Sari la conținut
Forum Roportal
Rebel XP

MLM afacerea secolului

Postări Recomandate

Problema cu MLM-ul este una singura:organizarea de tip piramidal.

E invers-piramidala in coparatie cu o organizare traditionala care avea 1-2 la varf! Iti zic de ce numai daca vrei sa sti!

 

Apropo... e chiar singura problema pe care o vezi?

 

Oameni naivi privesc la succesul celor din varf si cred ca pot si ei ajunge acolo.

Si cei naivi si cei mai putin naivi si cei sceptici doresc sa aiba succes!

 

Adevarul este ca pot ,dar prea putini si cu mult noroc.

Asa e! Prea putini dar asta nu are a face cu norocul ci cu modul in care cei din sistem inteleg MLM-ul! Unii chiar nu sunt facuti pentru MLM, altii sunt facuti dar sunt lenesi dar cei mai multi nu au succes fiindca nu sunt dispusi sa incerce si sa se lase educati!!

 

Cei care au reusit au avut esecuri! Dar au invatat sa le depaseasca!

 

Majoritatea activeaza o perioada la baza piramidei,pot avea si un scurt episod de crestere fulminanta,urca cateva nivele ,dupa care se plafoneaza si in final altul la rand.Cei din varf raman insa si prospera in continuare.

Oare de ce? Ti-ai pus intrebarea asta?

 

Ce are MLM-ul in plus fata de un sistem clasic de vanzare prin agenti ,care pot fi cointeresati prin procent din vanzari?

Are mai multe avantaje:

-esti sustinut de cei de deasupra ta fiindca daca tu castigi, castiga si ei

-ai posibilitatea de a castiga suplimentar de la cei de sub tine pentru faptul ca ii pregatesti si pe ei sa aiba succes

-ai ocazia de a socializa cu persoane in afara cercului de prieteni in care esti obisnuit

-etc (alege daca vrei sa vezi partea plina a paharului sau cea goala... sau ambele simultan fiindca e cel mai sanatos)

 

Tocmai sistemul piramidal de promovare si racolare, precum si investitia initiala in proiect,fara a sti insa daca respectiva persoana are calitatile necesare activarii intr-un MLM.

Nu e piramidal! O afacere clasica e piramidala fiindca un singur om sau un grup de actionari castiga de pe munca a multor oameni. In MLM un om castiga doar daca cei de sub el castiga... asta inseamna ca este invers piramidala. E adevarat ca sistemul e mai "dur" la inceput si multi nu fac fata.... eu in primul MLM am esuat... acum incep sa gust ceva realizari.

 

Nu am calitatile necesare pentru a activa intr-un MLM, si tocmai de asta am intrat in MLM (chiar daca voi esua sau nu, incep sa vad efectele pozitive de ansamblu in viata mea... experienta vanzarilor e una din cele mai valoroase)! Vreau sa invat: sa conduc oameni, sa comunic cu oamenii, sa-mi imbunatatesc viata personala (lucrul cu oamenii te schimba)... Iar cei de deasupra mea au tot interesul sa ma ajute sa devin chiar mai bun decat sunt ei!

 

Aici este si imoralitatea.

Ai niste idei tari! Esti tare simpatic! Nu castig de la unul pe care il aduc in afacere ci de la structura sistemului de afacere. Eu castig fiindca fac cea mai eficienta reclama in raport cu alte forme de reclama (cei care intra in sistem sunt primii care cumpara). Eu castig fiindca invat pe cel de sub mine sa castige. Castig pentru efortul de a face prezentari.

E imoral?

 

Batalia pentru atragerea de noi participanti ,este atat de acerba ,incat nu se mai face nici o selectie,nu conteaza decat sa fie omul racolat ,sa faca investitia initiala si daca reuseste cu atat mai bine ,daca nu,asta este,a stiut in ce se baga ,a fost libera sa optiune.

In afacerile traditionale sansele de a reusi cu o investitie mica e mai greu! Nu conteaza ca omul sa fie racolat ci ca acesta sa inteleaga in ceea ce se baga!

