Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce fac oamenii copii?

Postări Recomandate

Nu caut motive ca sa nu-i fac....caut motive ca sa-i fac.

 

Eu am scris aici cum văd aducerea pe lume a unui om, a unui copil. Dar mai ales care sunt urmările. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu am copii(inca)...si ca sa fiu rautacioasa un pic as zice ca daca i-as avea acum probabil as gati si as spala toata ziulica de mi-ar sari capacele, nu as avea timp sa meditez la chestii care-mi trec prin cap, nu as avea timp sa ma ocup de dezvoltarea personala(cel putin nu la fel de mult).Din fericire am avantajul ca varsta ma favorizeaza si voi avea timp si de copii daca o sa-i vreau.

 

2. Nu ma opresc la contemplarea curcubeelor si nu-mi reprim nici un gand, din contra, il exploatez la maxim......altfel as deveni frustrata...ca multi altii.

 

3. Referitor la ce zicea Harald: "Evoluţia speciei nu e responsabilitatea noastră, ca indivizi. Ci doar rezultatul acţiunilor noastre cumulate."

Partial adevarat, daca vrei sa vezi ceva schimbat la ceilalti trebuie sa te schimbi intai pe tine, pentru ei tu esti o parte din societate asa cum sunt ei pentru tine.

 

In fine, cred ca toti avem partea noastra de adevar in fiecare raspuns dat doar ca fiecare raspuns este incomplet. :flowers:

 

Eu am scris aici cum văd aducerea pe lume a unui om, a unui copil. Dar mai ales care sunt urmările. :)

Ca sa fiu sincera si eu vad multa suferinta in jur dar cauza cea mai mare a acestor suferinte este inconstienta ca sa nu zic prostia. Daca un om se poate elibera cat mai mult de limitele sociale, religioase, politice etc. viata poate deveni MINUNATA.

 

dar cati parinti isi educa copiii in spiritul acesta?

Editat de Equilibrium Girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca un om se poate elibera cat mai mult de limitele sociale..

 

Mai exact, cum vezi tu ca s-ar putea realiza lucrul asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca un om se poate elibera cat mai mult de limitele sociale, religioase, politice etc. viata poate deveni MINUNATA.

 

dar cati parinti isi educa copiii in spiritul acesta?

Nu e vorba doar de educaţie, ci mai ales de un spirit analitic foarte puternic. Viaţa este singurul angrenaj al materiei cosmice, care se reproduce. Chiar asta e una dintre definiţiile vieţii: reproducerea. Impulsul de a se reproduce, e scris în moştenirea genetică a fiecărei fiinţe vii. Sunt care trec peste acest impuls, şi sunt care nu trec.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era o vorba din batrani 'orice prost face copii, nu oricine poa' sa-i creasca'. daca as avea putere as da lege: sa faca copii cine are stabilitate financiara. o sa-mi sara in cap multi, putin imi pasa. atatia copii am vazut chinuiti de saracie, incat cred tot mai puternic in treaba asta. nu ai cum sa-l cresti, nu-l faci! nu am copii inca, puteam sa-i fac de nu stiu cata vreme, insa ii faceam din orice alt motiv, numai din cel care are logica si inteles prentru mine nu-l faceam. atatea cazuri unde copii sunt folositi camoneda de schimb ca mi se face rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era o vorba din batrani 'orice prost face copii, nu oricine poa' sa-i creasca'. daca as avea putere as da lege: sa faca copii cine are stabilitate financiara. o sa-mi sara in cap multi, putin imi pasa. atatia copii am vazut chinuiti de saracie, incat cred tot mai puternic in treaba asta. nu ai cum sa-l cresti, nu-l faci! nu am copii inca, puteam sa-i fac de nu stiu cata vreme, insa ii faceam din orice alt motiv, numai din cel care are logica si inteles prentru mine nu-l faceam. atatea cazuri unde copii sunt folositi camoneda de schimb ca mi se face rau.

ai inceput bine......dar din pacate mai sunt si din cei chinuiti psihic care la randul lor se vor razbuna pe copiii lor si pe societate .....and so on.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca as avea putere as da lege: sa faca copii cine are stabilitate financiara.

Şi crezi tu că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×