Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Compatibilitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

las', ca statul maritata ani de zile nu implica o casnicie de succes. unele stau in casnicii de cacat pentru ca e 'safe' si nu au boase sa faca altceva

Editat de **Alex**
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ooooh, da ! Asta i-o scrii unei femei maritate de peste 10 ani. :doh:

Din nefericire, mariajul, indiferent cati ani vechime ar avea el, nu este girantul iubirii. ;)

Mariajul tau, cu atat mai putin, si, pentru o necunoscuta ca mine, cu atat mai putin un model de succes.

Nu ma oripileaza cliseul conform caruia daca nu exista respect, comunicare etc, o relatie e sortita pierii (desi la faza cu respectul asa e), ma oripileaza faptul ca un om care nu respecta un om, nu gaseste, inainte de toate, nimic de respectat la el insusi.

Editat de Sicilia`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad ca e un mare trend sa asociezi viata ta privata cu ceea ce spun expertii... e ca un spirit de turma in a cum iti trai cele mai intime trairi.

 

Adica e o moda sa vii cu articole care explica atat de complex ce este iubirea ?

Fiecare are propria sa experienta de viata. Ne putem contrazice la nesfarsit. Suntem diferiti.

 

Din nefericire, mariajul, indiferent cati ani vechime ar avea el, nu este girantul iubirii. ;)

Mariajul tau, cu atat mai putin, si, pentru o necunoscuta ca mine, cu atat mai putin un model de succes.

Nu ma oripileaza cliseul conform caruia daca nu exista respect, comunicare etc, o relatie e sortita pierii (desi la faza cu respectul asa e), ma oripileaza faptul ca un om care nu respecta un om, nu gaseste, inainte de toate, nimic de respectat la el insusi.

 

Culmea ignorantei e sa iti dai cu parerea despre ce nu cunosti. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica e o moda sa vii cu articole care explica atat de complex ce este iubirea ?

Fiecare are propria sa experienta de viata. Ne putem contrazice la nesfarsit. Suntem diferiti.

 

Pai nu iti trebuie articole sa explici iubirea si compatibilitatea. De fapt toata treaba este o epatare. Uite cum iubesc eu si cum nu iubesti tu. Adica tu ala rational esti incapabil sa simti iubirea adevarata si cealalta tabara face aproape la fel. Asa ca e mai mult o competitie de cat de indragostit si fericit e celalalt. De aceea e trend sa te iei dupa experti si faci din exemplele tale sau ale altora un modus vivendi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, personal, nu am nevoie de experti pt a-mi spune ce inseamna iubirea. Dar, unii useri, vad ca da. De aceea am si dat copy/paste la un articol complex, consider eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

observ cum cei care vb de iubirea 'inexplicabila' dau exemple ce spun poetii despre iubire. au nevoie de definitiile altora, nu sunt in stare sa spuna singuri ce si cum. lasati citatele si cum vad altii tema discutata. nu aveti opinii proprii?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culmea ignorantei e sa iti dai cu parerea despre ce nu cunosti. :crazy:

 

Sunt in dezacord. Un varf mic al ingorantei este atunci cand te aprinzi din cauza ca nu intelegi in mod clar un mesaj.

Chestiune de incompatibilitate, ca sa fiu ontopic. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai la cati respect si admir eu, ar fi trebuit sa ma indragostesc de o multime de persoane. Apropierea si aprofundarea stau la baza iubirii..Dar poti sa iti respecti si oamenii pe care nu ii iubesti sau nu ii cunosti. Si apoi vezi in urma acelei aprofundari daca exista compatibilitate sau nu

cand iubesti, respectul si admiratia sunt le nivel mult mai profund, fiindca izvoresc din o cunoastere aproape deplina a celuilalt, nu din ignorarea defectelor pe care oricine le are si le ascunde cu maiestrie

 

la ceilalati admiratia si respectul pot fi conventionale sau academice, daca vrei, sau chiar o chestie de adaptare sociala si dezvoltare personala. cum ai spus, fara apropiere acestea nu se dezvolta prea mult, raman la nivel conventional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, pai iubirea ca-n povesti nu tine cont de respect si de admiratie.

Iubirea dureaza doar daca exista compatibilitate. Daca exista compatibilitate, exista si admiratie si respect. Nu, nu ma contrazic; cand te indragostesti nu stii cat de compatibil esti cu persoana respectiva. Dar daca vrei sa te indragostesti de o persoana pe care o respecti si o admiri, esti liber sa o faci.

 

Din incompatibilitate apare iubirea neimpartasita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×