Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

S-a dovedit stiintific: MOARTEA NU EXISTA

Postări Recomandate

2 hours ago, adal* said:

Si daca nimeni nu stie ce se intampla dupa moarte, tu de unde naiba stii ca nu este nimic?:smile:

Esti exemplul tipic care se contrazice intr-o fraza de doua propozitii. De ce nu ramai la ideea ca nu stii? Nu ar fi logic asa?

Pai nu, dar totusi tu stii ceva ce altii nu stiu, sau stii ceva ce ti-au zis altii.

Incearca si tu sa ajungi la un consens cu tine insuti.

Pai stiind cum merge omul, nu pot zice ca nu stiu. E ca un robot care ramane fara baterii, moare cum s-ar zice, nu mai merge, asa si omul care e un robot mult mai avansat, e acelasi lucru, deci uite ce pateste un robot cand pierde energia si stii sigur ce se intampla si cu omul, deci nu vad ce atata mister. Am gresit poate cand am zis "nu stie nici dracu".

Viata inseamna functionalitatea robotului, ca vorbeste,  merge, iar omul fiind mult mai avansat, are si trairi, sentimente, are capacitatea de a invata, are constienta de sine, atat, dar tot robot e, masinarie biologica se numeste omul, dar nu e nici o diferenta intre ei. Chimia din creier genereaza sentimentele, trairile, gandirea, emotivitatea, capacitatea de invata, constienta de sine, deci voi nu va dati seama de asta ! Voi separati robotii de oameni ca si cum nu e tot una diferenta este doar de gradul de avansare, atat, da, are multe in plus omul, aia este, voi nu puteti gandi ca poate exista roboti mai sus decat exista, cu limitarile de acum "fara viata", nu exista. Vom ajunge in viitor sa facem roboti biologici sa creem omul de la 0 cum vrem noi, nu va fi o problema.

"Cand bag TV in priza prinde viata", la nivelul lui functionarea aia e viata !

Si e normal ca omu are f multe in plus, ptr ca si creierul ala e cu mult mai sus decat cipurile robotilor de azi, deci e f clar totul. Ca daca ai pune creierul la robot, ar fi om si ala chiar daca e din fier, o sa simta la fel, ca pana la urma si sentimentele in creier le simtim chiar daca se proiecteaza in corp.

Daca nici dupa asta nu intelegeti, ce sa spun.

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 26 minute, Mosotti a spus:

Pai stiind cum merge omul, nu pot zice ca nu stiu. E ca un robot care ramane fara baterii, moare cum s-ar zice, nu mai merge, asa si omul care e un robot mult mai avansat, e acelasi lucru, deci uite ce pateste un robot cand pierde energia si stii sigur ce se intampla si cu omul, deci nu vad ce atata mister. Am gresit poate cand am zis "nu stie nici dracu".

Viata inseamna functionalitatea robotului, ca vorbeste,  merge, iar omul fiind mult mai avansat, are si trairi, sentimente, are capacitatea de a invata, are constienta de sine, atat, dar tot robot e, masinarie biologica se numeste omul, dar nu e nici o diferenta intre ei. Chimia din creier genereaza sentimentele, trairile, gandirea, emotivitatea, capacitatea de invata, constienta de sine, deci voi nu va dati seama de asta ! Voi separati robotii de oameni ca si cum nu e tot una diferenta este doar de gradul de avansare, atat, da, are multe in plus omul, aia este, voi nu puteti gandi ca poate exista roboti mai sus decat exista, cu limitarile de acum "fara viata", nu exista. Vom ajunge in viitor sa facem roboti biologici sa creem omul de la 0 cum vrem noi, nu va fi o problema.

"Cand bag TV in priza prinde viata", la nivelul lui functionarea aia e viata !

Si e normal ca omu are f multe in plus, ptr ca si creierul ala e cu mult mai sus decat cipurile robotilor de azi, deci e f clar totul. Ca daca ai pune creierul la robot, ar fi om si ala chiar daca e din fier, o sa simta la fel, ca pana la urma si sentimentele in creier le simtim chiar daca se proiecteaza in corp.

Daca nici dupa asta nu intelegeti, ce sa spun.