Verbul "a racola" are conotatii negative... daca ii dam sensuri apropiate dar pozitive ar putea fi tradus prin:" a atrage", " a convinge", "a lamuri" etc.... lucruri pe care le facem toti in viata de zi cu zi cand incercam sa convingem lumea sa ne accepte ideile, cand incercam sa determinam iubitele sa ne sarute, cand invitam o fata in oras, cand ne angajam... ce e rau in ceva ce facem cu totii pentru a supravietui sau a obtine sentimentul de implinire?

 

Numai ca se baga destui oameni fara calitatile necesare atrasi de ambalajul stralucitor al afacerii.

Riscul acesta e oricunde! Cine nu invata din mers sau intradevar nu e potrivit pentru asa ceva nu rezista! Nu toti ajung aviatori, medici, programatori, cizmari etc!

 

Eu nu o sa am incredere intr-un MLM ,decat atunci cand imi va sponsoriza pachetul initial de produse si servicii, urmand sa achit contravaloarea in rate ,din castigurile ulterioare.

Nimic nu e pe gratis! Nici scoala primara pe care ai facut-o nu e gratuita (a fost platita de stat din taxele si impozitele platite de parinti sau alte persoane) , nu stiu cine te-a mintit si te-a convins cu ideile astea!

Tot ce ai e cumparat sau furat. Chiar si ce crezi ca ai primit pe gratis in realitate a fost cumparat sau furat.

Editat de laursan3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

laursan3, zici bine tu acolo... Sunt de acord cu parerile tale legate de afacerile MLM.

 

Mai adaug doar ca acest gen de activitate va fi mereu contestata de unii... nu ai cum sa ii impaci sau sa ii educi pe toti. Sunt multi factori in joc, multe mentalitati de care trebuie sa tii seama, multe proceduri de a fi pe intelesul unui anume tipic de persoana.

 

Daca citesti comentariile anti-MLM-istilor si incerci sa te pui in postura unei persoane neutre (nici pro, nici anti), vei vedea ca dintr-un punct de vedere obscur, ambele tabere au pe undeva dreptate. In afaceri nu prea exista conceptul de pur adevar sau pur minciuna. Balanta adevar-minciuna poate fi atrasa in ambele parti, in functie de persoana care "priveste" conceptul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pun pariu ca nu ai citit niciodata o carte de economie,dar nu asta conteaza ci faptul ca vorbesti de un sistem de vanzari fara sa-l cunosti,deci,credibilitate ai zero cat despre ultima afirmatie sau propunere nu pot decat sa cred ca esti un milog.

 

Oare de ce esti agresiv?

Nu sunt milog pentru ca nu as intra in MLM nici daca as primi investitia initiala pe gratis.Spuneam doar ca as avea incredere in MLM-ul care ar sponsoriza prima investitie a fiecarui nou membru.Asta ar insemna ca initiatorii afacerii isi asuma un risc personal si mai inseamna ca si-ar selectiona mai cu grija oamenii pe care ii sponsorizeaza.Stiu ca nu se poate pentru ca alta este filozofia MLM-ului si pentru ca nu este timp de testat aptitudini.

Cunosc foarte bine sistemul de vanzari de tip MLM si imi pare imoral ca un grup de initiatori sa ajunga sa faca avere, oferind in final doar asa zisa expertiza si experienta de marketing pe care o au .Pentru ca la asta se ajunge.Smecherii din varful piramidei ajung sa participe la simpozioane si conferinte, in timp ce naivul de la baza, alearga din firma in firma,plictiseste toate rudele si prietenii cu marea sa afacere in care te invita sa intrii ,inroseste telefonul cand suna la numerele din lista de posibili alti naivi, pe care i-a dat-o ultimul racolat si pierde timpul lui si al gazdelor pe la party-prezentari.Din cand in cand ii mai iese si cate o vanzare sau racolare, care isi aduce obolul la prosperitatea celor din varf.

