Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Cartile de credit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un rau necesar sau un bine de care ne putem lipsi ?

Cine beneficiaza mai mult de pe acest sistem, consumatorii sau companiile de credit prin dobanzile enorme pe care le colecteaza ?

Ce parere aveti de faptul ca pentru din ce in ce mai multe servicii se necesita detinerea unei carti de credit ? Exemple : inchirierea unei masini, a unei camere de hotel, incheierea unui contract de abonament telefonic, TV, internet si multe altele.

 

Nu stiu cum o fi in Romania sau Europa, dar in unele locuri daca obtii carte de credit, trebuie sa o folosesti si sa platesti facturile cand iti vin. Astfel te stabilesti cu punctaj bun, in categoria consumatorilor de incredere. Ti se aplica un scor care cu cat este mai bun, cu atat mai multe sanse ai sa fii aprobat pentru diverse alte credite de orice fel.

Daca tii cartea de credit nefolosita, nu acumulezi activitate in baza careia sa-ti formezi acel scor. Deci vrei nu vrei, ti se forteaza mana sa aplici pentru carti de credit si sa le folosesti.

 

Ce parere aveti de chestia asta ?

Sunteti de acord cu ce fac unele institutii financiare prin faptul ca acorda credit usor si fara prea multe criterii indeplinite de aplicant, astfel ingropand in datorii oameni care nu si le permit si care ajung sa piarda tot ? Multi ar da vina pe acei oameni, spunand ca nu i-a obligat nimeni sa ia credite de la banci sau alte insitutii, dar cata lume poate cumpara o masina, mobila, un apartament sau casa, cu banii jos ?

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca sunt f multi care nu inteleg ca a cumpara pe credit este a cumpara cu bani pe care nu ii ai. Aici nu este asa, poti plati cu cartea de debit toata lista aia insirata de tine. Primesc de 2-3 ori pe saptamana invitatii sa imi fac carte de credit la diferite firme, niciuna nu cere garantie, iti ofera pe loc pana la 30 mii euro. Nebunie curata. Nu fol cartea de credit decat in cazul in care trebuie sa platesc un bilet de avion sau o cazare la hotel. Si asta pentru ca daca e sa mi se fure datele de pe card, sa se fure de pe credit si nu de pe debit. Dar suma cheltuita o pun inapoi in contul de credit in max 30 de zile ca sa evit plata dobanzii de 25-35% care se cere aici. Oamenii parca au innebunit, vad multi care au un card de credit in mana si dau iama ca vacile in cucuruz la cheltuit fara sa se gandeasca ca platesc un 30-35% extra pentru suma cheltuita. In cazuri de urgenta inteleg rostul acestui serviciu, dar urgenta. o vacanta nu e o urgenta, o geanta chic nu e urgenta si nici un tratament facial.

 

cine are de castigat? Banca.

 

e camatarie legala

 

si acum pe bune, daca nu ai banii jos pentru o masina, esti dispus sa dai 30-35% cu cartea de credit? ca daca nu ai bani de masina, de unde ai bani de intretinut o masina?

 

 

eu nu sunt de acord cu cumparatul pe credit. si condamn puternic acordatul asta atat de usor de credit.

 

aici e total opus la ce spui tu, cu cat ai mai multe carti de credit cu atat esti un candidat mai slab la alte credite. si asa mi se pare corect. un datornic nu poate sa fie un candidat la fel de puternic ca un nedatornic.

Editat de **Alex**
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

aici e total opus la ce spui tu, cu cat ai mai multe carti de credit cu atat esti un candidat mai slab la alte credite. si asa mi se pare corect. un datornic nu poate sa fie un candidat la fel de puternic ca un nedatornic.

Hm...foarte interesanta chestia. Dincoace e invers. E bine sa ai multe carti de credit si nu numai, alte credite sunt la fel de binevenite DAR vor sa vada ca-ti platesti facturile la timp chiar daca platesti doar minimum payment care e pe factura. Bineinteles ca daca ai 5 carti de credit si toate sunt golite la maxim si mai si figurezi ca nu faci plata la timp, scorul ala cade in WC.

Buba e ca daca ai cheltuit sa zicem 5000 $ pe care si minimum payment lunar iti vine de vreo 50 sau 100, majoritatea din suma se duce spre dobanda si astfel reusesti sa-ti platesti principalul tot la sfatul asteapta, dupa ce deja le-ai platit lor dobanda de ti-a venit acru. Cel mai indicat e sa cheltui putin, doar cand e absolut necesar si cand iti vine factura sa o platesti in intregime.

