Sari la conținut
Forum Roportal
cristina_andreea

Viata evreilor intre secolele 19-20

Postări Recomandate

Acum stiu ca nu prea are legatura cu celelalte postari de pe acest forum ceea ce vreau sa spun, insa avand in vedere ca nu gasesc altul pe care sa-mi spun "durerea", am sa postez totusi acest topic (imi asum riscul de a fi judecata :) )...

Astfel, as vrea sa va intreb daca imi puteti recomanda anumite site-uri pe care sa gasesc despre viata evreilor intre secolele 19-20...facand exceptie google.ro/com si referat.ro, pe care deja le-am vizitat si pe care nu am gasit nimic...

Astept raspunsurile voastre si sper ca acestea vor veni cat mai curand...caci referatul imi trebuie pana vineri inclusiv...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut cristina_andreea,

 

Uite ce am gasit eu:

- viata evreiasca in Baia Mare, Dej si Sight (in Romana)

http://www.jewis.ro/html/____viata_evreia...in_baia_ma.html

- despre evreii din Londra (Engleza)

http://www.culturevulture.net/Destinations...ewisLondon.htm

- si o carte intitulata: "The Golden Tradition: Jewis Life and Thought in Eastern Europe" (Engleza)

http://www.questia.com/PM.qst?a=o&de=25359225

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult pentru raspunsul imediat..Din pacate nu e suficient...Mi-ar trebui ceva despre viata lor intre sec. 19-20, dar in general...Nu prea am cum sa selectez din fiecare tara ce se intampla..n fine, daca mai gasiti ceva cat de cat aproape de subiect(perfect ar fi sa fie exact la subiect...), atunci anuntati-ma si pe mine.

Mersi mult oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand cu caldura cartea lui ANDREI OISTEANU "IMAGINEA EVREULUI

IN CULTURA ROMANA" Aparuta la editura Humanitas in anul 2004. Acolo ,sper, vei gasi multe raspunsuri la problemele care te intereseaza. Citeste-o si dupa aceea stam de vorba. Bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti recomand cu caldura cartea lui  ANDREI OISTEANU "IMAGINEA EVREULUI

IN CULTURA ROMANA" Aparuta la editura Humanitas in anul 2004. Acolo ,sper, vei gasi multe raspunsuri la problemele care te intereseaza.  Citeste-o si dupa aceea stam de vorba. Bine?

 

Este cu adevarat o carte ce merita sa fie citita!Dar,din pacate, Cristinei ii trebuie referatul pana vineri... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este cu adevarat o carte ce merita sa fie citita!Dar,din pacate, Cristinei ii trebuie referatul pana vineri... :)

 

"Daca examenul este maine ,limba chineza se invata intr-o noapte." Era o poanta din vremea studentiei mele.

Imi pare rau ,mai mult de atat nu pot ,eventual sa fac eu referatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este cu adevarat o carte ce merita sa fie citita!Dar,din pacate, Cristinei ii trebuie referatul pana vineri... :)

 

"Daca examenul este maine ,limba chineza se invata intr-o noapte." Era o poanta din vremea studentiei mele.

Imi pare rau ,mai mult de atat nu pot ,eventual sa fac eu referatul.

 

Este si aceasta o idee... ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine. Hai sa-la facem impreuna. Sa ne dea principalele repere si noi sa le defalcam pentru a putea insaila pe marginea lor. Pentru ca enuntul initial este foarte larg si nu cred ca ne-ar ajunge destul timp anul acesta pentru aa-la dezvolta.Ce zici , te prinzi? :dee :dee :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine. Hai sa-la facem impreuna. Sa ne dea principalele repere si noi sa le defalcam pentru a putea  insaila pe marginea lor. Pentru ca enuntul initial este foarte larg si nu cred ca ne-ar ajunge destul timp anul acesta pentru aa-la dezvolta.Ce zici , te prinzi? :dee  :dee  :dee

 

Sigur! :dee

Ai dreptate...enuntul este larg...sunt foarte multe de spus pe marginea acestui subiect...Acum,depinde si de cerinta,de dimensiunile acestui referat...dar,daca stau sa ma gandesc bine,conteaza calitatea si nu cantitatea! Nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca Asteptam comanda ferma cu cerintele precis specificate pentru a putea vedea ce putea face. Totul este ca treaba sa iasa "caoser" . Nu?

 

Nu putem trata exhaustiv un subiect atat de vast. Trebuie sa stim ce anume intereseaza, din ce perspectiva.Viata caror evrei? A elitelor? A celor din ghetto-uri? Din care Tara? Despre ce sa scriem mai intai? Despre pogromuri? despre antisemitism? Holocaust? Despre negarea acestuia? Despre sionism?

Rotschild? Dreyfus? Irgun? Razboiul de sase Zile? Ariel saron?simon Perez? Golda Meir? Ben Gurion? Intifada? Camere de Gazare? Cabala ? Talmud? Aportul acestora la dezvoltarea civilizatiei ? Yehudi Menuhin? Leonard Bernstein? Barbra Streissand?Walt Disney? Albert Einstein ?Leo Szillard? Oppenheimer? sotii Rosenberg? Atat de multi si atat de multe . Nu ne ramane decat sa-i luam pe rand pe fiecare in parte ca sa putem ajunge

la un rezultat cat de cat acceptabil.

Pana atunci

 

salom!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×