Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Starea societatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am analizat in ultimii cativa ani experientele mele, ce am vazut in jurul meu, am incercat diverse chestii si am tras concluzii. Desi este despre societate, topicul se refera strict la relatiile dintre fete si baieti, respectiv femei si barbati.

Trec in revista cateva idei intalnite de-a lungul timpului, cu explicatia de ce nu cred in asa ceva.

"O femeie are nevoie sa se simta iubita"

Ce inseamna asta ? In timp am constatat ca asta inseamna ca doreste sa i se sufle-n fund si sa aiba siguranta financiara in cei cu care umbla. Asta, din pacate, nu inseamna ca se va limita la unul singur. Se pare ca tentatia e prea mare, iar neamul nostru(romanesc) prea slab pentru a avea coloana vertebrala. Respectiv, de sex si romanta, acolo lucrurile sunt clare - sa arate bine, sa fie interesant(vezi numarul mai mare de iubite pe care le au diversi care fie pozeaza in nu-stiu-ce artisti, sau mari latino-mafioto-loveri, nu-i nevoie de o numaratoare in sine, e suficient sa ai de-a face cu ei si iti faci o idee). Astia nu au intotdeauna siguranta financiara, asa ca un provider, cineva care te mai duce intr-o excursie, te mai scoate la un film sau asa, pe banii lui, e binevenit, chiar daca la capitolul atractie nu sta el asa de bine.

Problema e ce se ofera la schimb. Sex si iluzia afectiunii. De ce spun iluzie ? Pentru ca este ceva de moment. Dureaza cam o clipita si dispare pe nepregatite. Asta ca sa nu spun de calitatea estetica a celei care ofera asa ceva. Calitate de cele mai multe ori jalnica (grase, strambe etc.) Si totusi, cum de acest ciclu continua si se repeta la infinit ? Explicatia sta in lipsa de valoare a barbatului roman. De multe ori am observat tendinta cel putin vomitiva si a barbatilor si a femeilor sa gradeze un alt barbat pe scara sociala sau de simpatie in functie si de cate femei i-au trecut prin pat sau cate relatii a avut. Asta, plus conceptiile celor batrani, cum ca trebuie sa te insori. Personal m-am rasculat impotriva la asa ceva, altfel pana acum eram un fel de Al Bundy, aveam copii, o nevasta urata si cam grasa si clar care se freaca si cu vecinu' si cu colegii de munca sau cu cine ii mai trezeste interesul.

Dupa cum se stie, cele mai atragatoare femei roiesc in jurul barbatilor cu bani multi sau cu functii si statut inalte... foarte inalte. Problema e ca nu exista atatia asemenea barbati si se ajunge la un blocaj. Tipe de nota 6, sa zicem, de dragul comparatiei, vor refuza tipi de nota 6, ba chiar de nota 7, asteptand de la 8 in sus. Cand se satura de asteptat, accepta cu inima indoita ceva de 6-7, in acelasi timp sperand undeva in adancul sufletului sa apara acel print din basme si sa o scape de toate neplacerile pe care le indura. Daca acel "print" apare intamplator pentru "una mica", deja s-a terminat, ele se vor dedica la a pune mana pe urmatorul, daca pe primul l-au "ratat". Pai daca s-a putut o data se va putea si a doua oara si a treia si tot asa, pana la urma unul trebuie sa stea. Chestiile astea dispar foarte greu... poate undeva pe la 40 de ani la unele, cand apare trezirea din somn - nu esti o printesa, nu meriti mai mult decat iti permiti, lipsa de loialitate si respect sunt calculate urgent de barbatii cu care te intalnesti si in afara de sex nu mai primesti nimic. Dar pana atunci, multe femei stau singure sau in relatii chinuite sau sporadice, barbatii stau in relatii cu ce pot, dupa ce si-au prabusit standardele sub nivelul marii ("ia una acolo, care-o fi, care-o sta" - total impotriva ideii asteia). Prabusirea standardelor are un efect pervers, o tipa sub nivelul marii va avea mai multa frustrare decat una mainstream sau una high end, prin urmare cu atat mai mult va cauta (si accepta) orice atentie din partea celor pe care ii percepe ca fiind "mai sus". Si cam asa sunt multe "familii" romanesti. Si nu de ieri, de azi.

