Sari la conținut
Forum Roportal
Spyder

De ce gindim negativ atunci cind pare ca iubim mai mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru a vindeca o boala trebuie mai intii sa acceptam ca sintem bolnavi. Primul pas in a repara o "problema afectiva" este acela de a recunoaste ca problema este la noi oricit ar parea ca altii ne-o provoaca. Ce ne face sa gindim atit de negativ tocmai atunci cind pare ca iubim pe cineva mai mult? De ce aruncam exact asupra acestui om cu invinuiri, cu perceptia ca nu este destul de atent cu noi, ce ne face sa ne implicam chiar in relatii in care celalalt nu este atent cu noi si blind? Ce ne face sa credem ca cineva care se poarta urit cu noi sau este indiferent, este iubit peste masura? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru a vindeca o boala trebuie mai intii sa acceptam ca sintem bolnavi. Primul pas in a repara o "problema afectiva" este acela de a recunoaste ca problema este la noi oricit ar parea ca altii ne-o provoaca. Ce ne face sa gindim atit de negativ tocmai atunci cind pare ca iubim pe cineva mai mult? De ce aruncam exact asupra acestui om cu invinuiri, cu perceptia ca nu este destul de atent cu noi, ce ne face sa ne implicam chiar in relatii in care celalalt nu este atent cu noi si blind? Ce ne face sa credem ca cineva care se poarta urit cu noi sau este indiferent, este iubit peste masura? :)

Nu imi dau seama de ce ai perceptia asta. Analizezi lucrurile la un mod prea personal. Nu e vorba de invinuiri...relatia depinde de aman2 in egala masura si fiecare asteapta dela celalalt acelasi lucru: intelegere. Cat despre implicarea in relatii cu persoane indiferente este vorba de compatibilitatea caracterelor: "extremele se atrag". Iti completezi caracterul cu bunele sau relele celuilalt...iei ce iti lipseste. Cu toate astea, aici intervine si firea omului pe principiul "de ce simplu cand se poate complicat?" :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ne face sa ne implicam chiar in relatii in care celalalt nu este atent cu noi si blind? Ce ne face sa credem ca cineva care se poarta urit cu noi sau este indiferent, este iubit peste masura? :)

Depinde de persoane...nu cred ca e corect sa arunci vina in ograda altuia.

Cand exista o relatie sunt implicati amandoi. Nu mi se pare firesc sa-i cer aproapelui lucruri pe care eu nu sunt in stare sa le fac sau sa-l invinuiesc de fapte in care am fost implicati amandoi.

Cum sa-i cer sa fie atent cu mine daca eu de exemplu nu i-am oferit niciodata cadouri? :crazy:

De unde stii tu masura iubirii? Fiecare iubim si percep dragostea in alt fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte simplu. De ce sunt politicieni care se gandesc numai la binele lor? Asa e peste tot. Si in iubire multi se gandesc doar la binele lor. Cand nu au parte de acest bine se intorc impotriva celuilalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ne face sa gindim atit de negativ tocmai atunci cind pare ca iubim pe cineva mai mult? De ce aruncam exact asupra acestui om cu invinuiri, cu perceptia ca nu este destul de atent cu noi, ce ne face sa ne implicam chiar in relatii in care celalalt nu este atent cu noi si blind?

Chiar ieri am avut nefericita "ocazie" sa trec prin asa ceva......

Concluzia mea este ca .....atunci cand partenerul greseste, sau nu poate sa recunoasca anumite lucruri,sare el primul cu gura, aducandu-ti tie sentimente de vinovatie , ca de fapt tu ai gresit........asa se intampla in general.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar ieri am avut nefericita "ocazie" sa trec prin asa ceva......

Concluzia mea este ca .....atunci cand partenerul greseste, sau nu poate sa recunoasca anumite lucruri,sare el primul cu gura, aducandu-ti tie sentimente de vinovatie , ca de fapt tu ai gresit........asa se intampla in general.....

Si eu am trecut prin asta,gandim negativ fiindca iubim prea mult si ne e frica sa nu pierdem totul,sa nu ne trezim in fata unui vis....dar nu sunt de acord cu ideea ca partenerul care greseste sare primul cu gura...cred ca o face cel care iubeste mai putin...si vinovatia ar trebui sa o simti cand l-ai ranit pe celalalt pe nedrept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am trecut prin asta,gandim negativ fiindca iubim prea mult si ne e frica sa nu pierdem totul,sa nu ne trezim in fata unui vis....dar nu sunt de acord cu ideea ca partenerul care greseste sare primul cu gura...cred ca o face cel care iubeste mai putin...si vinovatia ar trebui sa o simti cand l-ai ranit pe celalalt pe nedrept...

as putea sa-ti aduc sute de argumente si chiar confesiunile barbatiilor care au recunoscut.......dar imi este lene.....ca totusi e ceva munca.........cu argumentele ar fi ceva mai usor......acum sunt putin ocupata dar ma reantorc :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as putea sa-ti aduc sute de argumente si chiar confesiunile barbatiilor care au recunoscut.......dar imi este lene.....ca totusi e ceva munca.........cu argumentele ar fi ceva mai usor......acum sunt putin ocupata dar ma reantorc :crazy:

se poate,dar eu nu apreciez genul asta de barbati,si de oameni in general...daca gresesc o recunosc imediat cu orice risc...hehe...sunt demodata ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poate,dar eu nu apreciez genul asta de barbati,si de oameni in general...daca gresesc o recunosc imediat cu orice risc...hehe...sunt demodata ?

nu doar ai crezut ca marea majoritate sunt asemeni tie :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu doar ai crezut ca marea majoritate sunt asemeni tie :crazy:

sau sper sa ii gasesc pe cei care sunt ca mine....off...eterna cautare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×