Sari la conținut
Forum Roportal
Carmmy

Folositi zahar brun?

Zahar brun vs. Zahar alb  

4 membri au votat

  1. 1. Preferati zaharul brun sau zaharul alb?

  2. 2. Credeti ca zaharul brun este mai gustos decat zaharul alb?

  3. 3. Folositi zaharul brun pentru

    • preparerea prajiturilor
    • indulcitor pentru bauturi
    • prepararea oricarei mancari
    • nu folosesc zahar brun
      0


Postări Recomandate

e o dilema existentiala pentru tine asta, nu? :lol: sunt informatii pe net cate vrei despre zaharul brun. Nu e nevoie sa intrebi ca disperata pe atatea forumuri.. intelegi. Si noi nu ne-am nascut ieri, cel putin unii dintre noi.

 

 

Daca te-a deranjat intrebarea, nu imi raspunde... Si dupa cum sustii chiar tu, pe net nu intotdeauna gasesti informatii corecte si chiar voiam sa stiu niste pareri de la oameni, nu de la masinarii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In anumite locuri, merge numai zahar colorat, dar in cafea sau alte bauturi NU, din cauza gustului, care est foarte placut intr-o crema de prajitura sau glazura pe castane :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc zahar brun doar in cafea sau ceai. In rest, la nimic.

Si nu consider ca are gust mai bun, pur si simplu nici eu nu stiu de ce il folosesc :crazy:

Intre zahar alb si zaharul brun, nu este aproape nicio diferenta, zaharul brun are doar cateva minerale in plus. Ambele sorturi fac la fel de rau dintilor :D

Ba este o foarte mare diferenta, intrucat zaharul brun este nerafinat,nu ca cel alb,si nu chinuie asa de mult ficatul cand proceaza zaharul din sange si il transforma in glucoza ca mai apoi sa mearga la pancreas.

De ceea doctorii si nutritionisti recomanda sa folosesti zaharul brun.

 

Acum, vorba lu Naeema, exista mai multe feluri de zahar brun, in sensul ca unul este ptr consum zilnic si altul pentru patiserie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, tot eu am pus la cel cu gogosile :). Dar apoi am descoperit ca pot face chestionar si m-a incantat ideea, ca asa mi-am dat seama ca aflu mai multe pareri... Discutau niste madame in supermarket ca zaharul brun e mai bun si am zis ca o modalitate buna de a afla mai multe pareri este un forum. Nu?

Am intelews. Pai Naeema ti-a explicat foarte bine cum e cu diferenta dintre felurile de zahar brun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intelews. Pai Naeema ti-a explicat foarte bine cum e cu diferenta dintre felurile de zahar brun.

 

 

Da, am primit mai multe raspunsuri decat m-am asteptat, va multumesc! :)... si chestionarul l-am postat de incantata ce eram, ca nu prea le am cu forumurile si aproape ca m-am speriat de primele reactii acuzatoare... Seara placuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, niciodata, nu ma intereaza, nu cred ca-i mai sanatos. Cel mai mare vis al meu este sa nu mai folosesc zaharul niciodata!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×