"O femeie are nevoie sa ii spui si sa ii arati ca o iubesti"

E un dicton care ignora ceva important - un barbat ce nevoi are ? Sau alea sunt irelevante ? Daca sunt irelevante, atunci de ce un barbat sanatos la cap s-ar asocia in vreo forma cu o femeie, exceptand situatia in care i se ofera benevol sex la schimb pentru... sex ? Un paradox este ca o femeie va urmari cu incapatanare, ba chiar obsesiv uneori, un barbat care nu ii spune si nu ii arata ca o iubeste, ba din contra, ii arata ca ea nu are vreo valoare deosebita si ca atunci cand binevoieste sa aiba o legatura cu ea ii face o favoare. E o chestie de perceptie - un barbat care nu cade cu rotile-n sus la prima pasarica pusa pe ochi e perceput ca fiind valoros sau cu statut inalt (gen, poate sa faca rost usor de femei, sau are el ceva ce il face sa nu fie prost si disperat, poate simpla incapatanare, dar si aceea trebuie stavilita cumva, iar multe vor incerca). Adevarul e ca si este asa, devreme ce nu face parte din marea masa de ... atarnatori ca sa zic asa.

"Esti frustrat, plin de ura, slab, nu vrei sa oferi nimic, dar trebuie ca trece timpul"

Asta e ceva mai recent... interesant ca mai mult barbatii au idei din astea destepte cu capul decat femeile. Ce ar fi sa inlocuim "frustrat" cu "realist" ? Ce ar fi sa inlocuim "plin de ura" cu "constient", "nu vrei sa oferi nimic" cu "nu-ti place sa investesti in <<iluzii neperformante>>" ? Timpul trece, asta nu inseamna ca trebuie sa faci ceva, in viata asta singurul lucru pe care trebuie sa il faci e sa mori, in rest nu trebuie nimic. Si totusi, oamenii insista. Vad casnicii, care merg... in 2-3 picioare din 4, ba chiar si intr-unul singur, relatii in care partenerii isi arunca uneori priviri de sunt curios daca a doua zi ii mai vad p-amandoi, sau unul nu se mai trezeste din somn... dar ei insista ca e bine asa. O fi bine asa, acum mult timp aveam si eu parerile lor si chiar ma straduiam sa urmez aceasta cale, pe principiul ca astia n-or manca toti rahat. Rezultatul la a face ce cred altii sau a te conforma trendului, atat timp cat fie nu esti de acord, fie pur si simplu nu te incadrezi, nu ti se potriveste, este un mare fail. Bineinteles, toata lumea pricepe argumentele mele, nu le contesta, insa dau din deget amenintator "o sa vezi tu..."

In incheiere, sunt avocatul ferm al ideii de a merge pe drumul tau ca barbat. Fa ceea ce-ti place, ai grija de tine, nu ai nevoie nici de validarea femeilor, nici de validarea celor care fie se tin dupa fundul lor (chestie care le valideaza foarte mult pe ele, d-aia sunt asa de increzatoare comparativ cu majoritatea barbatilor), nici de validarea celor placuti de catre ele (care au un regim similar, adica fiind validati de multiple partenere, nu-s capabili sa conceapa cum ar fi viata altfel, iar, pentru ei, e intr-adevar ceva placut, lucrurile se intampla cum ar trebui sa se intample... desi rezultatele la final de multe ori sunt la fel ca si la restul, gen stai cu ei la o bere si ei plang mai sa-si taie venele, daca cumva temporar inceteaza validarea, plus ca nu-s capabili sa stea singuri).

Explicatia la a merge pe drumul tau este aceea ca a avea grija de tine si a face ceea ce iti place schimba starea de spirit si aduce o valoare reala, usor observabila. Iti va fi bine. Si stii ce se intampla cand iti este bine ? Atunci cand te afli la locul potrivit la momentul potrivit, cineva (chiar mai multe "cineva") va aparea sa ia parte la starea ta de bine si, eventual, sa testeze daca e ceva durabil, sau daca o poate strica (shit-test al naturii). Sa zicem ca este o forma de "gaming" involuntar, care nu are ca scop atragerea de partenere, desi asta face.

Orice alte miorlaieli emotionale trebuie lasate celor slabi, care inca nu au crescut mari, nu s-au maturizat, inca nu si-au gasit locul sub soare si au nevoie de cineva care sa le arate ca au si ei unul, cineva care sa le valideze existenta, pentru ca nu se pot valida singuri, nu se pot iubi, nu-si pot acorda dreptul la existenta, la a se bucura de viata si de ceea ce ofera aceasta.

Editat de S.R.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa sint celibatarii, au timp bughet in mana sa faca clasificari de femei pe note!!! sa imagineze cu cine s-ar incurca eventual, iar daca nu ... ca si in jocul de carti solitar!!!

