Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Ce este democratia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Disputele astea le aveam imediat după 1990. Toţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu confund nimic. Asociezi gresit afirmatiile mele. Sunt de acord cu ceea ce spui in primul paragraf, dar adauga si care este scopul normelor juridice, si vei vedea ca in concluuzie am dreptate.

 

Scopul legilor si aplicarea lor care este ? Unde duce lipsa lor, si neaplicarea ?

Nu a sustinut nimeni ca democratia este sinonima cu debandada sau cu lipsa oricarei reglementari!

 

Cine ti-a spus ca nu poti face comparatii statice ? :blink:

Comparatiile statice sunt parte a stintelor economice, si se fac frecvent pentru ca altfel ai fi in pom.

Din ele rezulta ceea ce vrei sa stii. Respectiv,diferenta de nivel de trai intre tari sau potentialul lor economic la un moment dat, si altele.

 

Ai dreptate, numai ca efectul nu este cel afirmat de tine.

Orice schimbare minora in democratie indiferent de sens, este un factor ce influenteaza economia.

Si eu sustin ca gradul de democratie se reflecta in economie si ca o scadere a democratiei duce la o scadere a economiei.

 

Se pot face si comparatii statice dar nu sunt atat de relevante cum sunt cele dinamice.

Chiar eu am facut comparatii intre tari cu democratie avansata si prospere economic, tarile din nordul Europei, si tari cu democratie redusa si economii de supravieturie respectiv tari din America Latina sau Asia.

Cu aceasta comparatie am vrut sa arat corelatia intre democratie si prosperitate.

 

Ati uitat de Pepsi! O bautura occidentala. :o:

Pepsi era produs facut cu licenta de la capitalisti si era pentru privilegiati!

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a sustinut nimeni ca democratia este sinonima cu debandada sau cu lipsa oricarei reglementari!

Si eu am spus ca este controlata. Prin lege, evident.

Ai spus ca asta inseamna alceva.

 

Si eu sustin ca gradul de democratie se reflecta in economie si ca o scadere a democratiei duce la o scadere a economiei.

Si eu sustin ca este eronata afirmatia ta! Nu este direct proportionala asta, fiind si alti factori care decid asta.

Se pot face si comparatii statice dar nu sunt atat de relevante cum sunt cele dinamice.

Chiar eu am facut comparatii intre tari cu democratie avansata si prospere economic, tarile din nordul Europei, si tari cu democratie redusa si economii de supravieturie respectiv tari din America Latina sau Asia.

Cu aceasta comparatie am vrut sa arat corelatia intre democratie si prosperitate.

Cum faci o comparatie dinamica ? :blink:

Atata timp cat nu ai ceva static, sa poti cuantifica.

 

Pepsi era produs facut cu licenta de la capitalisti si era pentru privilegiati!

Era produs de romani.Si eu il cumparam de la aprozar cu 2.50 sticla. :o: Da' eram pici atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sustin ca este eronata afirmatia ta! Nu este direct proportionala asta, fiind si alti factori care decid asta.

Nu am sustinut ca doar democratia ar fi singurul factor de influenta, dar asta nu inseamna ca afirmatia este eronata.

Se stie ca orice fenomene economic este influentat de mai multi factori.

 

Cum faci o comparatie dinamica ?

Atata timp cat nu ai ceva static, sa poti cuantifica.

Analiza dinamica se face cu date culese in momnete diferite de timp, dara este macompleta.

Vezi mai jos cum arata o analiza statistica dinamica si compar-o cu raportul intre PIB-urile a doau tarisi vezi ce diferenta enorma de informatie aeste intre ele.

 

http://www.ted.com/playlists/35/bill_gates_my_13_favorite_tal.html

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sustinut ca doar democratia ar fi singurul factor de influenta, dar asta nu inseamna ca afirmatia este eronata.

Se stie ca orice fenomene economic este influentat de mai multi factori.

 

Da. Probabil ca ai auzit expresia "instinctul de turma" folosita de baietii de aur.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sustinut ca doar democratia ar fi singurul factor de influenta, dar asta nu inseamna ca afirmatia este eronata.

Se stie ca orice fenomene economic este influentat de mai multi factori.

E, asa mai vii de acasa. Problema este ca, enuntul tau nu are valoare de adevar universal valabil asa cum il prezinti tu.

Este valabil doar in anumite cazuri, respectiv tari sau regiunii. Asa da!

De aceea este eronata sau adevarata, doar pe jumatate.

 

Se pot face si comparatii statice dar nu sunt atat de relevante cum sunt cele dinamice.

Chiar eu am facut comparatii intre tari cu democratie avansata si prospere economic, tarile din nordul Europei, si tari cu democratie redusa si economii de supravieturie respectiv tari din America Latina sau Asia.

Cu aceasta comparatie am vrut sa arat corelatia intre democratie si prosperitate.

Analiza dinamica se face cu date culese in momnete diferite de timp, dara este macompleta.

Vezi mai jos cum arata o analiza statistica dinamica si compar-o cu raportul intre PIB-urile a doau tarisi vezi ce diferenta enorma de informatie aeste intre ele.

