Sari la conținut
Forum Roportal
Nelutu_olteanu

Tehnica picturii in acuarela

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare!Sunt Adrian din Timisoara si-am facut cont aici special ca sa intru in discutia despre acuarela.

Si mie imi place foarte mult acuarela. Am prins foarte mult drag de ea. Am incercat mai multe tehnici (ulei, pastel, acrylic...) dar acuarela ramane de suflet. E ceva foarte special legat de modul in care actioneaza apa pe hartie. Si de faptul ca e o adevarata provocare sa stapanesti culoarea. E foarte linistitor sa vezi cum se usuca culoarea si cum se amesteca una cu alta.

Eu nu am studii de specialitate. Totul am facut din pasiune, in timpul liber dupa job.

Dupa ce am trecut prin mai multe seturi de acuarele, m-am oprit la un set de acuarele Schminke, 3 pensule si hartie de 300g/mp cu 50% bumbac. Toate mi se par raport bun calitate pret.... mai ales ca nu castig nimic din arta si nu imi permit sa stric foi de 600g/mp de 100% bumbac smile.gif

Mi-am mai luat ceva pensula cu rezervor de apa care ma ajuta destul de mult.

 

Am sa postez cateva din acuarelele care le consider cat de cat mai bibilite.

Voi posta cand ajung acasa si o lista de link-uri cu tutoriale care m-au ajutat, sau clipuri de pe youtube care m-au mai luminat.

 

 

Am inceput din toamna anului trecut. Ultimul desen, cel cu cocilia este chiar de weekendul ce tocmai a trecut.

Astept sa mai discutam despre acuarela si desen. Multa bafta si spor in toate!

 

profil In acuarela

peisaj acuarela

moartea acuarela

frunza acuarela

flori acuarela

colibri acuarela

Cochilie   Tus Si acuarela

bufnita acuarela

Editat de homeinspace
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar preferatul meu in materie de acuarela ramane Josef Zbukvic.

Am sa postez link-ul cu lucrarile lui mai jos, sa aruncati o privire

http://www.jzbukvic.com/paintings.html

 

interesante si chiar bine realizate - unele nici nu zici ca sunt in acuarela !

Salutare!Sunt Adrian din Timisoara si-am facut cont aici special ca sa intru in discutia despre acuarela.

.....

Astept sa mai discutam despre acuarela si desen. Multa bafta si spor in toate!

 

 

Si tie spor la pictat - unele lucrari chiar imi plac !

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaza cu flori e facuta pe o hartie cu textura mare , umed pe umed. Si mie vaza imi place cel mai mult. Restul se preteaza mai mult la ilustratii decat la acuarele. Dar toate m-au ajutat sa inteleg mai bine mediul de acuarela.

Nu prea gasesc in Timisoara hartie de acuarela ok ... acum mi-am facut comanda de hartie Fabriano din ceva magazin din Constanta. De abia astept sa imi vina. smile.gif Voi ce hartie folositi?


Mai revin cu ceva picturi in acuarela.

 

Imi place mult cum lucreaga Agnes. Contul de youtube e aici : http://www.youtube.com/channel/UChQxI-SzBQpZXJdSrE7F24w

 

In special asta http://www.youtube.com/watch?v=_cUv4csQw1o cu tot cu melodie.

Editat de homeinspace
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu folosesc acuarela.

 

imi place sa ma uit la Herr Vogel

 

 

http://www.bernhard-vogel.at/

 

 

Zbucvich este Extraordinar.

 

Acuarela si mie mi se pare o tehnica extrem de frumoasa, dar cred ca este cea mai grea.. nu ai prea mult timp sa repari o greseala, mai ales daca nu ai o hartie prea buna.

Mai conteaza si acuarelele. sunt anumite culori care pateaza altele care nu, si le poti ridica usor cu un servetel.

In ceea ce priveste pensulele, ai nevoie neaparat de pensule cu par de veverita sau zibelina Kolinsky.

 

Stiu, toate astea costa ceva bani, dar fara ele este foarte greu sa faci o acuarela de calitate.

A, uitasem, am descoperit ca multi acuarelisti folosesc pensule din acelea chinezesti cu maner din bambus la acuarela. In Romania doar aici gasesti pensule de genul asta:

http://www.colorit.ro/categories/Pensule-Pictura/Pensule-Bambus/ . Si aici: http://www.picturaonline.ro/pensule.html?pensule_pretabil_la=80

 

Oricum acolo gasesti cam tot ce iti trebuie pentru orice tip de pictura, nu doar acuarela.

Editat de Picturaonline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc o pensula Pentel Brush cu rezervor si mai am cateva pensule mai mari Vincent pure sable. Acuarelele sunt Schmincke mi se par un raport bun calitate pret. Am zis ca dupa ce o sa se termine am sa incerc si seria Cotman de la Winsor&Newton.

Avantajul la acuarele mi se pare ca e cu pensulele. Chiar daca sunt mai scumpe la inceput dureaza foarte mult, nu se strica la fel de repede ca cele de acrylic sau ulei. Si e indicat pentru inceput sa se foloseasca o singura pensula ca sa invatati tehnica.

De preferat cea mai mare pensula cu care va simtiti confortabili, sunt pensule rotunde mari care isi pastreaza un varf subtire.

Eu mi-am taiat coada pensulei mari ca sa incapa in setul de acuarele si cateodata numai pe aceia o port dupa mine si e suficient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut o acuarela astazi. Aici am dat prea mult cu pensula peste foaie la partea intunecata la cer ... si s-a scamosat. Data viitoare trebuie sa am mai multa grija.

Tehnica a fost umed pe umed si apoi umed pe uscat.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut o acuarela astazi. .....

 

 

 

Imi place. Chiar te pricepi, cel putin dupa parerea mea! Spor in continuare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de apreciere. Am sa mai postez pe masura ce am sa mai fac.. poate am sa pun si unul cu pasi intermediari si cu mai multe detalii. Astept sa vad daca mai intra lumea in discutie pe tema asta :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×