Dupa cum vezi ,desi intr-o nota usor ironica ,m-am straduit sa iti raspund civilizat.Sper sa ai in vedere daca imi raspunzi.

 

 

E invers-piramidala in coparatie cu o organizare traditionala care avea 1-2 la varf! Iti zic de ce numai daca vrei sa sti!

E imoral?

Nimic nu e pe gratis! Nici scoala primara pe care ai facut-o nu e gratuita (a fost platita de stat din taxele si impozitele platite de parinti sau alte persoane) , nu stiu cine te-a mintit si te-a convins cu ideile astea!

Tot ce ai e cumparat sau furat. Chiar si ce crezi ca ai primit pe gratis in realitate a fost cumparat sau furat.

 

Voi raspunde numai la partea aceasta.Restul sunt optiuni pro MLM care suna bine ,dar care nu m-au convins niciodata, desi le-am ascultat de multe ori de la diversi oameni implicati in aceasta afacere.

 

Cand spun de organizare piramidala nu ma refer la schema de personal, ci la modul de impartire a profitului si chiar la modul cum este produs acest profit.

Culmea imoralitatii o ating MLM-urile de tip Dolphin care au eliminat chiar produsul.A ramas doar sistemul care pana la urma este doar o schema Ponzi ceva mai sofisticata si un pic modificata.Nu mai dai suma de bani ca sa fie multiplicata de un nr fix de ori, ci o dai pe o cartulie si niste simpozioane sau coferinte ori tabere de training,adica pe expertiza escrocilor initiatori si se multiplica de atatea ori cate persoane convingi sa mearga pe acelasi drum si de cate conving aia ,s.a.m.d.Pana cand acest perpetuum mobile financiar se gripeaza, asa cum este si normal.Tocmai de aia este si ilegal acest tip de MLM.

Celelalte care au un produs sau mai multe pe care le propun spre vanzare, in sistem gen M-way, sunt legale dar atata timp cat pastreaza si schema de impartire a profitului de tip piramidal ,eu personal sunt impotriva .Cunosc mult mai multe persoane care au investit bani,timp si sperante in MLM si au pierdut ,decat din categoria celor care au reusit.

Bine inteles ca nimic nu este pe gratis.Nu am cerut nimic pe gratis,am zis plata ulterioara in rate ,din sumele castigate.Altfel am suspiciunea ca persoanelor din vrful schemei MLM,putin le pasa daca eu ,ultimul venit dau kix sau nu.Bine,nu le pasa atunci cand exista imediat un altul care sa ma inlocuiasca.Atunci cand nu mai sunt asa de usor de convins oamenii de binefacerile MLM, inteleg ca prefera sa reusec.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce esti agresiv?

Nu sunt milog pentru ca nu as intra in MLM nici daca as primi investitia initiala pe gratis.Spuneam doar ca as avea incredere in MLM-ul care ar sponsoriza prima investitie a fiecarui nou membru.Asta ar insemna ca initiatorii afacerii isi asuma un risc personal si mai inseamna ca si-ar selectiona mai cu grija oamenii pe care ii sponsorizeaza.Stiu ca nu se poate pentru ca alta este filozofia MLM-ului si pentru ca nu este timp de testat aptitudini.

Cunosc foarte bine sistemul de vanzari de tip MLM si imi pare imoral ca un grup de initiatori sa ajunga sa faca avere, oferind in final doar asa zisa expertiza si experienta de marketing pe care o au .Pentru ca la asta se ajunge.Smecherii din varful piramidei ajung sa participe la simpozioane si conferinte, in timp ce naivul de la baza, alearga din firma in firma,plictiseste toate rudele si prietenii cu marea sa afacere in care te invita sa intrii ,inroseste telefonul cand suna la numerele din lista de posibili alti naivi, pe care i-a dat-o ultimul racolat si pierde timpul lui si al gazdelor pe la party-prezentari.Din cand in cand ii mai iese si cate o vanzare sau racolare, care isi aduce obolul la prosperitatea celor din varf.

