Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Emigrantul nemultumit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma intreb oare cine ii tine cu forta in tara unde traiesc si de ce nu fac cale intoarsa daca au impresia ca altundeva le este mai bine ?

Unde ai vazut asa ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde ai vazut asa ceva ?

Am trait in Germania o buna parte a adolescentei, iar apoi in Canada. Am intalnit multi din astia care se vaita mereu si hulesc dar de plecat nu pleaca. doh.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e greu sa fii emigrant..anyway

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

On topic: am si eu o gramada de prieteni plecati. Nu am auzit pe niciunul sa se planga vehement de tara in care a emigrat. O singura prietena care a stat 1 an in Norvegia si ar mai fi putut sta a preferat sa se intoarca in Romania pentru ca nu a mai suportat clima, zicea ca o baga in depresie.

 

Stupid_me, ma bucur ca mai sunt romani ca tine in tara. La fel simt pt toti cei care au simtit nevoia sa isi manifeste patriotismul pe acest subiect. Eu inteleg ca cei plecati in afara nu au intentii rele prin ceea ce scriu, dar nu stiu cat realizeaza ca practic ne rasuscesc cutitul in rana, ca sa nu zic mai mult. Foarte trist topicul asta...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta era despre romanii si nu numai, care sunt emigrati deja? Nicidecum despre romanii ramasi.

 

Tocmai ma intrebam si eu, cum de a ajuns topicul, unul despre romanii nemultumiti de Romania si de natia lor (plecati sau ramasi) ? WTF ? blink.gif

 

Foarte trist topicul asta...

Asta pentru ca s-a deviat de la subiect si s-a transformat in Patrioticul Off Topic al lui Stupid_Me. :doh:

Deci, astia cu esenta patriotismului in vene, ia deschideti voi topic separat, dedicat in intregime romanilor care-si hulesc propria tara, sistem, cultura, natie si caini vagabonzi.

 

Forstått ??? mad.gif

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nemultumirea vine din faptul ca cel ajuns acolo (oriunde ar fi "acolo") nu gaseste ce si-a imaginat el. dupa cum cred ca e o prostie sa incerci sa convingi pe cineva ca in tara x este extraordinar doar pentru ca tu te simti acolo fix asa cum ti-ai dorit. e ca si cum ai convinge pe cineva caruia nu-i place culoarea verde, ca taman aia e cea mai faina.

nemultumirea vine din faptul ca foarte multi aleg sa plece intr-o alta tara doar pentru ca au citit/auzit de la altii ca acolo e.. la vie en rose. nu-si pun nici o clipa problema ca s-ar putea intampla sa nu rezoneze de nicio culoare cu ce gasesc acolo. faptul ca isi gasesc un job, pentru ei e lucrul cel mai important dar de-aici pana la a te simti bine in tara adoptiva e cale lunga. de-aia unii se plang ba ca nemtii-s prea reci, britanicii prea scortosi, scandinavii nu mai stiu cum.. etc.. pt ca ei au plecat din tara fara a sti de fapt ce vor sa gaseasca in cealalta. si uite asa vorbesti cu x care-ti spune ca traieste in ...patagonia, are un job bine platit da' e nemultumit pentru ca aia habar n-au ce-s alea manele si ca n-are cu cine iesi la un gratar in strada asa cum facea in romania.

cei care nu pleaca la plezneala, cei pentru care ceea ce stiu ca vor gasi dincolo (si nu doar din auzite) este ceea ce-si doresc de la noua viata, sunt cei care razbat si care nu vor vorbi de rau tara de adoptie.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine si de ce mi-a pus sub roz postarile mele cand nu jignesc pe nimeni absolut cu mesajele mele???   Am raspuns la cateva postari si nu convenea la careva dintre alea care se cred importante.   Parca sint ingerase toate daca sint romance???   Majoritatea sint hoate peste tot unde se duc si un mare numar din ele sint in puscarie pentru tot feluri de crime. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, The Unknown a spus:

Cine si de ce mi-a pus sub roz postarile mele cand nu jignesc pe nimeni absolut cu mesajele mele???   Am raspuns la cateva postari si nu convenea la careva dintre alea care se cred importante.   Parca sint ingerase toate daca sint romance???   Majoritatea sint hoate peste tot unde se duc si un mare numar din ele sint in puscarie pentru tot feluri de crime. 