 

Aici cu cat mai multe credite platite la timp sau achitate in totalitate ai, cu atat mai mare scorul. Prin asta vad ei ca esti bun la datorie.

Inainte companiile de credit luau teapa cu banii imprumutati daca consumatorul nu avea cum sa-i mai plateasca inapoi. Cel mult ii scadea aluia scorul sau si-l ruina complet si nu mai pupa el credite de la nimeni. Ei acum s-au invatat minte. Iti pun amanet pe casa daca ai si cand o vinti ei isi recupereaza primii banii. Deasemenea vin dupa orice bun ai trecut pe numele tau si au acces chiar si la contul bancar daca credit cardul respectiv este eliberat de aceiasi banca. Cum intra ceva bani in cont cum ti i-a suflat.

 

 

 

si acum pe bune, daca nu ai banii jos pentru o masina, esti dispus sa dai 30-35% cu cartea de credit? ca daca nu ai bani de masina, de unde ai bani de intretinut o masina?

La cumparat de masini nu ma refeream la plata cu credit card. Asta ar fi o nebunie curata. Pentru asta se face finantare la banca cu rata la dobanda mult mai mica. Si nu vorbesc neaprat de masini scumpe sau noi noute. Chiar si una folosita si veche, la vreo 4000 $ unii tot nu-si pot permite sa o cumpere cu banii jos, dar au nevoie de shandrama ca sa mearga la lucru. Bine aici sunt si distante enorme. Fara masina esti in plop daca nu locuiesti relativ aproape de locul de munca. Sa faci naveta dintr-un capat in altul al orasului la ore de varf cand pleaca sau vine lumea de la munca, iti ia fara exagerare 3 ore si asta cu masina. Cu autobuzul nici nu vrei sa stii. Unde mai pui ca dintr-o zona in alta trebuie sa schimbi la autobuze de ametesti. Nu e realistic sa nu ai masina in unele circumstante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici ca sa faci abonament la net, tlf, tv sau naiba mai stie ce, treci printr-o verificare. e o baza de date la care toti au acces si se vede daca esti in urma cu plata si ai datorii catre stat. daca ai nu ti se face nici abonament pt tlf macar.

 

eu am vandut masina, nu am rost pentru ea. stau in centru, am transport in comun de invidiat si nu vad de ce sa tin fieru' ala degeaba si sa platesc taxe de ma usuca. plus ca daca luam masina la munca faceam 1 h, asa cu trenul fac 18 minute. si e mai ieftin si nu e stres.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in Romania din ce in ce mai des poti apela la cartile de credit.

Primii pe piata au fost Cetelem, cine a luat vreodata ceva pe rata la magazine gen Flanco, Altex si altele s-a trezit ca primea si cardul de credit, era musai numai activat....cu cat il foloseai mai des si erai mai bun la dat inapoi, cu atat iti crestea firma limita de creditare....singura problema o dobanda de figura pe la 36%....dar cam toata lumea putea primi un card de la ei, nu am auzit sa nu primeasca cineva, nu erai cautat la acte prea tare.

Intre timp au intrat bancile pe felie, cred ca totusi de dupa 2007 mai puternic....ceva mai mult cautat in acte si o limita de creditare poate mai mica, dar si dobanda ce batea/bate pe la 16%. Cu perioade de gratie poate chiar de 60/90 de zile,in timp ce sus numita cam are 30 de zile perioada de gratie.

 

In tarisoara probleme:

- se prefera descoperirea de salariu, cred ca o prefera si bancile, daca ai debitul la ei. Ca vad o sursa de venit intrand lunar in banca in contul tau si isi aduc ei aminte ca ai datorie.

- am auzit des ca unii nu intelegeau ca suma minima este cam dobanzile si ca in ever veci nu vor achita vreodata asa datoria.

- muuuuulte magazine au sistem propriu de rate,intelegeri cu banca, daca e sa iei masina/casa poti apela la credite special create in acest scop.

Per total...in Romania nu am vazut fenomenul sa fie nici incurajat , nici sa prinda nemaipomenit. Dar se compenseaza prin multitudinea de credite de consum (acuma numai asa o multitudine). Este o idee buna sa o ai in casa in caz ca poate interveni o problema, ca de obicei degeaba mergi sa imprumuti, mai bine te barfesc vecinii (caz ca se interneaza cineva de urgenta si tre sa "ungi", se intampla Doamne Fer o moarte, tre sa ajungi foarte urgent undeva).

