sa arate cum arata. Eu il recomand cu caldura.

Din acest site, emotionanta istorie a luptei de la Metzada cum si Razboaiele daco-romane si inca multe altele.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Armata_roman%C4%83

 

In special vreau sa mentionez impresionanta lista de surse la bibliografie.

 

 

Dacă putem să facem o faptă bună,de ce să nu o facem:

Traian a ,,pierdut''

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca numai cartea asta-mi lipseste din colectia razboaielor de pe planeta ca si sotul meu e inebunit dupa asemenea carti si cheltuie bani seriosi pe material de citit care din punctul meu de vedere este doar o distractie de vandut marfa interesanta baietilor mari!

 

Minunat! Nicio virgula n-a indraznit sa perturbe aceasta minunata fraza.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand citesti despre razboaiele daco romane la Wikipedia si daca intelegi ce este scris "intre randuri" intelegi de fapt lucruri suprinzatoare:

 

" Războaiele dacice au reprezentat un triumf uriaș pentru Roma și armatele sale. Traian a anunțat 123 de zile de sărbătoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand citesti despre razboaiele daco romane la Wikipedia si daca intelegi ce este scris "intre randuri" intelegi de fapt lucruri suprinzatoare:

 

" Războaiele dacice au reprezentat un triumf uriaș pentru Roma și armatele sale. Traian a anunțat 123 de zile de sărbătoare în întreg imperiul. Minele de aur bogate ale Daciei au fost folosite de romani, asigurând surse importante de finanțare pentru alte campanii romane. Cele două războaie au reprezentat victorii importante în cadrul campaniilor expansioniste ale Romei, câștigând sprijinul și admirația oamenilor pentru Traian. Prin cuceririle ulterioare din Asia, Traian a realizat cea mai mare întindere din istoria Imperiului Roman. O mare parte a populației masculine a Daciei a fost ucisă în luptă, trecută în sclavie sau înrolată în legiuni romane și trimisă să lupte la mare distanță de Dacia, în parte pentru a descuraja alte rebeliuni. Mai puțin de jumătate din Dacia a fost oficial anexată și apoi organizată ca provincie a imperiului (Dacia romană).

 

Siguuur Cu cît a răscumpărat Domiţian ,,vulturii'' luaţi de la guvernatorul Moesiei în iarna lui85-86?Vezi că Iordanes în Getica, recunoaşte că Împăraţii romani au plătit subsidii dacilor,pentru a avea linişte

 

Perioada de după războaiele dacice a fost, prin folosirea tezaurului dacic și prin preluarea și extinderea exploatării aurului din Carpații Apuseni, una de creștere economică susținută și de relativă pace la Roma. A fost început un mare proiect de construcții, îmbunătățind infrastructura Romei în general. Traian a devenit cu adevărat un împărat civil, deschizând drumul unor întăriri interne ulterioare în cadrul imperiului, ca stat unitar "

 

Ce se intelege "intre randuri": Se cunoaste faptul ca dacii au facut multe necazuri romanilor in razboaiele lor. Romanii au procedat cu dacii aproape cum au procedat cu poporul evreu din Yudeia.

 

Mîine! Pentru cucerire Daciei, Traian a adus jumătate din legiunile romane(150.000 de soldaţi) neangajate Dacă avea ,,norocul'' să lupte pe două fronturi acum se vorbea daca în Orient

 

Pe evrei i-au expuls din tara lor si i-au imprastiat in lume pentrucam 2000 de ani. Pe

daci ,au avut probabil mai multa ura si pur si simplu au omorat pe toti barbatii daci. La romani asa un fapt nu era rar.

 

Vezi că în zidul lui Hadrian din Britania,există un castum dacicum,la ceva timp după cucreirea Daciei

 

 

Soldatii romani,cum se obisnuia in acele timpuri, cand se termina un razboi si o tara era cucerita,se impartea la soldatii romani pamanturi si ei colonizau tara cucerita.In Dacia au primit probabil si femei dace care erau noi vaduve. Aceasta situatie explica faptul ca limba daca a disparut si limba romana sa nascut.

Nu este logic ca dupa infrangerea dacilor si exterminarea barbatilor ca romanii au trimes in Dacia o legiune de elita deoarece nu mai era cu cine sa se lupte. Poate numaidin cauza ca era acolo un grandios surplus de femei ..

 

Chestie nemai întîlnită undeva în restul Imperiului No' ce faci dacă copiii samănă cu mama?

Editat de sorin5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe daci ,au avut probabil mai multa ura si pur si simplu au omorat pe toti barbatii daci. La romani asa un fapt nu era rar. Soldatii romani,cum se obisnuia in acele timpuri, cand se termina un razboi si o tara era cucerita,se impartea la soldatii romani pamanturi si ei colonizau tara cucerita.In Dacia au primit probabil si femei dace care erau noi vaduve. Aceasta situatie explica faptul ca limba daca a disparut si limba romana sa nascut.

Nu este logic ca dupa infrangerea dacilor si exterminarea barbatilor ca romanii au trimes in Dacia o legiune de elita deoarece nu mai era cu cine sa se lupte. Poate numaidin cauza ca era acolo un grandios surplus de femei ..

 

Daca tot zici ca ai citit despre istoria noastra, atunci ar fi trebuit sa stii ca romanii au ocupat doar 18% din teritoriul Daciei. In plus, n-au omorat populatia autohtona, doar au transformat-o in sclavi, ca nu erau sa exploateze aurul si argintul dac folosind o legiune de elita. Aia se pricepeau la taiat cu sabia si nu la minerit.

 

Celor care sunt interesati de istoria adevarata a acelor timpuri si nu de elucubratii rautacioase, le recomand lucrarea Dacia Preistorica, de Nicolae Densusianu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot zici ca ai citit despre istoria noastra, atunci ar fi trebuit sa stii ca romanii au ocupat doar 18% din teritoriul Daciei. In plus, n-au omorat populatia autohtona, doar au transformat-o in sclavi, ca nu erau sa exploateze aurul si argintul dac folosind o legiune de elita. Aia se pricepeau la taiat cu sabia si nu la minerit.

 

Celor care sunt interesati de istoria adevarata a acelor timpuri si nu de elucubratii rautacioase, le recomand lucrarea Dacia Preistorica, de Nicolae Densusianu.

 

Eu as pretinde ca si logic, teoria care am expus-o explica in primul rand,cea mai mare intrebare: Cum se face ca limba daca a fost "stearsa " de pe glob daca acei daci au fost asa de fermi ca sa nu cedeze la romani ? Faptul ca dacii nu au avut scris,asta lasa mult intuneric despre istoria lor,cultura si folclorul cum si cat de viteji au fost. Tot ce se stie despre daci se stie si despre triburile care au navalit din est spre Europa. Nu mai mult. Restul, legende si povesti populare.

Aur ,argint ? Ce-i cu diamantele? A-ti gasit scrise de daci in care se amintesca aceste comori pradate sau asta este numai inca un capitol in legenda Dacilor ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×