Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Viata fara copii

Postări Recomandate

Idee furata de la o colega de forum, de ce nu fac unii oameni copii? (motivele medicale nu le luam in calcul)

 

Am cunostinte care au ajuns la varsta pensionarii si nu au copii. Toti sunt multumiti de viata care au avut-o, insa au un regret...ca nu au copii. Au umblat, au facut, au dres, au uitat ca timpul trece si uite ca au ramas fara copii. Se multumesc cu vizitele nepotilor de la frati si surori, in rest sunt singuri.

 

Ma deranjeaza teribil sa aud comentarii de genul ''daca nu ai copil, nu-ti da cu parerea'' sau ''traiesti degeaba daca nu ai copil'', ori ''ce rost ai pe pamantul asta daca nu faci copil''. nu consder ca sunt cu nimic mai prejos unei persoane care are copil.

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu imi permit momentan sa le ofer o viata buna (nu de lux, buna).

2. Nu in Romania.

3. Mai greu de gasit o persoana cu care sa vreau sa fac asta.

Legat de cei care spun "daca n-ai copii, nu-ti da cu parerea", atat ii duce pe ei capul. Ei nu inteleg ca si eu aveam copii pana acum daca nu purtam prezervativ, sau daca fata nu lua anticonceptionale. Li se pare o mare realizare. E tot ce au putut. Nu-i acuz de nimic, dar nicinu e ceva de care sa ii laud. Ma rog, daca nu au capacitatea financiara si educatia sa le ofere copiilor o viata buna, atunci ii acuz mai mult decat pe criminalii in serie pentru ca fac rau unor oameni mici si neajutorati - copiilor pe care ei pretind ca ii iubesc atata.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii nu fac copii din diverse motive.

 

Pe mine ma amuza, insa, teribil vehementa unora fara copii, care se dau interesanti fata de cei cu copii. :teehee: :lol:

 

Viata fara copii e frumoasa daca nu ti-i doresti. Si urata, daca ti-i doresti. :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca era o vorba din batrani.. Nu mai stiu daca la copii se aplica sau la persoanele in varsta, dar eu o folosesc si pt copii - Cine are, sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg aluzia.

Oricum.. de copiii mei nu se atinge nimeni, ca fac moarte de om. Dar, daca ar fi sa dau timpul inapoi, nu m-as mai hazarda. Sau, cel mult, as alege un alt moment. Mult mai tarziu. Cu mintea de-acum zic asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc una bucata vecina, acum este la pensie, dar pe vremea lui Ceasca a fost directoare de fabrica din domeniul chimic cu vreo 1800 de oameni in subordine. Iesi la pensie chiar in anul revolutiei sau imediat dupa, intre timp ca tot ce era bun in tara asta,fabrica s-a falimentat, dar dupa cate vad de vascoza tot avem nevoie si posibil ca importam ...dar nu asta era ideea. Pentru o femeie era un mega post, sotul ei era director de ocol silvic. Ambii scoala si situatie financiara peste medie. Nu au avut niciodata copii.

O singura data a fost la un control si nu i-au gasit nici o hiba. Apoi luata cu munca si viata nu a insistat.

Azi regreta caniciodata nu a insistat la domnul sot si nu a facut mai multe ca sa aiba copii.

Zice ca viata fara copii nu este recomandabila. Nu de singuratate, sau nu sa o ajute cineva, este lucida si foarte descrucareata si azi.

Are oricum tabieturile ei, dar azi regreta.

Pana la urma doar aia care deja si-au trait viata fara copii pot spune daca e bine sau rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×