Sari la conținut
Forum Roportal
Nicolainicu

cine ma poate lamuri de ce

Postări Recomandate

vad ca aproape toate ``specimenele`` astazi balmajesc cuvinte si expresii straine(mai ales in engl.,dar sunt unii si cu ital.sau spaniola) pe internet,la tv,peste tot,mai ales juniorii are au ajuns sa vb engl.intre ei...bineinteles,stricata 100%...

``specimenele`` adresandu-se catre romani...adica romanii intre ei trebuie sa vb.alta limba?de ce?

se ajunge la aberatii de genul celor de la tv,unde s-au ``inventat`` cuvinte noi(de fapt sunt barbarisme,cuvinte straine pe care nu au stiut sa le traduca)..si nu ma refer numai la cuvintele de specialitate...

de ce asta?ce se vrea sa se demonstreze?poate cultura,dar se demonstreaza numai incultura...

cum trebuie tratat un astfel de om care iti arunca in fata cuvinte neintelese de el,sucite sa para straine,dar considerate la moda?

eu nu stiu,poate ma lamureste cineva...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Limba romana este un standard impus doar in institutiile publice, din cate stiam. Ramane la latitudinea fiecaruia sa se exprime dupa bunul plac, atat timp cat nu reprezinta o institutie publica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am prescurtat,dar cred ca ai inteles

 

ai prescurtat,

dar ai pretentii de la altii sa foloseasca limba corect.

aici vroiam s-ajung.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca aproape toate ``specimenele`` astazi balmajesc cuvinte si expresii straine(mai ales in engl.,dar sunt unii si cu ital.sau spaniola) pe internet,la tv,peste tot,mai ales juniorii are au ajuns sa vb engl.intre ei...bineinteles,stricata 100%...

 

 

In limba romana si fara aceste cool englezisme si machoisme sint destule cuvinte straine ramase din alte ere, insa academia le calsifica altfel. Un mare numar de cuvinte sint de origine maghiara, multe sint nemtesti, turcesti, slavone, grecesti. Asta reflecta pe pe parcursul timpului au mai fost perioade de timp din asta cand oamenii vorbeau ca in Babilon, tarile si limbile de influenta erau doar alta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Limba romana este un standard impus doar in institutiile publice, din cate stiam. Ramane la latitudinea fiecaruia sa se exprime dupa bunul plac, atat timp cat nu reprezinta o institutie publica.

mda,cam dubios...

 

ai prescurtat,

dar ai pretentii de la altii sa foloseasca limba corect.

aici vroiam s-ajung.

de cand prescurtarea e o greseala?nici tu nu scrii cu litera mare la inceput de propozitie,daca chiar te intereseaza...

sau cauti nod in papura ca te-ai certat cu d`artagnan?

 

Globalizarea este cauza acestui fenomen. Este posibil ca in viitor sa asistam la formarea unei limbi internationale.

posibil,dar nu prea-mi place o globalizare in care romanii sa se prezinta cu imitatii de 2 bani,ptr ca e vorba de supravietuire...asa vor disparea urgent

 

In limba romana si fara aceste cool englezisme si machoisme sint destule cuvinte straine ramase din alte ere, insa academia le calsifica altfel. Un mare numar de cuvinte sint de origine maghiara, multe sint nemtesti, turcesti, slavone, grecesti. Asta reflecta pe pe parcursul timpului au mai fost perioade de timp din asta cand oamenii vorbeau ca in Babilon, tarile si limbile de influenta erau doar alta!!!

sanchi,nu asta ma deranjeaza,chiar contribuie la culoare locala si temporala,deasemenea iti dai seama si de (in)cultura interlocutorului...

 

Par example ? La ce cuvinte and expresii te referi ? :lol:

asa,de-un paregzamplu`,ma refer la cuv. sezon folosit gresit la tv(sezonul 1,2,etc.),luat cu fulgi cu tot din engl.,in loc de stagiune,care mi se pare mai adecvat...sezon exista de mult in romaneste,ex. ``sezonul estival``-sau trebuie spus sezonul 15?

;)

 

vad ca aproape toate ``specimenele`` astazi balmajesc cuvinte si expresii straine(mai ales in engl.,dar sunt unii si cu ital.sau spaniola) pe internet,la tv,peste tot,mai ales juniorii are au ajuns sa vb engl.intre ei...bineinteles,stricata 100%...

``specimenele`` adresandu-se catre romani...adica romanii intre ei trebuie sa vb.alta limba?de ce?

se ajunge la aberatii de genul celor de la tv,unde s-au ``inventat`` cuvinte noi(de fapt sunt barbarisme,cuvinte straine pe care nu au stiut sa le traduca)..si nu ma refer numai la cuvintele de specialitate...

de ce asta?ce se vrea sa se demonstreze?poate cultura,dar se demonstreaza numai incultura...

cum trebuie tratat un astfel de om care iti arunca in fata cuvinte neintelese de el,sucite sa para straine,dar considerate la moda?

eu nu stiu,poate ma lamureste cineva...

si daca observati,toti cei care au adaugat comentarii au pseudonime straineze...ce tari sunteti,bravo!

Editat de Nicolainicu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa dispara limba romana cu tot cu limba ei! traiasca maghiarii! si olga din America

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×