Sari la conținut
Forum Roportal
adrian_b1

rezultatul analizelor

Postări Recomandate

Miam facut in urma cu 6 luni analize si a iesit AgHBs pozitiv. In urma cu cateva zile leam repetat si a iesit AgHBs negativ , Anti-HBs (cantitativ) pozitiv cu 4618 Ul/L , AgHBe si Anti-HBe ambele negative .

Intrebarea mea este daca rezultatul analizelor indica faptul ca hepatita imi va trece avand in vedere numarul mare de anticorpi prezenti in sange si ca AgHBs-ul a iesit negativ.

Electroforeza ,ALAT si ASAT au iesit in valori normale dar ASLO a iesit 576 Ul/L desi nu cred ca aceasta are vreo treaba cu hepatita avand in vedere ca este ridicata de mult timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca totusi ceva e gresit in analizele tale. Sunt convins ca ai anti Hbs pozitiv si in cantitate mare, deci esti vindecat, dar sigur ceva e gresit. Adica: ori acum 6 luni nu ai avut AgHbs pozitiv, ori acum nu ai anti Hbc negativ. Sa iti explic: daca acum 6 luni de zile ai fi avut AgHbs pozitiv, mai mult ca sigur trebuia sa ai si anti Hbc pozitivi restul vietii. Sunt cei care apar primii in urma unei infectii si raman toata viata. Deci o greseala ar fi aici. Apoi nu garantez, insa dc ai fi avut hepatita b, ai fi avut macar antiHbe pozitiv. Sa zicem ca aici chiar nu am citit suficient despre ce se intampla cu AgHbe si anti Hbe dupa rezolvarea hepatitei desi cred ca anti Hbe ar fi trebuit sa fie pozitiv. Asa ca eu vad cam asa situatia: ori primele ori actualele analize sunt gresite. Cum pe primele nu le poti repeta, poate reusesti sa le repeti pe cele actuale la un alt laborator. Dc iti ies la fel, inseamna ca ai fost vaccinat vreodata si nu ai stiut si ca primele analize (cu AgHbs pozitiv) au fost gresite. Mai ai cumva si alte analize de atunci? ALAT si ASAT ce valori aveau?

ASLO nu are treaba cu hepatita din cate cunosc eu e vorba de anticorpii streptococului. Faptul ca e foarte mare semnifica fie ca ai avut vreodata streptococ, fie ca ai acum, dar nu are nici o legatura cu hepatita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca am postat la tine si raspunsul pentru un alt pacient. La tine in analize nu se mentioneaza nimic despre anti Hbc, era vorba de marius36. Sorry.

La tine sunt foarte bune analizele inseamna ca ai scapat de virus. Cu anticorpii pe care ii ai fii sigur ca ai scapat de virus. Imi cer scuze inca odata. Am citit mesajul tau si al lui marius36 si am raspuns amestecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Miam facut in urma cu 6 luni analize si a iesit AgHBs pozitiv, ALAT si ASAT -valori normale , AgBHe si Anti-HBe negative. In urma cu cateva zile leam repetat si a iesit AgHBs negativ , Anti-HBs (cantitativ) pozitiv cu 4618 Ul/L , AgHBe si Anti-HBe ambele negative .

Intrebarea mea este daca rezultatul analizelor indica faptul ca hepatita imi va trece avand in vedere numarul mare de anticorpi prezenti in sange si ca AgHBs-ul a iesit negativ.

Electroforeza ,ALAT si ASAT au iesit in valori normale dar ASLO a iesit 576 Ul/L desi nu cred ca aceasta are vreo treaba cu hepatita avand in vedere ca este ridicata de mult timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×