Sari la conținut
Forum Roportal
Epal

Recomandati o carte de istorie pentru ignoranti :D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Desi am avut istorie pe parcursul anilor de scoala, niciodata nu a fost o materie pe care sa se puna accent special, si deci niciodata nu am invatat istorie ca lumea.

M-am gandit totusi, ca mi-ar placea sa stiu macar informatii de baza despre istoria Romaniei, ca tara, ca popor ca limba, si caut o recomandare legata de ce carte de istorie/manual recomandati, care sa fie destul de accesibil si sa fie destul de complex adica sa cuprinda toate informatiile importante pe care DE FAPT SI DE DREPT orice roman ar trebui sa le stie.. :D

 

Am auzit ca nenea Neagu Djuvara scrie fain, si am citit...e interesant ce scrie el, dar eu as vrea ceva mai sistematic...cu informatii exacte, cand ce cum si de ce s-a intamplat. :)

 

 

Gata cu ignoranta, vreau sa stiu! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Desi am avut istorie pe parcursul anilor de scoala, niciodata nu a fost o materie pe care sa se puna accent special, si deci niciodata nu am invatat istorie ca lumea.

M-am gandit totusi, ca mi-ar placea sa stiu macar informatii de baza despre istoria Romaniei, ca tara, ca popor ca limba, si caut o recomandare legata de ce carte de istorie/manual recomandati, care sa fie destul de accesibil si sa fie destul de complex adica sa cuprinda toate informatiile importante pe care DE FAPT SI DE DREPT orice roman ar trebui sa le stie.. :D

 

Am auzit ca nenea Neagu Djuvara scrie fain, si am citit...e interesant ce scrie el, dar eu as vrea ceva mai sistematic...cu informatii exacte, cand ce cum si de ce s-a intamplat. :)

 

 

Gata cu ignoranta, vreau sa stiu! :)

Eu as recomanda genul de carte 100 de personalitati... Cred ca este important sa stii si istoria altor popoare, nu doar a romanilor, e chestie de cultura generala, o sa-ti foloseasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Forumul este plin la topicele istorice unde se dezbat doar in acest stil, ignorant!

Bine ai sosit la locul potrivit :yahoo: de unde te vei documenta pana peste cap :stars:

 

Incepe cu Dacia :crazy: ca-i automobil, zona geografica sau film nu conteaza ... ca actualii forumisti doar la timpurile alea vechi se concentreaza mereu, parca nici n-a avansat nimic de atunci in alte parti din lume, ci in Wallachia.

Prima intrebare sa-ti fie: - De cand e ROmania o tara???

 

nenea Neagu Djuvara scrie fain,

 

Forget him :jester:

 

De Manualul de Folosinta al Daciei (masina) ai nevoie ... in caz ca te lasa in pana :crazy:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as recomanda pentru inceput sa citeasca Biblia din trei motive: 1. Este cea mai buna si vestita carte de istorie din lume. 2. Cu toate ca nu prea aminteste istoria Romaniei,cand citesti Biblia inveti cum sa intelegi istoria. 3. asta o sa-ti ia asa de mult timp ca ti se va ura de istorie.

 

Daca alegi sa inveti numai istoria Romaniei,nu cauta carti de istorie ci acte si scrise de stat deoarece in Romania,istoria a fost schimbata cu fiecare schimbare de regim.

 

Ca sa nu te desamagesc,uite ca-ti trimet o colectie de acte romanesti adevarate,din intamplare din 1918 daca o sa-ti placa cauta pe net inca altele. http://www.cimec.ro/istorie/unire/index2.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa cuprinda toate informatiile importante pe care DE FAPT SI DE DREPT orice roman ar trebui sa le stie.. :D

 

Dacia Preistorica, de Niculae Densusianu.

 

 

:doh: Biblia recomand-o evreilor pe forumurile lor, ca in loc sa-si taie puta mai bine ii scufunda popa in apa! La cate prostii ai debitat pe topicul despre Antonescu, nu ma mir ca in loc de cartea de istorie ai citit biblia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

:doh: Biblia recomand-o evreilor pe forumurile lor, ca in loc sa-si taie puta mai bine ii scufunda popa in apa! La cate prostii ai debitat pe topicul despre Antonescu, nu ma mir ca in loc de cartea de istorie ai citit biblia!

 

 

Cine te crezi dumneata ca reprezinti afara de ignorantii cronici a istoriei tarii tale? Ce te face sa crezi ca esti apt sa critici ce am scris eu la alt subiect?

Ignoranta dumitale este vizibila in special ca habar nu ai de faptul ca Biblia este Cartea Sfanta si a crestinilor. Ce bagi aci in discutie frustarile tale de pe altemeleaguri? Taci omule si nu murdari si acest subiect cu antisemitismul care il afisezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taci omule si nu murdari si acest subiect cu antisemitismul care il afisezi?

 

Unde vezi tu antisemitism? Ma intriga faptul ca tu, pe un topic de istorie recomanzi o carte de religie :doh: Chiar nu ai nici macar putina consideratie fata de un user care cere un sfat? Inteleg ca ai tu ceva impotriva romanilor si nu ratezi nicio ocazie sa-ti versi veninul, dar cam depasesti limita!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde vezi tu antisemitism? Ma intriga faptul ca tu, pe un topic de istorie recomanzi o carte de religie :doh: Chiar nu ai nici macar putina consideratie fata de un user care cere un sfat? Inteleg ca ai tu ceva impotriva romanilor si nu ratezi nicio ocazie sa-ti versi veninul, dar cam depasesti limita!

 

 

Inainte de trimeti ce tu scrii ,citesti ce ai scris ? Tu habar nu ai de Biblie si ce scrie in ea. Un crestin care nu a citit si nu onoreaza Biblia este un crestin fals.

Ma omule, Biblia a fost scrisa original de evrei dar tradusa in 1000 de alte limbi de crestini care impreuna cu NT le cred carti sfinte. Daca nu ai stiut,acuma stii. Am sa-ti desvaluiesc inca ceva care desigur nu stii dumneata: Mantuitorul tau, Iisus Hristos a fost evreu si inca evreu evlavios... Nu uita cum El a batut si alungat negustorii care au spurcat curte Marelui Templu evreu. Oi. Am uitat ca nu prea esti informat de asa lucrurri.

 

Cat despre "impotriva romanilor",am frica ca suferi de mania persecutii si vezi cai verzi pe pereti. Cat am incercat recitind ce am scris sa gasesc cum am scris ceva impotriva romanilor, nuam gasit.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia a fost scrisa original de evrei dar tradusa in 1000 de alte limbi de crestini

 

:doh: Biblia nu este carte de istorie! Daca vrei, am putea numi opera lui Densusianu drept carte de capatai a poporului roman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma omule, Biblia a fost scrisa original de evrei dar tradusa in 1000 de alte limbi de crestini care impreuna cu NT le cred carti sfinte. Daca nu ai stiut,acuma stii. Am sa-ti desvaluiesc inca ceva care desigur nu stii dumneata: Mantuitorul tau, Iisus Hristos a fost evreu si inca evreu evlavios... Nu uita cum El a batut si alungat negustorii care au spurcat curte Marelui Templu evreu. Oi. Am uitat ca nu prea esti informat de asa lucrurri.

 

 

 

Daca ai fi citit atent titlul topicului si postarea initiatorului " mi-ar placea sa stiu macar informatii de baza despre istoria Romaniei, ca tara, ca popor ca limba" n-ai mai bate campii cu talent :yahoo:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×