M-ai pus sa imi pierd 12 minute din viata doar ca sa imi arati o analiza statistica ? :lol2:

Pai despre ce imi spui tu mie, ii spun lui Harald de doua pagini incoace.

 

M-a derutat termenul tau. Analiza statica! Dar ce mi-ai arata este o analiza statistica si atat. Faptul ca este prezentata intr-o maniera dinamica pentru a fi mai optima prezentarea nu schimba cu nimic din ceea ce am afirmat mai devreme.

 

Exact pe asa ceva se calculeaza si prezinta statistic economia Chinei in raport cu alte economii.

Eu ti-am prezentat datele linear, dar iti pot desena si un grafic daca asta doresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E, asa mai vii de acasa. Problema este ca, enuntul tau nu are valoare de adevar universal valabil asa cum il prezinti tu.

Este valabil doar in anumite cazuri, respectiv tari sau regiunii. Asa da!

De aceea este eronata sau adevarata, doar pe jumatate.

Iar ai denaturat ce am afirmat.

Eu am spus ca democratia in toate cazurile si in toate timpurile a influentat economicul, dar ca nu este singurul element care influenteaza evolutia economicia.

 

M-ai pus sa imi pierd 12 minute din viata doar ca sa imi arati o analiza statistica ? :lol2:

Pai despre ce imi spui tu mie, ii spun lui Harald de doua pagini incoace.

 

M-a derutat termenul tau. Analiza statica! Dar ce mi-ai arata este o analiza statistica si atat. Faptul ca este prezentata intr-o maniera dinamica pentru a fi mai optima prezentarea nu schimba cu nimic din ceea ce am afirmat mai devreme.

 

Exact pe asa ceva se calculeaza si prezinta statistic economia Chinei in raport cu alte economii.

Eu ti-am prezentat datele linear, dar iti pot desena si un grafic daca asta doresti.

Poate nu intelegm acelasi lucru prin analiza statica.

O analiza statica este o comparatie la un anumit moment si nu poti determenia factorii de influenta.

Constati niste diferente si atat.

 

O analiza dinamica studiaza evolutia fenomenelor in timp si eventual factorii care o influenteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ken Robinson are mai multe prelegeri despre invatamant.

Intr-un discurs inregistrat video tinut la TED, Învățâmântul se află într-o „vale a morții”. Cum să ieșim din ea?, face cateva afirmatii valabile si in viata publica sau politica.

 

De-asta cred că trebuie să adoptăm o altă metaforă. Trebuie să admitem că e un sistem uman și că există condiții în care oamenii prosperă și condiții în care nu. La urma urmei, suntem ființe organice, iar cultura școlii e absolut esențială. „Cultură” e un termen organic, nu?

 

Nu departe de unde locuiesc eu e un loc numit Valea Morții. Valea Morții e locul cel mai cald și mai uscat din America și nu crește nimic acolo. Nu crește nimic pentru că nu plouă. De aici, „Valea Morții”. În iarna lui 2004 a plouat în Valea Morții, 15 cm, într-o perioadă foarte scurtă. Iar în primăvara lui 2005 s-a produs un fenomen inedit. Întreaga Vale a Morții s-a acoperit cu un covor de flori pentru o vreme. Asta dovedește că Valea Morții nu e moartă, ci doarme. Imediat sub suprafață se află semințele posibilității, în așteptarea condițiilor prielnice pentru a crește, iar în sistemele organice, în condițiile potrivite, viața e inevitabilă. Apare negreșit.

 

Dacă iei o zonă, o școală, un cartier, îi schimbi condițiile, le dai oamenilor un alt sentiment al potențialității, alte așteptări, o gamă mai largă de posibilități, hrănești și prețuiești relația dintre profesori și elevi, le oferi oamenilor libertatea de a fi creativi și de a inova în ceea ce fac, atunci școlile care erau odată moarte se trezesc la viață.

 

Marii lideri știu asta. Adevăratul rol al conducerii în învățământ – și cred că e valabil la nivel național, de stat și de școală – nu e și nici nu trebuie să fie acela de comandă și control. Rolul real al conducerii e ajustarea climatului, în crearea unui climat al posibilităților. Dacă faci asta, oamenii se vor ridica, vor realiza lucruri pe care nu le anticipai și la care nu te puteai aștepta.

 

Benjamin Franklin a spus ceva superb: „Există trei feluri de oameni în lume: cei care sunt de nemișcat, oameni care nu pricep, care nu vor să priceapă, pe care nu-i interesează. Există oameni care pot fi mișcați, oameni care înțeleg nevoia de schimbare și sunt gata să asculte. Și există oamenii care mișcă, oamenii care produc schimbarea.” Și dacă încurajăm mai mulți oameni, creăm o mișcare. Și dacă mișcarea va fi destul de puternică, obținem, în sensul bun, o revoluție. Tocmai de asta avem nevoie.

Mediul de care vorbeste Ken inseamna realizarea egalitatii de sanse.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×