Perfect ai descris. Am avut fel de fel de tangente cu persoane din acest sistem, care incercau cu disperare, efectiv DISPERARE sa ma coopteze pe mine si diferite rude sau prieteni in afacere. De la Zepter la Amway, nici o diferenta. Este exact cum ai descris tu, in schimbul asa zisei experiente de marketing si a unei prezentari carismatice si efervescente pe care o fac cei de sus timp de o ora, acestia gasesc zeci de fraieri care sa alerge pentru ei. Mi s-a facut pur si simplu mila de cei "de jos", de disperarea lor sa vanda, sa mai urce si ei macar o treapta, sa stea si ei "in capul" altcuiva, de felul cum se agatau de orice "poate" pe care il spuneau din politete cei din audienta.

Editat de Enki
editat raspuns la mesaj invizibilizat
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect FARA SA IMPLICI PE ALTII in MLM ... adica frumusel FARA RETEA.... si atunci vei ramine doar la '' sa visez si sA construiesc VISEE'' deci postul tau de mai sus ESTE FILOSOFIE nu realitate deci alte VRAJELI mai ai? :flowers:

multa iubire

 

 

solutii prin FRAUDE si prostire ??? adica neplata taxelor la stat si produse care nu fac fata pe piata ATIT LA TAXE cit si la calitate ????? DESIGUR ..... alte solutii din acestea '' superbe'' mai ai? :)

multa iubire

Nu pricep eu cum e cu frauda...te rog dezvolta. Chiar vreau sa stii ca cei care participa in sisteme MLM au niste obligatii contractuale si obligatii fiscale. Nu scapa nimeni de taxe. Sau mai exact scapa in aceeasi masura in care se eludeaza si cei din sistemele obisnuite. In MLM esti in multe cazuri mai expus decat cu un SRL pe cont propriu. Si am argumente. Iar tu m-ai lamurit cu o chestie: N-ai habar de MLM nici cat genunchiul broastei. Iti recomand sa te documentezi nitel inainte sa postezi, deoarece astfel de posturi nu fac altceva decat sa dezinformeze si un om integru (asa cum imi imaginez ca esti sau ca-ti doresti sa fii) nu face asa ceva decat cu motive temeinice (de exemplu sa-si salveze viata). P.S. eu nu sunt fan MLM. Dar trebuie sa recunosc ca astfel de sisteme au un viitor serios inainte. De ce? pentru ca ofera perspectiva, fie si iluzorie. Si asta nu-i putin....

Userul listener de la care soliciti explicatii ,este in imposibilitate de a raspunde din motiv de ban

Editat de Burel001
precizare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru ca ai inteles gresit rugamintea mea de a fi civilizat ,ai 10% warn.

Apropo, atunci cand iti ascunzi o parte din mesaj in citare ,nu inseamna ca nimeni nu o sa observe.In istoricul warn gasesti motivatia completa a sanctiunii primite.Daca vei continua in acelasi stil ,imi voi face cu placere datoria de moderator si voi aplica o sanctiune cu suspendare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Cati dintre cei care citesc/posteaza aici fac parte sau au facut parte in trecut dintr-un MLM ca membru activ cel putin 30 zile?

 

Se poate pune un chestionar la aceasta discutie?(vreau sa-mi fac o idee despre persoanele care posteaza in general aici!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deosebirea dintre mine criticul si domniile voastre, sustinatorii MLM este aceea ca in timp ce eu critic din convingere si fara nici o intentie de a obtine profit,dumneavoastra folositi acest forum pentru a face reclama activitatii din care va castigati existenta.Cred ca este clar pentru orice user ce motive aveti dvs in demersul sustinerii MLM pe forumuri.

Ce s-a intamplat,metoda convingerii din om in om si prin recomandare ,nu mai aduce aportul necesar de naivi plini de sperante desarte, la baza piramidei ,pentru ca varful sa-si mentina standardul de confort nemeritat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×