Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu este nici o paguba ca romanii au inca nevoie de vize pentru a calatori in Canada.

Tara Artarului este o mare dezamagire, vezi: http://emigrarecanada.php0h.com

Nu se gaseste nimic de lucru. 250 000 emigranti sunt adusi anual doar ca sa li se dea un ajutor social din care 80% sa-l cheltuiasca pe chirie. Daca emigratia ar fi oprita 4 ani, 1 000 000 camere ar ramine libere si intreaga economie canadiana s-ar prabusi.

Din ce in ce mai putini compatrioti ajung in Tara Artarului. Oamenii si-au dat seama de smecherie, au realizat ca se pacalesc.

CitiRomaniEmigreazaInCanadaAnual.JPG

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca emigratia ar fi oprita 4 ani, 1 000 000 camere ar ramine libere si intreaga economie canadiana s-ar prabusi.

 

 

Vreau sa cred ca e vorba de case si nu de camere numai ca nu se locuieste nici acolo ca in Rusia pe vremuri sau in Romania cand eu eram copil. Am primit de la stat o camera pentru 6 persoane ca ne-a confiscat casa splendida din care ne-au scos cu forta noaptea militarii. Am fost de multe ori in Canada.

Ar incepe cu mineritul in caz de esec economic si ar merge iar lumea in cautarea trezaurului negasit inca!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o paguba ca romanii au inca nevoie de vize pentru a calatori in Canada.

Nici pentru canadieni nu este paguba. Ba din contra, vor economisi banii aia de ajutor social care ar trebui sa vii dea daca cumva va bate gandul sa emigrati aici. Asadar stati acasa la voi ca e mai bine acolo.

 

Din ce in ce mai putini compatrioti ajung in Tara Artarului.

Super fain asa. good.gifPlease don't come, please please...

Si tu Bostes daca esti in Canada, pleaca mah acasa. Ce mai tai frunza la caini pe aici ? Daca nu ai bani de avion, zi-mi ca iti platesc eu biletul cu drag. Clasa intai.

 

Ar incepe cu mineritul in caz de esec economic si ar merge iar lumea in cautarea trezaurului negasit inca!!!

Nu sunt sanse la esec economic. Economia aici a ramas totusi buna cand a dat criza peste US si restul lumii. S-a simtit foarte putin criza iar acum aproape ca nici nu mai exista. Canada are enorm de multe si diverse resurse proprii pe care nici macar nu a inceput sa le exploateze cum trebuie. Printre altele, este una din tarile de top in resurse petroliere. Locul 3 in lume la reserve.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poasteaza si reposteaza aceiasi pagina cu fotografiile alea facute prin zone proaste ale Montrealului. Cred ca atata a vazut si a inteles el de Canada...niste zone amarate ale unui oras.doh.gif

Mi-a placut faza cu emigrantii adusi de guvern, ca sa-i tina pe ajutor social. Vezi Blue ce se intampla cand au unele guverne bani de nu stiu ce sa mai faca cu ei ? Isi fac pomana cu emigrantii. :lol:

De chestia cu prabusirea intregii economii daca raman vacante 1 milion de camere, nici nu mai zic. Fereasca-ne sfantu' de asa ceva.:rot:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca maine ma concediaza, eu nu am dreptul la somaj si nici la ajutor social. Acu spune-mi ca in Canada nu e asa si ma pregatesc deja de mutare :D

 

 

La ajutor social nu stiu insa somajul este o asigurare pe care-l platesti tot tu din leafa, iar daca ai ramas fara munca, automatic te califici timp de 1 an in State, nu restul vietii ca din banii tai esti platit practic.

 

Iar inca extra ajutor social primesc doar familiile cu foarte multi copiii, plata chiriei si al doctorilor, facturile de intretinere, mancare, etc.

 

Trebuie sa se califice insa persoana respectiva, parca trebuie sa fie si cetatean american, nu sint sigura, dar legal si cu permis de munca si sa fi lucrat cel putin 3 ani inainte de concediere sau aproape, iar daca el se cearta si pleaca sau e dat afara, nu mai stiu exact.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici pentru canadieni nu este paguba. Ba din contra, vor economisi banii aia de ajutor social care ar trebui sa vii dea daca cumva va bate gandul sa emigrati aici. Asadar stati acasa la voi ca e mai bine acolo.

 

[/size]

Super fain asa. good.gifPlease don't come, please please...

Si tu Bostes daca esti in Canada, pleaca mah acasa. Ce mai tai frunza la caini pe aici ? Daca nu ai bani de avion, zi-mi ca iti platesc eu biletul cu drag. Clasa intai.