Omul nu este un robot, nu este o clonă. 

Ceea ce zici tu e ca și când există un alt robot care l-a creat pe om? 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 49 minute, NicolaeT a spus:

Nu exista materie. "Materie" e doar o idee in constiinta.

In aceasta realitate virtuala, care este clar generata de un supercomputer din universul real, da, materia e doar o idee in constiinta. Dar in universul real, constiinta este generata de un creier intr-o cuva, iar ea este imersata cu forta in aceasta realitate virtuala. Ea descopera ca toate sunt concepte in cadrul propriei perceptii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, NicolaeT said:

Nu e niciun computer nicaieri, unul din motive fiind ca constiinta are liber arbitru iar calculatoarele sunt deterministe.

Nu prea ai asa liber arbitru cum zici tu:

1 - Nu alegi tu ce partener de sex opus sa-ti placa, alegi din ce-ti place

2 - Mananci ce-ti place, nu alegi tu ce sa-ti placa

3 - Hainele le iei in functie de cum iti plac

4 - Nu alegi tu daca iti face rau cutare mancare sau nu, nu alegi tu ce boli sa ai si sa nu ai

5- Nu alegi tu nivelul de inteligenta, cu ala ne nastem, cel mult il folosim la maxim sa invatam, sa prindem experienta si atat.

6 - Faci ce ti s-a setat in gene, vrei copii, vrei sex, te obliga practic prin pofta aia, trebe sa fie parteneru de nota mare, ca asta ajuta in trecut la supravietuire, de multe ori esti al dracu, rau, ca in gene exista asta ca tot asa, inainte erau necesare astea.

Deci rulam un soft ! Si cand iei o decizie o iei cum iti convine mai mult, dar ce iti convine nu prea alegi tu.

7 - Cariera, dupa ce ti-ai folosit inteligenta la scoala, o sa te trezesti ca simti drumul tau, simti ce te pasioneaza, nu tu alegi ce sa te pasioneze.

8 - Nu alegi tu orientarea sexuala, deci comunism, cei bi sunt okey, la ei e democratie.

9 - Pasiunile recreative la fel, nu setezi tu ce sa-ti placa sau nu, alegi din ce iti place. "Ma dau cu trotinata ca imi place mai mult".

 

Deci ai o iluzie a liberului arbitru, si mai sunt exemple.

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 8/24/2020 at 3:24 PM, Lucia N said:

Omul nu este un robot, nu este o clonă. 

Ceea ce zici tu e ca și când există un alt robot care l-a creat pe om? 

 

Clona nu e, ca nu prea seamana unul cu altu, desi se intampla. De ce nu e un robot omul ?! Dar ce este ? O fiinta e un robot ultraavansat, executam chestii programate in gene, am raspuns mai jos colegului despre, am dat exemple. De ce femeile sunt asa preocupate sa se imbrace nu stiu cum, sa se rujeze ?! De ce simt ele nevoia asta ? Ca n-au ales ele nevoia, ca sa arate bine ptr barbatii frumusei, si sa se cupleze ca sa faca copii. Deci fac ce simt, si simtirea aia vine din softuk din gene. 

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Mosotti a spus:

 

In opinia mea, liberul arbitru există și chiar îl folosim. Gândește-te la faptul că întotdeauna există două opțiuni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 8/26/2020 at 10:35 AM, Lucia N said:

In opinia mea, liberul arbitru există și chiar îl folosim. Gândește-te la faptul că întotdeauna există două opțiuni...

Bun, si in functie de ce anume alegi una din cele doua optiuni ? Ce te face sa vrei anume optiune ?! Nu sa zici "am vrut eu pe aia", pai de ce anume pe aia ? In functie de ce ?! Da un exemplu deca vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Mosotti a spus:

Bun, si in functie de ce anume alegi una din cele doua optiuni ? Ce te face sa vrei anume optiune ?! Nu sa zici "am vrut eu pe aia", pai de ce anume pe aia ? In functie de ce ?! Da un exemplu deca vrei.

De ex: alegi să o ceri de soție pe iubita ta fiindcă ea își dorește acest lucru sau alegi să n-o ceri. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×