Sari la conținut
Forum Roportal
Sara'

Emigrantii altor tari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dintre cei care locuiesc prin strainezia, cine imi poate povesti despre cum vorbesc emigratii din alte tari, despre tara natala, pe forumuri ?

 

 

Nu stie nimeni ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 6 ani am avut niste colegi din Macedonia, fosta regiune yugoslava. O tara saraca si corupta ca a noastra, de altfel. Si ei la fel, se plangeau de faptul ca multi oameni au probleme cu alcoolul, ca stiu doar sa se planga, in loc sa faca ceva. Cum ar veni, popor balcanic adevarat. Ce m-a mirat si impresionat pe mine a fost urmatoarea intamplare. Stateam intr-o seara pe malul lacului, dupa munca, vorbeam cu totii despre viata si alte banalitati, pana cand, la un moment dat, m-am gandit sa pun imnul lor pe telefonul meu si am apasat pe play, fireste. Eu am crezut ca oamenii se vor apuca doar sa zambeasca, poate cel mult sa ma felicite, etc. Insa nu mi-au zis nimic, ci doar s-au ridicat 3 persoane in picioare, au pus mana dreapta pe inima si s-au apucat sa cante. Fireste, ca m-au intrebat cu indignare, dupa ce a venit randul nostru, a romanilor, sa facem la fel: "Cum sa nu stiti toate versurile imnului tarii voastre?! E imposibil, nu pot sa cred, n-am mai auzit asa ceva!"

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie nimeni ?

Stiu dar nu de pe forumuri, ca nu ma perind pe forumuri straine...din viata reala stiu. Dupa cum spunea cineva pe aici acum cateva zile, alti emigranti sunt perfect constienti de neajunsurile tarilor din care provin, critica coruptia, problemele economice sau politice, nu pretind ca au emigrat de prea bine ce le-a fost in tara de bastina, ci admit ca au plecat in cautarea unui trai si viitor mai bun ori pentru ei insisi opri pentru copiii lor, DAR nu am auzit pana acum emigranti de alte etnii sa-si batjocoreasca tara, natia, cultura sau sa vorbeasca urat despre compatrioti de ai lor. Din contra, in diaspora ei trag spre compatiotii lor nu in directie opusa. De aceea si formeaza comunitati. Se simt mai bine printre "ai lor", vorbindu-si limba, pastrandu-si traditiile, ajutandu-se si chiar favorizandu-se unii pe altii, samd.

La romani am observat exact opozitul. Fug ca dracu de alti romani, sunt invidiosi si suspiciosi pe compatriotii lor, prefera sa "se piarda" complet in amalgamul noii tari, iar traditiile si limba si le practica acasa. In public paraca le este rusine cu ele, in timp ce alte etnii le flutura mandre in vazul tuturor si nu le pasa de opiniile altora.

 

Am stat odata la urgenta la spital vreo 8 ore si in sala de asteptare erau coincidental un cuplu si o familie de romani, pe langa persoane de alta nationalitate, majoritatea indieni. Ma crezi ca in ciuda faptului ca se auzeau unii pe altii vorbind si ca atare stiau ca sunt romani, nu au schimbat doua vorbe unii cu altii ? Indienii intre timp s-au incins la taclale de zici ca erau toti din acelasi sat si rubedenii. Eu fiind o persoana sociabila, m-am bagat in seama cu familia aia si dupa un schimb de cateva vorbe spuse cu juma de gura, m-am lasat pagubasa si mi-am vazut de treaba mea. Mi-am petrecut restul timpului cu niste canadieni tineri (doua fete si un baiat) care erau plini de caterinca.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La romani am observat exact opozitul. Fug ca dracu de alti romani, sunt invidiosi si suspiciosi pe compatriotii lor

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Comportamentul de şatră :P

Sa stii ca (,) comportament de satra am observat la petreceri romanesti (nunti, botezuri) nu indiene. Weird or what ? spiteful.gif

 

Si ce scoti limba la mine ? :lol: :whack:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am vb romania de rau in fata altor natii. nici nu am auzit alte natii ca-si vorbesc tara natala de rau. dar sunt 100% sigura ca o vorbesc in cercurile lor, asa cum si eu daca am ceva negativ de zis, spun in fata 'alor mei'. am cunostinte de alte naionalitati care mi-au confirmat ca si ei evidentiaza aspectele negative din tara de provenienta. si pana la urma nu mi se pare iesit din comun, pana la urma majoritatea au plecat de rau la mai bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fug ca dracu de alti romani, sunt invidiosi si suspiciosi pe compatriotii lor, prefera sa "se piarda" complet in amalgamul noii tari, iar traditiile si limba si le practica acasa. In public paraca le este rusine cu ele, in timp ce alte etnii le flutura mandre in vazul tuturor si nu le pasa de opiniile altora.

 

Prin 2004, cand romanii inca erau clandestini in Italia, inclusiv noi, eu si sotul meu, am avut legaturi cu romani. Pe unul l-am adunat din gara, venea de la Milano, pentru ca ii spusese lui cineva ca in orasul in care eram noi se gaseste de munca. Era nemancat, nedormit, nu avea unde sa stea si sotul meu i-a zis, hai la noi. Am riscat mult tinandu-l acolo, mai tarziu au venit si altii, cumnatul meu si un prieten de-al nostru.. i-am tinut tot la noi si sotul meu a intervenit pentru ei la prieteni si la firma la care lucra, gasindu-le si loc de munca, la toti. Ne ascundeam de proprietarul casei, norocul nostru era ca era un betiv si, cand nu era plecat, dormea tot timpul. TOTI cei pe care i-am ajutat, ne-au intors spatele ulterior sau ne-au barfit atat la romani cat si la italienii cu care intrau in contact. De atunci m-am tinut departe de romani, cat am putut.

