Sari la conținut
Forum Roportal
Nicolainicu

cine ma poate lamuri de ce

Postări Recomandate

Eu n-am dormit toata noaptea ca sotului ii este rau pe vreme de activitate atmosferica din asta iesit din comun care odata apare la 100 de ani si noi l-am avut azi.  Stirile nu inceteaza sa taca despre evenimentul senzational, caut poze sau ceva dar nu gasesc ca era pe la 3:30 AM cand a inceput si lumea dormea!!!    Acum ne arata doar pe unde a fost apa mai multa dar deja l-a absorbit solul, sau Terenurile de Golf, zonele care au mai fost inundate cu 30 de ani in urma si din astea. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://playtech.ro/stiri/ziua-limbii-romane-celebrata-pe-31-august-test-de-vocabular-si-gramatica-563867 

Cum stai cu limba română?   Test de vocabular și gramatică  :smartass:    Iată 30 de întrebări care îți vor testa gramatica și cunoștințele de vocabular:  

În viață poți avea succesuri sau succese? 

Succese

Succesuri 

El citește almanahe sau almanahuri?

Almanahe

Almanahuri

Tu nu trebuia să fii/fi la muncă acum?

Fii

Fi

Care este sinonimul cuvântului „despot”?

Deținut

Tiran

Vrednic

Trubadur

Ați/a-ți mânca ceva astăzi?

Ați

A-ți

Mergem diseară/deseară în oraș?

Diseară

Deseară

Vroiam/voiam ceva de la magazin.

Vroiam

Voiam

Să știi/ști că ai întârziat.

Știi

Ști

Ce conține o prisacă?

Fructe

Cuie

Ace

Albine

Dute/du-te până la mașină repede.

Dute

Du-te

Prin distilare se obține…

Vin

Bere

Compot

Țuică

Ai văzut vreo/vre-o cheie pe jos?

Vreo

Vre-o

Știi vreun/vre-un stomatolog bun?

Vre-un

Vreun

Ce înseamnă curechi?

Ciuperci

Cartofi

Varză

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Nivele sau niveluri"  :surrender:   Cum este corect și de ce???    Ce înseamnă casă la roșu???   sau  Casă la cheie??? ...  daca tot despicam firul în patru!!!

"Nivele sau niveluri? Foarte simplu ne este atunci când întâlnim în gramatica românească substantive invariabile, care au aceeași formă la ambele numere, cum ar fi: dansatoare-dansatoare, nume-nume, tei-tei, unchi-unchi, usturoi- usturoi etc., sau substantive variabile cu forme clare/distincte pentru singular și plural (masă-mese, creion-creioane ş.a.). Personal, le-aș numi clasice, fiind des întâlnite."

https://www.stiridinlume.ro/cand-unde-cum/nivele-sau-niveluri-cum-este-corect-si-de-ce-80031.html?utm_source=Impact.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voucher :eek: de 200 de euro pentru porcul de Crăciun

Oare cum pronunta si intlege romanul de rand dar nu numai, cuvantul Voucher???  Ca si "LIKE" pe FăBă sau FeBe si alte englezisme folosite in vorbirea curenta sa fie COOL???

Am intalnit un Graduat de Masters din ASE Bucuresti si habar n-avea de un termen elementar bancar ... desi lucra pentru o banca Germana din Romania.   

https://stirilebzi.ro/voucher-de-200-de-euro-pentru-porcul-de-craciun-ce-trebuie-sa-faci-pentru-a-l-primi-6134

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×