 

"In asteptarea ta, mai trece o zi ... mai trece o noapte grea, dar vei veni"

zice un cantec ...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci..........(fara deci)nu stiam care e vina cu societatea actuala si ma gandeam sa scriu la noul papa Francisc.

Ramane ca tot ar trebui sa ii scriu.

 

Nu am nici cea mai vaga idee ce sa adaug, decat poate sa intreb si eu IAR?????

Eu m-as plictisi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar?????

 

Pai nu trebuie sa deschida ochii si aia de-i tin inchisi ?

Tre sa vezi lucrurile asa cum sunt.

Apropo, relativ recent ultima trebusoara avea 3x, bogata, aranjata, cu studii etc etc. Sex cat cuprinde.

Asta primesti daca esti baiat cuminte si-ti vezi de treaba ta.

Daca te agiti destul, mai faci drumuri in Moldova, ca asta e viata. Dar rezultatul e acelasi cu a sta cuminte in Bucuresti, neagitat.

Sex.

 

Da, asa sint celibatarii, au timp bughet in mana sa faca clasificari de femei pe note!!! sa imagineze cu cine s-ar incurca eventual, iar daca nu ... ca si in jocul de carti solitar!!!

 

"In asteptarea ta, mai trece o zi ... mai trece o noapte grea, dar vei veni"

zice un cantec ...

 

Toti imbatranim.

Acum cateva zile asteptam sa-mi cumpar tigari. In fata mea era o femeie pe la 50 si ceva de ani care cumpara prajiturele si se plangea de silueta la vanzatoare. Ca a facut un pic de burtica, ca n-o mai incap niste rochite... treburi d-astea. Vanzatoarea, o femeie serioasa cu capul pe umeri pe la 40 de ani incerca sa-i explice politicos ca la varsta pe care o avea femeia respectiva e cam irelevanta burtica si alte chestii, ca ... nu se mai uita nimeni cu interes, indiferent ce rochite si-ar pune.

Exceptand poate gerontofilii, nu m-am documentat despre ei.

 

Deci..........(fara deci)nu stiam care e vina cu societatea actuala si ma gandeam sa scriu la noul papa Francisc.

Ramane ca tot ar trebui sa ii scriu.

Nu am nici cea mai vaga idee ce sa adaug, decat poate sa intreb si eu IAR?????

Eu m-as plictisi.

Eu stiam, si n-are legatura cu noul papa... despre care sunt curios cam cand au emigrat parintii lui in Argentina. Ma gandesc daca nu cumva imediat dupa al doilea razboi mondial :think:

Pai daca nu stii ce sa adaugi, dar intrebi IAR, inseamna ca intrebi cu un motiv.

Banuiesc ca motivul e plictiseala rezultata dintr-o viata foarte interesanta si placuta, chiar implinitoare.

Mereu m-au distrat persoanele care-si expun viata interesanta si implinitoare, p-aici sunt cel putin doua.

Dar fiecare viata are suisuri si coborasuri, asa de pronuntate incat la un moment dat un om se adapteaza si priveste de undeva de sus, de pe la jumatea gropii in care se afunda pe cei care stau pe marginea gropii si se uita.

Insa fiecare traieste in capul lui, mai mult sau mai putin legat la realitate.

 

Mai lipseste una si clubul e complet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine dear, asa-i cum zici tu.

Just one thing,eu nu ma laud si nici nu ma plang atat in topice gen....femeile is curve si proaste si cah si barbatii adevarati si destepti si bun sunt mult peste situatie, ei nu se vand pentru sex ci fac sex cu sora lui stanga.

 

Solicit mutarea topicului la filozofie, ca sa imi manifest interesul. Coffee break over.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine dear, asa-i cum zici tu.

Just one thing,eu nu ma laud si nici nu ma plang atat in topice gen....femeile is curve si proaste si cah si barbatii adevarati si destepti si bun sunt mult peste situatie, ei nu se vand pentru sex ci fac sex cu sora lui stanga.

 

Solicit mutarea topicului la filozofie, ca sa imi manifest interesul. Coffee break over.

Ba da, dar nu realizezi asta. Cand vei realiza asta poate te va pasiona ce scriu eu, sau daca nu te va pasiona, vei trece mai departe fara sa mai scrii nimic. Insa atat timp cat zabovesti asupra a ce spun, ori e interesant ce am scris, ori sunt eu o persoana interesanta (ma rog, sunt, dar nu asta era ideea), ori ceva face un clic dureros undeva si trebuie retaliere, mai in serios in gluma, mai in serios de tot.

 

Apropo de sex cu sora lui stanga. Asta ce bullshit mai e ?

 

Hai sa vedem. La modul serios.

