Sari la conținut
Forum Roportal
Andradam

Probleme fizica hidrostatica clasa a Viii -a

Postări Recomandate

Am o mare problema.nu inteleg niste probleme legate de legea lui Arhimede.Daca ati putea sa imi dati rezolvarile as fi recunoscatoare.

 

Problema 1: Un lingou cu masa de 0.5kg este confectionat dintr-o placa de iridiu (densitate iridiu=22.5g/cm3) goala in interior,acoperita cu un strat foarte subtire de aur(densitate aur=19.3g/cm3)

Concluzie: a)care trebuie sa fie volumul total al lingoului pentru ca densitatea sa medie sa fie egala cu densitatea aurului?

b)care este volumul aerului din interior?

 

Problema 2:Un corp din lemn(densitate lemn=0.8kg/cm3) este cantarit cu ajutorul unei balante cu brate egale,folosind mase marcate din fonta(densitate fonta=7.8g/cm3).Determina eroarea relativa efectuata in masurarea masei corpului, cunoscand densitatea aerului=1.3kg/m3

 

 

 

Acum, va rog sa incercati sa si explicati(pe cat posibil) cat de cat, macar sa inteleg ce rezolvati acolo.Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu ai citit macar o ceva de la lectia asta?

 

Uite, prima cerinta nu necesita decat sa stii definitia densitatii:

densitatea=masa/volum => volum=masa/densitate

dar masa=0.5kg iar densitatea aurului=19.3g/cm3

deci volum=500/19.3=25.51 cm3

la masa am pus 500 ca sa folosesc aceleasi unitati de masura ca si la densitate, respectiv gramul pentru masa, si pentru ca densitatea folosea la volum cm3 rezultatul va fi evident tot in cm3.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu ai citit macar o ceva de la lectia asta?

 

Uite, prima cerinta nu necesita decat sa stii definitia densitatii:

densitatea=masa/volum => volum=masa/densitate

dar masa=0.5kg iar densitatea aurului=19.3g/cm3

deci volum=500/19.3=25.51 cm3

la masa am pus 500 ca sa folosesc aceleasi unitati de masura ca si la densitate, respectiv gramul pentru masa, si pentru ca densitatea folosea la volum cm3 rezultatul va fi evident tot in cm3.

Nu e vorba de citit sau nu.De citit am citit-o.Eu nu ma pricep foarte tare la stiintele exacte(ma descurc cat de cat),dar sa nu va imaginati ca eu nu deschid manualul si citesc lectia si nu invat formulele.Stiu sa rezolv anumite probleme de aici, dar nu toate ,si poate ca asta este simpla ,dar eu nu m-am prins cum se rezolva.Oricum va multumesc ca mi-ati raspuns si ca mi-ati explicat etapele parcurse pana la aflarea rezultatului!

O seara buna !

 

Nu e vorba de citit sau nu.De citit am citit-o.Eu nu ma pricep foarte tare la stiintele exacte(ma descurc cat de cat),dar sa nu va imaginati ca eu nu deschid manualul si citesc lectia si nu invat formulele.Stiu sa rezolv anumite probleme de aici, dar nu toate ,si poate ca asta este simpla ,dar eu nu m-am prins cum se rezolva.In orice caz, pe mine m-a derutat si partea cu iridiul si faptul ca e doar foarte putin acoperit cu aur...si de aici au cam inceput nelamuririle ca nu stiam ce densitate sa aplic s.a.m.d.Oricum va multumesc ca mi-ati raspuns si ca mi-ati explicat etapele parcurse pana la aflarea rezultatului!

O seara buna !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×