Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

Constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stau si ma intreb si eu ca tot omu' trezit sambata dimineata dupa o saptamana de robotit la munca....ce caut eu in viata mea? ce este constiinta? :doh:

 

Eu cred ca este ceva care se trezeste din cand in cand(de exemplu cand avem un necaz) si care ne leaga de o esenta a vietii, a nu stiu cui sa zic...dar care de obicei ramane neexploatata si astfel adoarme la loc.

 

Cred ca avem tendinta sa ne pastram constiinta adormita deoarece ne este frica de ea, de cele mai multe ori este in contradictie cu ce am fost invatati de societate sa facem, sa gandim si asta ne sperie, credem ca e ceva in neregula cu noi si cu putin noroc ni se prescriu antidepresive ca sa adormim la loc.

 

M-am documentat un pic si in crestinism, constiinta inseamna prezenta lui Dumnezeu in noi, ea se poate trezi prin revelatie.

La budisti constiinta se trezeste prin meditatie (ma intreb totusi cati reusesc).

 

Posibil sa fie interpretata in 2 moduri: pentru cei care se sperie de ea este un calvar iar pentru cei care incep sa o inteleaga este o binecuvantare.

 

Cred ca subiectul ar trebui dezbatut deoarece lipsa constiintei sau o constiinta adormita(mai mult sau mai putin) poate fi cauza multor boli personale (atat fizice cat si psihice) dar si boli, probleme ale societatii in general si aici e partea cea mai grava.

 

Voi ce pareri aveti? poate sunteti mai documentati ca mine.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce zici tu constiinta inseamna doar a face distinctie intre BINE si RAU....dar poate e mai mult de atat.

 

Si eu as zice ca e mai mult. As putea s-o compar cu fotografia facuta de un aparat foto digital care de s-ar afla in fata unui subiect nemiscat ar ingheta imaginea acelui subiect foarte clar, dar in cazul in care subiectul s-ar afla in miscare imaginea risca sa fie neclara. La fel ca si constiinta: daca lucrurile din jurul omului ar fi calme i-ar fi usor sa distinga lucrurile bune si rele dar daca lucrurile ar fi agitate atunci omului ii va fi mai greu sa distinga raul si binele, ar putea chiar sa le confunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce zici tu constiinta inseamna doar a face distinctie intre BINE si RAU....dar poate e mai mult de atat.

 

Nu pune niciodată o întrebare al cărei răspuns ți-ar face rău. Sunt lucruri pe care nu ai nevoie să le ști. În plus, mai ești și femeie...

Editat de ONΞIRΘS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ai constiinta e nevoie de educatie inca din frageda pruncie, altminteri, am fi ca orice alt animal : ne-am asculta doar instinctele. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca omul se trage din maimuta si maimuta e animal iar animalele nu au constiinta nu ar fi trebuit ca si oamenii sa nu aiba constiinta?

 

Daca fara educatie omul nu ar avea constiinta, pe primii oameni cine i-a educat sa aiba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha-ha ! De unde stii tu ca omul se trage din maimuta ?! Poate ca stramosii nostri au fost extraterestrii sau animalele marine... :doh:

Io vorbesc de ceea ce suntem ACUM, nu ce eram la inceputul omenirii. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×