Acum doi ani, in clasa copiilor mei a venit o moldoveanca (din Rep. Moldova). O evitam cat puteam pe mama ei, nu mi-a inspirat incredere, de cand am vazut-o. Intr-o zi, n-am mai putut sa ma eschivez si m-a prins la o "sueta". A vorbit numai ea si mi-a barfit-o pe mama unei fetite din clasa, o ucraineanca cu care eu ma intelegeam bine, o super gagica, dichisita si care arata foarte bine, dar care era maritata cu un italian care lucra la Guardia di Finanza, adica avea bani. Am intrerupt-o la un moment dat, pentru ca n-o mai suportam, dar aia a fost prima si ultima discutie cu persoana respectiva.

Deci, din experienta personala, cu romanii nu vreau sa am de-a face, oriunde m-as duce.

Cat despre vorbitul in public, daca romanii n-ar fi avut etichetele pe care le au, as fi vorbit fara nici o jena.

Pana si in nordul Scotiei, la capatul lumii, un pakistanez l-a intrebat pe sotul meu ce natie e, iar cand i-a zis ca e roman, ala a zis "aaaah romanians are dodgy people". Daca si aici ne urmareste reputatia.. ce sa mai zic.

Prietenul meu din Toronto are aceleasi probleme cu romanii de acolo, a fost nevoit sa se alature unei mici comunitati de romani, ca sa nu fie singur, dar nu se regaseste deloc in felul lor de-a socializa, sa zicem.

 

Si da, niciodata nu mi-am vorbit de rau tara in fata strainilor. Am avut chiar tupeul sa ii invit in Romania, unde mi-o fi fost capul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si da, niciodata nu mi-am vorbit de rau tara in fata strainilor. Am avut chiar tupeul sa ii invit in Romania, unde mi-o fi fost capul.

same. mai naspa ca s-au si dus si nu au fost prea impresionati, decat de nivelul de tepuiala la care au fost supusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Sunt convinsa ca exista lume din Romania pe aici unde stau eu, cu clasa si bun simt, dar unde sunt habar nu am. Inafara de vreo doua prietene bune care mi-au ramas dupa 18 ani, am cunoscut doua alte persoane cumsecade. Amandoua dentiste. O doamna stabilita de mult timp aici, Dr. Dabuleanu si o fata venita din Romania acum vreo 8 ani caare in 2 ani s-a realizat profesional super bine. Niste femei deosebit de elevate. In rest, ce romani am avut nefericirea sa cunosc pe la diversele ocazii unde am fost invitata...vai de steaua lor. Nu zic ca erau toti taietori de frunze prin Canada, nu vai...multi erau oameni cu profesii, cu pretentii cica, samd...dar cred ca la petrecere iesea ce-i mai "bun" din ei. La o nunta am asistat la un dezmat si debandare incat imi venea sa intru in pamant de rusine in fata unor ospatari italieni care-si dadeau coate si ochii peste cap la 5 dimineata ca nu mai plecau nuntasii acasa, unul bora pe la baie, mireasa urcata pe masa si altul (nu mirele) ii cauta pojartiera pe sub rochie, doi se bateau afara si manelistul ala Catalin Arabu ii facea curte sorei mirelui, pe cand barba'su ei era afara la tigara. Poti sa crezi ca pe el l-au angajat ca divertisment ? rolleyes.gif Ce mai...balamuc in toata regula. S-a bagat cica muzicantul in seama cu al meu. Ca in filmele cu prosti nu alta.

- Hai, ar iu arabic ?

- Yes, zice al meu. Dar tu ?

- Oh nou nou ai em not arabic, ai em romeinian bat mai sister iz merid uid libanez gai.

Se intoarce al meu spre mine si ma intreaba ca atunci de ce-l cheama Arabu pe asta. Pe ala de la orga ii zicea ceva cu turcu la sfarsit. O fi avut si ala o sora maritata cu vreun turc. Dupa aia i-a bagat o dedicatie de yahabibi intr-o araba compusa de el, de i-a ramas astuia icrele in gat si a zis ca se lasa de religie si se apuca de baut.:rot:

 

Cat despre luat teapa, am luat si eu si sotul ca si tine. Facerea de bine e...stii tu. Am luat-o pe una in chirie, tot asa abia sosita in Canada, si platea o suma insipida pe o camera in casa la noi. Ce zici ca dupa vreo cateva luni a inceput sa-mi apara ba cu unul ba cu altul acasa, pe la 1 noaptea, cu negrii adunati de prin cluburi si unul a si dormit peste noapte la noi, dimineata s-a sculat baiatul si-a facut cafea, parca era la hotel. S-a sculat al meu dimineata si s-a dus in bucatarie in chiloti sa bea niste apa, cand colo Magic Jhonson isi facea cafea. Si ala tot in chiloti. A ramas al meu masca. Cand ne-am luat de ea, a zis ca se muta si ca ne da foc la casa ca sa ardem ca niste sobolani. Doamne sfinte...

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×