 

Waaaaw! Olga, nu e mumos!

Ce roz fata? Cu cine te certi?:biggrin:

Romancele sunt hoate? Aveam un amic care zicea ca toate unguroaicele sunt curve. Iti dai seama ca nu l-am crezut?

 

Editat de adal*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Postat Martie 20, 2013 · Ascuns

  La 20.03.2013 la 11:02, **Alex** a spus:

azi a incercat o bivolita sa se planga ca nu gaseste varza ca in romania.

De ce n-ai trimis-o la mine ca am asa o varza acra minunata ... :crazy:

The Unknown

Postat Martie 20, 2013 · Ascuns

  La 20.03.2013 la 11:49, Kilkoana a spus:

1. Acu ... este foarte posibil sa nu fi gasit o varza cu frunza subtire.

 Nici aici nu prea se gaseste asa ceva decat foarte rar dar eu special cumpar varza cu frunze groase ca sarmalele au gust mai bun daca mananci ceva suculent acrisor decat o foaie de hartie de tigara!!! ca asa devin frunzele subtiri in saramura.

The Unknown

Postat Martie 20, 2013 · Ascuns

  La 20.03.2013 la 12:01, Kilkoana a spus:

Off....tot anul faci sarmale din varza acra? :blink:

:yes: Mereu am varza acra "proaspata" ca abia se acreste si deja se si termina!!! Trebuie sa-l pun in frigider ce ramane sa nu se strice la caldura.

 
  • The Unknown
  • Postat Martie 20, 2013 · Ascuns
  • La 20.03.2013 la 12:04, **Alex** a spus:
  • "romania mi-a placut cat nu am stiu ca exista si altceva. apoi nu mi-a mai placut deloc."
  •  
  • *In copilarie nici n-am stiut ca exista Romania* :yahoo:
  La 20.03.2013 la 12:11, Kilkoana a spus:

Ca in strailandia mea tot sauerkraut-ul cumparabil ii fidelutzat. Thank you.

Si aici este la fel si are gust de medicament daca intai gusti varza mea. Eu acresc mai mult capatini ca-mi place asa sa-l feliez, am tot feluri de masinarii si e mai gustos. 

Intr-un magazin german se vinde varza acra la capatina, cu zeama cu tot se pune pe chantar si jumate chil costa aproape 9 dolari :stars: insa o capatina e foarte grea cand e plina cu apa. Stie Frau M

  La 20.03.2013 la 12:21, **Alex** a spus:

terminati cu varza!

O sa-ti spun cand am terminat iar 3-4 oale mari de sarmale ca sa pun punct pe obligatiile de Paste si pe urma merg la cosmetica, coafor, pedichiurist, etc., si ma odihnesc :good:     Incep imediat!!!

 

  La 20.03.2013 la 12:20, Kilkoana a spus:

Ziceai ca exista Szeklerland? Huh? :crazy:

 Pai da ... noi locuiam in Ardeal/Transilvania, in Tinutul Secuiesc/Sz

The Unknown

Postat Martie 21, 2013 · Ascuns

  La 21.03.2013 la 15:30, Yellowbee a spus:

Foarte trist topicul asta...

Deloc trist, chiar vesel si distractiv, eu nu citesc ce nu apartine de strainezia!!!

 
Olga Khan  olgakhan@yahoo.com   Phoenix, Arizona, USA
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, adal* a spus:

Waaaaw! Olga, nu e mumos!

Ce roz fata? Cu cine te certi?:biggrin:

Romancele sunt hoate? Aveam un amic care zicea ca toate unguroaicele sunt curve. Iti dai seama ca nu l-am crezut?

MF, scriu ce am constat.  De la hartie igienica la dizolvant de lac de pe unghii, papuci de casa noi am cumparat pentru parchetul nou, diferite marimi si una le-a dus pe toate in masina cu mult inainte sa plece, ca au iesit pe usa din spate, altfel as fi observat ca lipses din cosul special pregatit pentru acest scop langa intrarea in camera de zi.  Una a reclamat ca i-am racit ovarele ca a mers descaltata in Aprilie pe podelele mele scumpe,  mi-au golit debaraua inainte de Craciun, etc., iar de partea de curvarasit n-am chef acum.   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×