 

Nu sunt sanse la esec economic. Economia aici a ramas totusi buna cand a dat criza peste US si restul lumii. S-a simtit foarte putin criza iar acum aproape ca nici nu mai exista. Canada are enorm de multe si diverse resurse proprii pe care nici macar nu a inceput sa le exploateze cum trebuie. Printre altele, este una din tarile de top in resurse petroliere. Locul 3 in lume la reserve.

Deci cand o sa vin in Canada sa imi iau bilet numai pentru dus, ca la intoarcere se gaseste cine sa se milostiveasca?! :yahoo:

 

 

In alta ordine de idei, guvernul canadian plateste propagandisti care sa diminueze numarul celor care vin sa emigreze cu gandul ca in Canada o sa fie pusi la masa fara sa munceasca. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ma bate gandu sa ma mut si io acolo, pentru ajutorul ala social numai :lol:

Eu muncesc acilea. Mi se opresc bani de pensie, de concediu, din salariu. Dar... daca maine ma concediaza, eu nu am dreptul la somaj si nici la ajutor social. Acu spune-mi ca in Canada nu e asa si ma pregatesc deja de mutare :D

Stai acolo ca stai bine. :lol: Ajutorul social aici este apa de ploaie. Da ceva omului ca sa nu zica si ei ca nu au dat. In primul rand trebuie sa te califici si au criterii drastice. Cu alte cuvinte trebuie sa fii sarac lipit pamantului literalmente ca sa te aprobe. Nu doar lipsa unui loc de munca face pe om candidat la acel ajutor ci trebuie sa dovedeasca cu acte ca nu are absolut nici un ban in banca sau investit in bunuri, nici un venit de orice fel si asta include si bani pe care i-ai putea imprumuta de la rude sau prieteni, ca nu ai pensie privata, asigurare de viata de pe urma careia sa primesti bani, economii, mostenire, alimony, etc. Trebuie sa declari si sa dovedesti cat platesti chirie daca ai unde sta si daca locuiesti intr-o locuinta care costa prea mult iti spun sa te muti undeva mai ieftin altfel nu te aproba. In afara de asta trebuie sa le arati ca tu intre timp cauti activ de munca. Si cand spun arati, ma refer ca la dovezi. Cv-uri trimise, interviuri date, samd. Trebuie sa investesti un anumit numar de ore saptamanal, cautand de munca...cam 6-8 ore pe zi si trebuie sa le arati asta.

Deci dupa toata labareala si cercetarile la care supun oamenii, DACA ii aproba au dreptul la maxim vreo 500 si ceva de dolari pe luna. Asta intr-un oras unde si un apartament de subsol cu o singura camera costa de la 800 $ in sus, pe luna. Imagineaza-ti. Daca le spui ca nu ajung banii nici de chirie, dapoi de mancare si haine, iti dau cupoane sau te trimit la food bank, ba chiar iti sugereaza sa mergi sa dormi la shelter pentru homeless. Restul nu-i intereseaza. Sunt insa generosi la capitolul medicamente si lucrari dentare de baza (plombe si extractii). Pe astea le acopera ei, nu trebuie omul sa plateasca din buzunare care sunt goale anyway.

Cam asa sta treaba cu ajutorul social in Canada.

 

Tu de ce crezi ca e Bostes suparat pe viata ? Nici de lucru nici bani ca lumea de la stat. :rot:

 

Cat despre ajutor de somaj, la ala are dreptul toata lumea care munceste cu carte de munca. Pe o perioada limitata bineinteles si dupa un anumit numar de ani munciti. La concediu de maternitate e altfel. La ala obtii dreptul dupa doar sase luni de la angajare si se da 1 an de zile cu plata a 80% din salariu pe fiecare luna in parte.

Deasemenea daca ai fost concediat de la un loc de munca dar nu din vina ta, si vrei sa te apuci din nou de scoala ca sa te reprofilezi pe altceva, guvernul iti plateste toata scolarizarea si banii nu trebuie returnati. Mergi la scoala moca.

Si in incheiere iti las o bomba de lesini. Se acorda pensie de desabilitate pe perioade limitate chiar si pentru conditii de depresie, :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bostes, bravo! BRAVO!!

 

om cu minte la cap, nu ca voi, aiuritilor!

 

Sperie-i mah, baga frica-n ei, apara-ti locul de munca, nu fi prost sa spui ca-ti este bine!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se acorda pensie de desabilitate pe perioade limitate chiar si pentru conditii de depresie, :lol:

 

 

Depresia e boala serioasa totusi, aici nu stiu cum este tratata la disabilitate dar pentru alte conditii de incapacitate de a muncii trebuie sa angajezi un avocat care lupta pentru tine si-l platesti dupa ce te-au platit si pe tine ca beneficiar de pensie de disabilitate.

 

Pentru cei bolnavi seriosi si inainte de pensionare, exista disabilitate pe temen lung, cei care au muncit peste 35-40 de ani si de acolo intra direct in pensie sau in groapa, depinde care eveniment e primul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×