Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Maine Coon, o pisica mare si impunatoare!

Postări Recomandate

Stiu ca asta va fi sfarsitul, dar mai are si zile bune si cere ceva special de mancare cand venim din alimentara si adoarme imediat dupa ce gusta un pic de ceva de la noi.  Se mai plimba prin casa din camera-n camera se poate merge in roata cu careva din noi, nu face nimic rau, sau sta la soare cu alte pisici, se comporta normal, dar apar acele crize de groaza si nu stim de la ce si e cam prea batrina s-o tratam.   Asa cum este, inca n-am reusit s-o prindem decat l-am ajutat sa coboare din pat ca aici sint cam inalte si cum nu vede ... dar s-a urcat cumva, deci mai are viata-n ea.   Zilnic vorbim despre asta de cateva ori si tot amanam, insa nu mai intru intr-o vara cu ea!!!  E job-ul sotului.    


Mai avem cunostinte care ne spun ca pana la ultima suflare s-o pastram ... dar nu ascultam de multa lume ca eu stau sa ma scol noaptile ca langa camera mea plange!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa o vada un doctor veterinar, daca este suferinta fizica numai el o poate ajuta. Pisicile nu se vaita daca nu au ceva serios, a mea nu a scos un sunet trei zile dupa operatie, cand a reinceput sa miaune mi-am dat seama CA era mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l putem prinde!!!   a incercat sotul si s-a ales cu infectie de era sa moara, afost la doctor la tratament ca nu credea in ce-i spuneam ca moare, mai avea un pic ... de la munca l-au dus la spital ca era aproape de inima deja de la zgarietura am uitat Tetanos sau Turbare dar i se urca vizibil pe bratul drept un fir rosu ca Mercurul in termometru si era semn cum avanseaza spre inima moartea.   Cunostintele  erau de parere ca odata pisica la tine-n curte, deja esti imun la tot ce are insa nu-i adevarat in toate cazurile.

 

Si pe mine la fel m-a zgariat dar imediat m-am dus la doctor ca simteam greu bratul ... si rosu de tot locul desi l-am dezinfectat imediat.   N-a devenit prietenos deloc cu noi pisica vecinilor, l-au torturat si abandonat, s-au mutat.  Pana sa apara aceste urlete de jale, n-am avut problema cu ea, asta cu vreo 5 ani in urma a inceput dar incet, acum insa eu simt ca nu mai rezist.   Am abandonat si remodelarea baii ca unde era s-o pun vara in caldura de cuptor si sotul dormea ziua, nu se poate zgaria usa lui cum imi face mie toata noaptea sa ma trezeasca daca nu l-am auzit ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Superba rasa ! M-am uitat la cateva poze de pe net, e imensa !

Nu prea merge sa te lupti cu o asa pisica.

Grea decizie trebuie sa luati in legatura cu viitorul pisicii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A devenit foarte mare, fiul credea ca o ingrasam special!!! cu o blana neagra stralucitoare insa gulerul ala  gros din gat din blana cum se vede pe poze,  de anul trecut nu i-a mai crescut inapoi dupa schimbarea parului, dar altfel e blanda, cere frumos de mancare si de baut apa pentru ea doar, vrea totul separat de altii si l-am respectat si la preferinta de conserva si boabe uscate.  Nu imparte nici culcusul cu alta pisica din casa desi este loc destul!!!  De asta sintem in situatia asta de nu vreau sa aud de nimic!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am idee ce greutate are ca nu ne putem apropia de ea, nu se lasa prinsa dar se vede ca e grea, substantiala.   Vara trecuta credeam ca va muri ca nu-i crestea blana inpoi deloc, i se vedeau si coastele dar nici atunci nu era un cheleton, de atunci o tinem in casa mai mult, se cere afara cand vrea, miauna si zgarie usa.   Dupa ce am vazut-o goala, stiu ca blana o face sa arete si mai fioroasa si mare, asta o apara de alte pisici cand i se ridica parul pe ea, devine cat o tigresa!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia niste manusi de cauciuc, pune-ti ceva pe fata, inhata pisicuta, var-o in sac si du-o la medic! Pana si animalele salbatice se trateaza sau se sedeaza, nu sunt lasate in chinuri. Doar nu-i pantera, o AI de 5 ani, s-ar putea sa aiba zile, macar ai stii. Nici macar nu vede, cum n-o prinzi? Suna veterinarul sa vina el, o stii sa o prinda cu ceva.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Nici macar nu vede, cum n-o prinzi? Suna veterinarul sa vina el, o stii sa o prinda cu ceva.

Nu vede, dar poate are alte simturi.....

La solutia asta m-am gandit si eu, sa vina cineva specializat sa o prinda. E spre binele ei !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia niste manusi de cauciuc, pune-ti ceva pe fata, inhata pisicuta, var-o in sac si du-o la medic! Pana si animalele salbatice se trateaza sau se sedeaza, nu sunt lasate in chinuri. Doar nu-i pantera, o AI de 5 ani, s-ar putea sa aiba zile, macar ai stii. Nici macar nu vede, cum n-o prinzi? Suna veterinarul sa vina el, o stii sa o prinda cu ceva.

Am un stoc de manusi de cauciuc de la cel de chirurg si vopsit de par pana la cel gros menajer si cu asa o aventura a fost zgariat sotul si doar cu un prosop a incercat s-o prinda pe la mijoc s-o ridice si era sa dea ortul ... Animalul simte si prinde o putere de taur, oricare sa fie.  Animalele din Zoo e alta socoteala sau cele din paduri coborite in curti.   Pentru o pisica pot sa chem unu de la serviciile de animale, dar sa-mi chinuie animalul si sa-l loveasca la cap cu ceva, nu-mi convine pe banii mei!!!

Are nume pisica asta, Princesse si nu degeaba si sta cu noi de 20 de ani, era adulta cand a ajuns aici, si doar in ultimii 5 ani e bolnava de batrinete cred.  

Veterinarul nu face vizite din astea in State, nici doctorul la om nu vine acasa!!! aici asta nu e in program si recomandat.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×