Sari la conținut
Forum Roportal
Sara'

Emigrantii altor tari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea sa aflu daca si emigrantii din alte tari isi ponegresc tara de origine si oamenii ramasi acolo, la fel ca unii emigranti romani.

 

Am rugamintea ca userii cu chef de cearta si jigniri sa se abtina. Nu de alta, dar tinta mea nu sunt cei care arunca cu mizerii in Ro si isi mai si ridica singuri statuie, pe motivul asta.

 

Nu vreau decat sa aflu raspunsuri la intrebarea mea; raspunsuri care sa fie cat mai sincere si la obiect.

 

Multumesc.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bascalia sau jignirile nu sunt scopul acestui topic. Pt bascalie, avem Coltul vesel, iar pt jigniri, altele. E cumva epidemie de bataie de joc ?

Fara suparare, Amarena. :flowers:

 

Astept, in continuare, raspunsuri la intrebarea mea. Atat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa aflu daca si emigrantii din alte tari isi ponegresc tara de origine si oamenii ramasi acolo, la fel ca unii emigranti romani.

Dimpotrivă, pe mine m-a exasperat atitudinea inversă. Ştiu un indian venit de 10 ani în UK care nu mai conteneşte cu laudele la adresa Indiei şi a indienilor. Şi-a angajat la firmă un indian de-al lui, pe motiv că ăla era "a great punjabi guy" deşi vedea toată lumea că respectivul angajat e nu numai incompetent, dar şi nesimţit cu clienţii şi zbir cu ceilalţi angajaţi. L-a dat afară după câteva luni, când l-a prins că şi fura din firmă, dar chiar şi după câteva săptămâni tot mai avea probleme, până când a descoperit că ăla instalase Team Viewer pe calculatoarele de la firmă şi intra în sistem când voiau muşchii lui, deşi fusese dat afară :o:

 

Cam asta e regula, majoritatea imigranţilor nu-şi ponegresc ţara de origine şi conaţionalii, dar în realitate e pură nevroză.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era deloc bascalie, absolut deloc. Mi se pare bascalie din partea celor care deschid intruna topice care contin cuvantul emigrant in titlu, discutie care, dupa parerea mea, se poate desfasura in cadrul unui singur topic.

ma rog, reminiscente de pe vremea cand moderam, probabil sunt eu tampita.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns, Harald. :)

Nevroza este si intr-un caz si in celalalt : si cand lauda pana la exasperare tara natala si cand o ponegreste, fara sa dea vreun semn de oboseala.

 

Nu era deloc bascalie, absolut deloc. Mi se pare bascalie din partea celor care deschid intruna topice care contin cuvantul emigrant in titlu, discutie care, dupa parerea mea, se poate desfasura in cadrul unui singur topic.

 

Pe forum, nu am gasit niciun topic asemanator si nici nu vreau sa deviez un alt subiect, cand pot deschide unul strict pt ceea ce ma intereseaza.

 

Aaa, si nici nu am energie pt o cearta aiurea in virtual.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nevroza este si intr-un caz si in celalalt : si cand lauda pana la exasperare tara natala si cand o ponegreste,

Nu, nevroză e atunci când îţi construieşti o realitate pe care faptele obiective o contrazic.

 

Când vezi un român că urlă "curvele dracului!" după un grup de englezoaice cu fuste scurte, nu te poţi împiedica să te gândeşti că n-ai mai văzut altă naţie făcând aşa ceva. Sau dacă vezi un englez beat mort, spărgând o sticlă de bere pe trotuar, nu cred că era treaba românului aflat în preajmă să urle "fucking idiot!", profitând de faptul că englezul era prea beat ca să poartă sări la bătaie.

 

discutie care, dupa parerea mea, se poate desfasura in cadrul unui singur topic.

Moderatoarele au decis invers, nu te supăra.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza cum striga unii romani dupa niste englezoaice bete. Totusi, in Romania, inca nu am vazut femei bete moarte pe strada, cum am vazut prin ziare despre englezoaice. Iar magari, sunt peste tot in lume.

Totusi, nu as vrea sa deturnam natura subiectului.

Editat de Lizbeth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, in Romania, inca nu am vazut femei bete moarte pe strada, cum am vazut prin ziare despre englezoaice. Iar magari, sunt peste tot in lume.

Harald, te rog, nu deturna subiectul.

De ce, vrei exclusivitate, îl deturnezi doar tu? :P

 

Faptul că femeile din RO. nu umblă bete în grupuri pe stradă nu justifică reacţiile de neanderthalieni ale românilor. Mai ales că respectivele englezoaice nu vin să facă asta în România, o fac acasă la ele. Pe indieni nu i-am văzut niciodată să urle după femei pe stradă. În schimb mint, fură, înşeală, dar vorbesc nemaipomenit de frumos despre compatrioţii lor şi despre ţara de unde au venit. Asta a fost destul de on-topic pentru tine? :P

 

Nu ma intereseaza cum striga unii romani dupa niste englezoaice bete.

Asta ai pus de la tine, în postarea aceea nu era vorba despre englezoaice bete, ci despre englezoaice pur şi simplu. Însă cu fuste scurte, într-adevăr. Cum e cu nevroza acum? Nu cumva îţi creezi o realitate care să îţi justifice prejudecăţile? :spiteful:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa emigrez in Franta. De fapt, vreau sa cer azil. Pentru asta am intreprins cateva actiuni care cred eu imi vor fi folos. La recensamant m-am declarat de etnie roma, iar ca religie musulman. Tin sa mentionez ca am fost parasit de logodnica pentru o alta femeie si nici nu-mi gasesc in tara un job pe masura capabilitatilor mele (manager, sef etc.). Asa ca pot adauga CV-ului meu de posibil azilant multiple discriminari, de natura etnica (tiganii sunt persecutati in Romania), religioasa (Romania este un stat crestin fundamentalist), sexuala (eu fiind heterosexual), si lipsa egalitatii de sanse (in nenumarate randuri mi s-au respins aplicatiile pentru functiile de conducere invocandu-se faptul ca scoala profesionala n-ar fi de ajuns).

V-as ruga sa ma indrumati in pasi pe care trebuie sa-i fac pentru obtinerea azilului!

Multumesc!

 

Puteti sa-mi scrieti pe adresa oliverfrancezul@hotmail.com

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×