 

Se presupune ca mai oricine care spune ceva ce nu suna bine e nefu. Sa fii nefu e foaaarte rau se pare in acceptiunea unora dintre femei. Ce-nseamna asta. Probabil ca ele-s fu tot timpul. Daca insa ar fi fu tot timpul, n-ar avea nicio treaba sa bage-n seama ce nu le convine. Vezi cum bucla logica se intoarce fata de cel cu prejudecati neaose ?

 

Se mai presupune ca daca cineva are pasarica pe ochi, nu mai vede bine, vede roz... sau cafeniu, ma rog. De preferat este roz, intotdeauna. Pai daca asa ar sta treburile, tre sa ne gandim cam cum ar veni asta. Pai ar veni pe sistemul ca omul ca sa vada roz are nevoie strict de pasarica. Acu... asta se cam cheama supralicitare, gen, viata e alcatuita din multe alte chestii. Insa atunci cand nu vezi din ce altceva e alcatuita, ramai la viziunea roz, limitata. Si esti fericit, in capul tau, la urma urmei, asta era scopul, nu, pasarica. Nasol cand nu te nasti cu penis, stiu.

 

Legat de topic, cred ca voi face eu solicitarile daca am vreo solicitare de facut.

 

Dar da, ai dreptate, e ca mine.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mah sr-ule tu de unde stii ca e nasol fara penis? mie mi se pare chiar ok mai ales ca-mi lipseste termenul de comparatie....tie ti-a lipsit si stii? :eat:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti imbatranim.

 

E bine totusi ca cineva da atentie si trecerii timpului :yahoo: desigur si tu ai imabatrinit cu 5 ani decand esti pe forum si daca vorbesti de tema inseamna ca te preocupa.

Pe mine nu. Eu sint bine cu asta ca mi-am trait viata, nu facand statistici amintite mai sus, ci crescand copiii, in familie, adica urmand ciclul normal al vietii omenesti ca acest homo sapiens este o fiinta care traieste in cuplu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mah sr-ule tu de unde stii ca e nasol fara penis? mie mi se pare chiar ok mai ales ca-mi lipseste termenul de comparatie....tie ti-a lipsit si stii? :eat:

Vezi argumentul - atunci cand ti se pare ca pasarica este tot ce trebuie pentru o viata roz, deci, pe cale de consecinta, o viata mai mult fu decat nefu, inseamna ca duci dorul la a avea un penis.

Educatia principala din media si din societate tinde spre asa ceva, dealtfel vedem reprezentate oripilate la tot pasul de filosofii care ofenseaza prin explicarea echilibrata a ce contine o viata, pe langa pasa. Rezulta iarasi lipsa de penis. Fie din dotare, fie... din dotarea cui trebuia sa-l aiba si sa-l foloseasca intru implinirea acestor reprezentante.

 

E bine totusi ca cineva da atentie si trecerii timpului :yahoo: desigur si tu ai imabatrinit cu 5 ani decand esti pe forum si daca vorbesti de tema inseamna ca te preocupa.

Pe mine nu. Eu sint bine cu asta ca mi-am trait viata, nu facand statistici amintite mai sus, ci crescand copiii, in familie, adica urmand ciclul normal al vietii omenesti ca acest homo sapiens este o fiinta care traieste in cuplu.

Niciodata nu as combate faptele reale. Cum nu as combate nici motivatia, substratul acestor fapte. Iar atunci cand aceasta motivatie este reafirmata din nou si din nou ca fiind financiara, nobilitatea metodelor intru realizarea scopului de la capatul acestei motivatii paleste, se ofileste si pierde orice importanta.

 

Deci am momentan 3 exemple de ce aceasta filosofie deranjeaza. Urmeaza al patrulea cand va intra online si va da cu ochii de ce scriu eu aici. Ma rog, scopul meu este de a se servi de aceste idei cei care au nevoie de ele. Faptul ca persoane deosebite sunt contra nu face altceva decat sa intareasca validitatea afirmatiilor. Ceea ce este bine.

Ratiunea cum ca "ma deranjeaza ca se repeta" este cam la fel cum pe lilieci i-ar deranja ca rasare soarele. Dar liliecii stau ascunsi, tocmai ca sa nu mai fie deranjati. Lor le place intunericul, sunt nocturni. La fel, detractoarelor le place inversul a ceea ce scriu, altfel, s-ar putea repeta de 1000 de ori textual acelasi lucru, si... nu s-ar intampla nimic. La fel cum soarele rasare de cand exista lumea si liliecii nu se rascoala, ei accepta ceea ce sunt, isi accepta natura si nu o contesta.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×