Cumparaturi nu recomand....poate hai in promotii cand hai sa zicem ca mobila aia de dormitor avea macar 150 de euro reducere si oarecum lunile doua urmatoare o si plateai inapoi. Dar cumparaturi mai mari, unde iesi oarecum avantajat....gen daca cumpar de peste 1000 de lei magazinul imi da reducere cam cat as da dobanda si chiar am ceva de renovat. In nici un caz la shopping de sarbatori, ca te bagi in cacao rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar ce zici despre creditul prin SMS? am vazut ce populare sunt creditele astea si am innebunit. erau pustani de 20 de ani care faceau imprmut la miezul noptii in fata barului ca sa isi ia sampanie. luau cate sute de euro si imi venea sa le rup capul. acum vad ca au inceput sa predea in scoli putin despre credite si datorii, ca s-a ajuns ca astia de 18-25 de ani sa fie ingopati in datorii inainte sa inceapa un drum in viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....cu cat il foloseai mai des si erai mai bun la dat inapoi, cu atat iti crestea firma limita de creditare....

Asa fac si aici. Daca te vad ca esti consumator constiincios, iti mareste automat limita si te poti pomeni ca de la limita de 1000 ai ajuns intr-o buna zi la 10 mii. Multi cad in capcana asta strategica a lor.

 

In nici un caz la shopping de sarbatori, ca te bagi in cacao rau.

In Nord America asta cu bagatul in cacao rau de tot in preajma sarbatorilor este deja epidemic.

 

dar ce zici despre creditul prin SMS? am vazut ce populare sunt creditele astea si am innebunit. erau pustani de 20 de ani care faceau imprmut la miezul noptii in fata barului ca sa isi ia sampanie.

De asta e prima data cand aud. WTF ? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi ia 5 minute de cand dau SMS pana am pe cont o anumita suma. Nu ma verifica, nu nimic. Nu vad cand dracu au timp sa ma verifice...Si suma aia se poate ridica la 30 mii euro.

 

eu am o vorba de le-o zic celor care sunt fani carte de credit ... nu e greu sa cumperi, e greu sa platesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti pun amanet pe casa daca ai si cand o vinti ei isi recupereaza primii banii. Deasemenea vin dupa orice bun ai trecut pe numele tau si au acces chiar si la contul bancar daca credit cardul respectiv este eliberat de aceiasi banca. Cum intra ceva bani in cont cum ti i-a suflat.

 

Cred ca in Romania la credite asa-zis serioase fac de astea, gaj/garantii. In rest reasigurarea ii cuvantul de ordine.Cred ca intr-o dobanda a cardului de credit intra macar o asigurare de viata- facuta de banca, ca isi primeste banii de la asigurator in caz ca mori- o asigurare de somaj sau orice fel de default si poate multe altele.

Problema zic eu ca este aceasta increngatura de asigurari si reasigurari si crizele se propaga ca o unda de soc si afecteaza pe toti....adica se sparge buba.

E bine ca in Romania au intrat mai tare dupa inceputul crizei. Ca nu stiu ce era,bine la noi a fost "credit cu buletinul" care tot cam asta era oarecum.

 

imi ia 5 minute de cand dau SMS pana am pe cont o anumita suma. Nu ma verifica, nu nimic. Nu vad cand dracu au timp sa ma verifice...Si suma aia se poate ridica la 30 mii euro.

 

Periculos. Nu inteleg cum permite Banca Nationala a statului asa ceva pe piata.

 

Creditele is performante in No? In sensul ca se platesc de catre datornici?

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei care traiesc in Germania sunt mirati la culme de sistemul de aici, asta cu "minimum payment" pe sumele cheltuite de pe o carte de credit. Daca ai cheltuit sa zicem 200 $ ai optiunea sa-i platesti pe toti inapoi cand iti vine factura, astfel eviti dobanda, sau poti plati doar suma minima pe care ti-au calculat-o si afisat-o ei pe factura.

In Germania cica nu e asa. Orice suma o cheltui pe cartea de credit, ti-o trage toata automat din contul bancar cand iti intra salariul sau pe o data predeterminata. Asa e sistemul la American Express. Poti cheltui cat vrei dar la sfarsitul lunii platesti totul inapoi.

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×